Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z laserem

Kisztel 16 Lis 2003 16:58 1666 8
  • #1 16 Lis 2003 16:58
    Kisztel
    Poziom 10  

[font=Comic Sans MS:c6ab0eac41]Witam. Mam wierze Goldstara 8 letnia, i popsuł się prawdopodobnie laser gdyż nie czyta żadnych płyt. Rozbierałem cały ten kompakt, Po włożeniu płyty CD silniczek nachwilkę ją obróci ( jeden obrót po czym cedek staje)a laser czeka na nie wiem co, soczewka lasera porusza się góra, dół i poziomo tez. Czy to jest możliwe że wysiadł układ sterujący silniczkiem który obraca płyte??? Typ laseru to KS 210. :roll: [font=Arial] [/font:c6ab0eac41][/font]

0 8
  • Semicon
  • #2 16 Lis 2003 17:01
    Lukasz
    Poziom 27  

Zacznij od przeczyszczenia optyki.Bo wystrczy trochę kurzu żeby był taki objaw.

0
  • #3 16 Lis 2003 17:38
    Kisztel
    Poziom 10  

Sory jeszcze raz: We wierzy miałem laser KSS 210A myślem że jest popsuty, albo nie jest, sam nie wiem, to kupiłem nowy KSS-210ARP. W sklepie mi powiedzieli, że będzie pasował na peweno ale nie dali mi na niego gwarancji bo bardzo łatwo można coś takiego uszkodzić, jeszcze coś mi wspominali że trzeba zdjąć zabezpieczenie ale ja nie mogę tego się doszukać, a soczewkę wystarczy przemyć spirytusem na waciku?? Czy muszę się przejść do apteki po izopropanol?? A czy są obowiązkowe rękawiczki jakiekolwiek żeby nie dotykać gołymi palcami całego laseru?? Ja sobie włożyłem ten nowy laser do cd i włożyłem płyte, soczewka się poruszała góra, dół ale cedek obrócił się na chwile nie wiem czego może to być przyczyna bo mi się wydaje, że to od jakiegoś scalaczka który odpowiada za silnik obrotowy płyty. Niestety na wyświetlaczu NO DISCO, założyłem niby tren uszkodzony laser taka sama reakcja, nie wiem za bardzo o co tu chodzi ale jestem drugim elektronikiem, który zagląda do tej wieży i naprawić nie może. Wiem, że ten temat był na fotum poruszany ale troszkę za mało się dowiedziałem. Chyba nie robie za dużego młynu na forum? :)

0
  • Semicon
  • #4 16 Lis 2003 17:44
    Telo
    Poziom 39  

Jest zabezpieczenie przed ładunkami elektrostatycznymi od strony druku jest małe połaczenie dwóch punktów lutowniczych ,należy to rozlutować oczywiście na czytniku laserowym.

0
  • #5 16 Lis 2003 17:56
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Takie usterki zaczynamy diagnozowac od czyszczenia lasera i optyki.
    Jeżeli możesz kupić sprey Dust Off(oczyszczone i odtłuszczone powietrze) to najpiew postaraj się wydmuchać zanieczyszczena z zespłu(załóż cienką rurka dołączona do pojemnika), nie daj się ponieść emocjom i nie stosuj żadnych zmywaczy i rozpuszczalników gdyż bardzo często soczewki w optyce lasera są wykonane z tworzyw sztucznych i tylko je zmatowisz. Zamienić zespół czytnika zawsze zdążysz, a jeżeli już go kupujesz to sprawdź czy tak jak u Ciebie litery rozszerzenia nie zawierają sprzecznych danych ( najlepiej u wytwórcy).

0
  • #6 20 Lis 2003 19:07
    Kisztel
    Poziom 10  

To nie jest optyka tylko jakis scalak siadl, ktory steruje obrotami plyty tyle, ze on jest SMD!! i nie mozna go kupic u mnie w miescie, a w serwisie chca za napawe 450zeta :(

0
  • #7 20 Lis 2003 19:18
    katoda
    Poziom 20  

a ja doszedłeś że to sterownik?
    usunąłeś cyne ze zworki jak pisał Telo?
    to że płyta się obruci to normalne ale przestanie gdy optyka jej nie zobaczy!
    gdyby padł sterownik silnika to raczej by się niekręcił wcale lub cały czas.
    czasem winny jest sam silnik jak się zaciera i w odpowiednim czasie nie osiąga wymaganych obrotów to także masz no disc!

0
  • #8 25 Lis 2003 01:53
    Kisztel
    Poziom 10  

usunolem zwore ale nic nie dalo laser dziala w cd sony i jest z nim wszystko w spoko

0
  • #9 25 Lis 2003 04:49
    Zbynia
    Poziom 31  

szukaj pełno o tym na forum.........
    temat wyczerpany jest od początku do końca.............

0