Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Teletekst z komputera

andrzejlisek 12 Wrz 2007 17:56 579 0
  • #1 12 Wrz 2007 17:56
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Z tego, co mi wiadomo, w obrazie telewizyjnym poza sygnałem synchronizacji i właściwym obrazem jest jakaś ilość linii niewidocznych. W tych liniach są sygnały teletekstu.

Zauważyłem, że wykorzystując przejściówkę VGA2TV (i w wersji VGA->Euro i w wersji z wykorzystaniem AD725AR) można wejść na te dodatkowe linie, czyli wpłynąć na ich zawartość wyświetlając obraz. Oznacza to, że np. można na telewizorze wyświetlić obraz 800x600, jednak tylko 576 linii będzie widocznych, a pozostałe nie będą widoczne, będą obejmować linie, które wykorzystuje się do kodowania teletekstu. Ustawiając obraz w PowerStrip można sprawić, że wszystkie dodatkowe linie będą przekazywać obraz z komputera. W takim razie wydaje się, że żeby przekazać teletekst, trzeba odpowiednio spreparować taki film, który będzie wyświetlać zakodowany teletekst i puścić go tak, żeby obraz wpasować w odpowiednie linie i telewizor wyświetlił teletekst (oczywiście nie samoczynnie, tylko po włączeniu odpowiedniej funkcji).

Na dzisiejszych komputerach przygotować taki obraz to żaden problem. problem jest tylko, jak to musi wyglądać, co ma zawierać taki obraz. W jaki sposób koduje się teletekst?

Drugie pytanie jest inne: Czy można kupić lub zbudować urządzenie elektroniczne, które wplata teletekst w sygnał video? Chodzi o takie, które posiada wejście i wyjście video oraz kabel do podłączenia do któregoś z portów w komputerze. Np. wejście do tego urządzenia łączy się z TV-Out jednego komputera, a samo urządzenie podłącza się do drugiego komputera. W ten sposób na pierwszym komputerze można puścić jakiś film, a na drugim przygotować i generować teletekst. W takim przypadku na telewizorze można obejrzeć film płynący z jednego komputera oraz teletekst płynący z drugiego komputera.

0 0