Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon dynamiczny, mikser i komputer

12 Sep 2007 16:13 3257 14
  • Level 9  
    Witam

Mam w kompie karte dzwiekowa E-MU 0404, chce do niej dolaczyc mikrofon dynamiczny, zatem musze kupic albo przedwzmacniacz albo mikser.
    No i teraz pytanie: czy z mikserami (np. Soundcraft Compact 4 - obrazek http://www.soundcraft.com/download.asp?filena...ct_sheet/compact/compact_4_10_front_high.jpg) da sie zrobic taki myk, ze podlaczam do niego mikrofon i wykorzystujac gniazdo Insert (ten Soundcraft ma takowe na mikrofonach) wypuszczam czysty sygnal mikrofonu, juz jako wzmocniony, liniowy na karte dzwiekowa do kompa, a dodatkowo cale wyjscie z kompa, oba kanaly wsadzam na ten sam mikser na wejscie liniowe. Potem mikrofon na mikserze sciszam, bo i tak wraca on z karty na wejsciu liniowym, i w sumie wszystko z miksera idzie na wzmacniacz. Ufff, zakombinowalem :-)
    A kombinuje tak, bo sam przedwzmacniacz niewiele jest tanszy a nic poza tym nie oferuje, a do miksera moge dolaczyc jeszcze gramofon i inne zrodla dzwieku, ktorych moj leciwy wzmacniacz nie obsluzy (ma jedno line-in) a poza tym mikser przyda mi sie za niedlugo do amatorskiego nagrywania pewnego zaprzyjaznionego zespolu. No i takze dla edukacji, bardzo chce sie pobawic takim urzadzeniem, a nie mam gdzie ;-)

pozdrawiam
    Norbert
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 23  
    Zasadniczo: nie tylko da się ale tak się robi; w zależności od tego, jaki zestaw wejść/ wyjść posiada mikser- a ten mikser nie ma wysyłek, które się zazwyczaj używa do opisanego przez Ciebie celu- róznie się kombinuje.
    Gniazdo insert jest gniazdem "rozrywnym" więc nie musisz nawet wyciszać tego kanału a do powrotu sygnału możesz wykorzystać to samo gniazdo i odpowiedni kabel (wtyk jack stereo na 2 wtyki mono)

Mogą natomiast pojawić się pewne problemy związane ogólnie z podłączaniem komputera- pętle, przydźwięki.
    Dlatego komp uziemiony- i można próbować :D
    Pozdrawiam
  • Level 9  
    Dzieki za slowo! :-)
    Jeszcze w takim razie spytam czy moze ponizszy mikser bylby lepszy do tego celu ktory opisalem:
    http://allegro.pl/item243227855.html

Wiem, ze Behringer jest oceniany jako gorszy sprzet i np. siadaja tam czesto potencjometry, ale to bedzie uzytek domowy, nie bedzie mocno eksploatowany, wiec da rade.

btw. a moglbys moze zaproponowac jakis wzmacniacz mikrofonowy z phantomem i najlepiej na dwa mikrofony?

pozdrawiam
    Norbert
  • Level 23  
    Ten Behringer ma wysyłkę ale nie ma Insert'u- czyli albo tak, albo tak... :)
    Souncraft to Soundcraft (co tu dużo dyskutować)
    Nie ma sensu myśleć o przedwzmacniaczu do takich zastosowań bo w warunkach domowego studia w zupełności wystarczy mały mikser, których jest sporo na rynku w cenach ok 300zł.
    Ewentualnie można pomyśleć o jakimś interfejsie audio Firewire lub USB- one mają często 2 wejścia mikrofonowe:
    http://e-muzyczny.com/sklep/product_info.php/cPath/54_56_57/products_id/233
  • Level 22  
    Tylko tak się składa ze ten Behringer jest o klasę lepiej wykonany od Soundcrafta Compact4 - imo najlepszy mikserek do homerecordingu...

Przedwzmacniacze z tanich interfejsów USB i FW mają za to o 1..2 klasy gorsze przedwzmacniacze niż Behringer czy SC4. Mają zazwyczaj małe wzmocnienie i sa zbudowane w oparciu tylko o niskoszumne wzmacniacze operacyjne.
  • Level 9  
    montertb wrote:
    Tylko tak się składa ze ten Behringer jest o klasę lepiej wykonany od Soundcrafta Compact4 - imo najlepszy mikserek do homerecordingu...

Zaskoczyles mnie tym stwierdzeniem, bo do tej pory spotyklem sie z dokladnie odwrotnymi opiniami, teraz juz nie wiem gdzie lezy prawda :/
    Funkcjonalnie SC wydaje sie miec wieksze mozliwosci, ale ja sie nie znam, moze mi sie tylko zdaje :-)

montertb wrote:
    Przedwzmacniacze z tanich interfejsów USB i FW mają za to o 1..2 klasy gorsze przedwzmacniacze niż Behringer czy SC4.

Nie chodzilo mi o przedwzmacniacz USB, tylko o niezalezny/osobny, ktory zwraca mi sygnal liniowy nadajacy sie na wejscie karty 0404.

pozdrawiam
  • Level 22  
    Zaskoczyles mnie tym stwierdzeniem, bo do tej pory spotyklem sie z dokladnie odwrotnymi opiniami, teraz juz nie wiem gdzie lezy prawda :/

Pewnie słuchasz obiegowych legend, wiele osób sugeruje się logiem i przekonaniem tanie=szajs.
    Poza tym ja pisze o konkretach, akurat SC4 pod względem jakościowym to porażka Soundcrafta, potencjometry (firmy ALPHA...) trzeszczą po miesiącu od zakupu, często padają wskaźniki. Dla przykładu Behringer używa o wiele bardziej trwałych potencjometrów Panasonika i ALPSA...

