Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Help- jabel J-244

16 Lis 2003 14:44 2320 10
  • Poziom 2  
    zrobiłem sobie zestaw jabela j-244 (nadajnik ukf mod. fm na 100m) ale mam pewien probilem ten nadajnik ma zasieg ok 1 m. czy kooś wie co z tym zrobić?
    pozdro, slash
  • Poziom 26  
    zrob najprostrza sonde w.cz i sprawdz czy na wyjsciu masz sygnal, niemam schematu wiec niepowiem gdzie jeszcze miezyc. mozliwe ze zestroiles nie na ta czestotliwosc, jak jest w poblizu odbiornika to moze byc slyszalne na paru czestotliwosciach. podlacz tez antenke na poczatek kawalek druta starczy.
    pozdro
  • Poziom 26  
    Dokładnie, jeśli układ zmontowałeś poprawnie (zdaje się cewka jest tam na laminacie?), to podłącz antenę jak w opisie (30cm przewodu?) i oddal nadajnik od odbiornika na kilka metrów, znajdź wolne miejsce na skali i spróbuj kręcić powoli trymerem w nadajniku (czymś plastikowym, albo ceramicznym - raczej nie zwykłym śrubokrętem), jak usłyszysz sygnał z nadajnika to później dostruj się odbiornikiem (sygnał powinien być gdzieś w pobliżu). Jeśli nic nie będzie, to być może układ pracuje na niewłaściwej częstotliwości, czyli czeka Cię np. wymiana kondensatorów...
    Sprawdź jednak jeszcze raz montaż (odpowiednie wlutowanie tranzystorów), pobór prądu...
  • Poziom 2  
    Dzięki wszystkim którzy napisali, dzis sie tym pobawie moze cos z tego wyjdzie
  • Poziom 26  
    jeszcze jesli cewka jest na laminacie to zeby w jej poblizu nie znajdowaly sie metalowe przedmioty i takie zecdzy jak palec, bo to odstraja generator i moze powodowac rozne dziwne zeczy
    stroic czyms niemetalowym jak napisal wyzej Dykus, jak nic nie bedzie wychodzic to sprawdz czy nie pomyliles kondensatorow w generatorze (jakis rownolegle do cewki), oraz czy w zestawie byly takie jak trzeba, potem ewentualnie zmienial pare piko w gore/dol
  • Poziom 11  
    Mam pytanko.
    Zlozylem J-244, dzialalo bez zarzutuw, mialo nawet dobry zasiek, bo mam okna PCV, byly zamkniete, mam dach z bracha, i antene od neta ktora rozprasza fale jak cholera:D Mialo zasiek tak z 60 metrow (z domu). Noi tu pytanie, dlaczego juz niedziala ?? NAwet byly faje na telewizorze widac, paski, kolor czarno bialy zamiast kolor :D No ale nadajniczek juz niedziala, ani troche. Moze padl tranzystor ?? Prosze o odpowiedz, jak naprawic , czy bedzie sie oplacalo naprawiac.

Z gory dzieki & Narazie !!
  • Poziom 11  
    Chcialem jeszcze dodac ze trymera niedalo sie prawie krecic, a teraz kreci sie palcami, ito niema konca obrotu ... Kreci sie i kreci ...
    Napiszcie na gg 4389676
    Narka
  • Poziom 14  
    Przeważnie w trymerach nie ma ograniczeń w obrotach, można nimi kręcić, a i tak ich pojemność zmienia się w ustalonych granicach, tym bardziej jeżeli jest to trymer ceramiczny.
    Co do tego że nie działa, to jest kilka możliwości. Możliwe jest, że tranzystor jest do wymiany, ale także możliwe jest, że rozstroiłeś obwody (penie to jest jeden obwód :)) i nadaje na innej częstotliwości. Najprostszą metodą by to spawdzić jest dołączyć sądę diodową na wyjście i sprawdzić poprawność działania układu (czy pojawia się jakieś sensowne napięcie).
    Powodzenia!
  • Poziom 11  
    Co zrobic jesli obwody sie roztroja ? Jak je spowrotem nastroic ? :)
  • Poziom 26  
    Przeczytaj mój post powyżej (17 Lis 2003 20:09). :)
  • Poziom 11  
    Aha spoko... a drogie sa kondensatory ? jest ich tak z 6 w tym ukladzie J-244