Nie zmienia to faktu ze SC4 jest mikserem specjalnie zaprojektowanym do pracy w domowym studio i sprawdza isie (pod względem funkcjonalnym) idealnie, a Behringer robi miksery uniwersalne (studio/scena).

SC4 ma jeszcze jedną wielką zaletę, zasilany jest napięciem stałym 12V, dlatego można go zabrać w teren i zasilić z akumulatora (np. żelowego)
    http://www.monterdiy.vel.pl/?p=42
  • Level 22  
    PHONICi zdecydowanie odpadają, choć te nowsze poprawiły jakość, ale i tak nie jest to nawet to co oferuje Behringer (a produkuje bardzo przyzwoite miksery z dobrymi przedwzmacniaczami).

Miałem kiedyś Behringera MX802A i byłem bardzo zadowolny, ale do moich zastosowań w mini domowym studyjku najlepszy jest SC4 :)
  • Level 9  
    montertb wrote:

Poza tym ja pisze o konkretach, akurat SC4 pod względem jakościowym to porażka Soundcrafta

montertb wrote:
    Miałem kiedyś Behringera MX802A i byłem bardzo zadowolny, ale do moich zastosowań w mini domowym studyjku najlepszy jest SC4 :)

Teraz to juz calkiem zdurnialem, piszesz, ze Behringer 802 jest lepszy niz ten konkretny SC4 (ktory jest porazka Soundcrafta), po czym na koncu piszesz, ze w domowych zastosowaniach SC4 jest najlepszy. Uogolnilem, ze w "domowych zastosowaniach", a nie "Twoich domowych zastosowaniach", bo sam tez chce go kupic do typowo domowych zastosowan, pewnie mniej jeszcze niz Ty go bede uzywal. Chyba, ze Twoje zastosowania sa jakies nietypowe ;-) Moze wspomnij o tym.
    Co zatem polecasz? Moze juz pominmy wykonanie i potencjometry, ktore przy przekreceniu raz na 3 dni nie zniszcza sie szybko tylko ocen ogolna funkcjonalnosc miksersko-wzmacniajaco-uzyteczna. No i ktory z nich bardziej szumi?

pozdrowka
    zdezorientowany ;-)
  • Level 22  
    rany przeczytaj dokładnie co pisałem. Poznaj też dokładną różnice pomiędzy SC4 a typowym uniwersalnym mikserem.

Lekko trzeszczący potencjometr w pierwszym kanalem mi nie przeszkadza, ustawiam raz i nagrywam.
  • Level 9  
    montertb wrote:
    rany przeczytaj dokładnie co pisałem.

czytam, czytam, powielokroc, nie irytuj sie :-)
    bo zobacz sam, napisales "Tylko tak się składa ze ten Behringer jest o klasę lepiej wykonany od Soundcrafta Compact4 - imo najlepszy mikserek do homerecordingu..." i ja ten ostatni czlon zdania po minusiku odebralem jako opinia do Behringera a nie SC4 :-)
    Stad zamieszanie cale, przepraszam

montertb wrote:

Poznaj też dokładną różnice pomiędzy SC4 a typowym uniwersalnym mikserem.

Z tym to juz klopot, bo jestem zielony w te klocki, zaczynam dopiero poznawac teorie, praktyki zero, a z suchych opisow ciezko to wszystko tak po prostu ogarnac, dlatego sa niestyki ;-)

W kazdym razie teraz jest juz jasnosc, wiem co kupie, dziekuje i jeszcze raz przepraszam za niekumatosc

pozdrawiam

ps. http://www.monterdiy.vel.pl/?p=60 - kiedys to uzupelnisz? bo sie juz ucieszylem, ze sobie poczytam fajne rzeczy a tam zonk :-)

ps2. fajna stronka
  • Level 22  
    SC4 ma bardzo dobrze rozwiązany routing monitoringu ( podłączasz 2 pary słuchawek, sterujesz odsłuchami), dobre przedwzmacniacze,

Przeanalizuj strony danych produktów, to nie jest trudne i nie trzeba sie na tym aż tak bardzo znać. Dobrze jest też przeglądnąć instrukcje obsługi wspomnianych mikserów, jest w nich sporo informacji, rysunków i schematów połączeń.

Stronę muszę uaktualnić, narazie ciepię na totalny brak czasu :/
  • Level 9  
    Strony produktow oczywiscie przegladam i analizuje, ale po pierwsze obawiam sie nabrania na marketingowy belkot, to nie jest takie trudne w moim przypadku ;-) Zreszta wybralem po tych opisach SC4, wyglada bogato, ale pewnosci, ze to dobry wybor, miec nie moglem.
    A po drugie opinie praktykow sa jednak nieocenione, stad moje pojawienie sie tutaj i nie zawsze madre, ale potrzebne, pytania.

pozdrowka :-)
  • Level 22  
    Aaa teraz się jeszcze cofnąłem do początku tematu.

EMU0404 tworzą w SC4 doskonały duet, wiem bo taki mam :)
    Jest to jedne z najlepiej sprzedających się zestawów do homerecordingu :) Praca będzie komfortowa.