Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złożenie kolumn z dobrym głębokim basem

13 Wrz 2007 17:00 4247 33
  • Poziom 15  
    Witam.
    Chciałbym złożyć kolumny tzn głośnik wysokotonowy, średniotonowy i niskotonowy, do tego pudło i zwrotnica.
    Gdybym się znał na tym to bym nie zakładał tego tematu ale to dla mnie czarna magia :D Jakie wymiary pudełka do głośnika niskotonowego tak 25 lub 30cm, i tak nie mniej niż 80W, np. GDN 25/80 lub 30/80 musi być 8 ohm.
    Mam wzmacniacz 2x35W to też należy brać pod uwage bo po co mi mocne głośniki jak mam wzmaka słabiutkiego. I też jaki głośnik wysokotonowy i średniotonowy do tego. A jakiej najlepiej grubości ma być płyta z której ma być wykonana ta obudowa (1,5cm 2cm?? grubsza czy cieńsza). I jaka też zwrotnica najlepiej do tego. Proszę o linki jeśli to możliwe bo planuje głośniki i zwrotnice zamówić na np allegro. Jak już napisałem w temacie chcę żeby był silny bas i żeby było go czuć bo w moich space'ach 86 jest ale jak dam bardzo głośno a jak grają cicho to prawie niskich nie słychać. Proszę o pomoc. Może coś pominąłem. Aha i jaki bas reflex. Dzięki za odpowiedzi :P Pozdro
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Z takim wzmacniaczem to raz dwa sfajczysz tego tonsila.

A poza tym kolego Dawid91X, widzę że się trochę lenisz, bo nie starasz się przeszukać forum a od razu rozpoczynasz temat który był już x razy wałkowany. Zacznij od przeczytania jakiejś książki to zobaczysz że taki projekt wymaga godzin studiowania etc. Polecam "Głośniki i Zestawy Głośnikowe" WKiŁ.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Może byście zainwestowali w inne zakresy niż bas. Wszyscy tylko o tym basie mówią. No i może trochę samodzielności. Po za tym wysokie tony i średnie i ich jakość wpływają na odbiór także basów. Polecam przejrzeć tematy o Tonsil Tango 150 na 13 centymetrowcach lub Tonsil Bolero. Masz taki delikatny wzmacniacz, że raczej w dobrym basie to nei przekraczałbym 16-20cm.

Reszta grubosć płyty kolor basrefleksów i podkładki ustawienie BR to drugorzędne wszystko jest.

Zwrotnica oczywiście samemu zrobiona.
  • Poziom 15  
    Tremolo akurat wysokie i średnie tony mam spoko i mi się podoba ich dźwięk tylko basu brak. A subwoofer pasywny lub aktywny jaki byście polecili, lub wzmacniacz do kolumienek Tonsil Space 86' http://www.allegro.pl/item218780230__tonsil_space_86_70w_stan_idealny.html
    Tylko taki za rozsądne pieniądze ok 200 zł czy wogule jest jakiś dobry w miare wzmacniacz za 200 zł :D
    Musze mieć dobry bas bo to lubie w muzyce. A może te kolumny (co mam) jakoś udoskonalić. Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    a jakim to kolego wzmacniaczem dysponyjesz, bo może całkiem niezłym a ty sie już łamnisz.

Dodano po 3 [minuty]:

jakie pomieszczenie to ma nagłośnić,
    i szkoda że nie ma tam oryginalnych głośników bo space86 naprawde brzmią bardz przyjemnie, choć dyskoteki na nich nie zrobisz.

Dodano po 10 [minuty]:

ja bym zaczą od wymiany wszystkich głośników na oryginały, bo nawet kopułkowe są regenerowane, a tę małą 19mm-trową kopułkę ciężko ustawić w szczelinie żeby miał głośnik swoje 89 dB efektywności.
    W przypadku tego przetwornika fobryczne groją bardzo wysoko i mięciutko, po zmianie membranki coś się już z nimi dzieje nie tak, niestety są bardzo słabiutkie ok 0,4 Wata, i dobrze by było dać za jego filtrem jeszce kondensator 3,3µF co by stromosć filtru zwiększyć do 18dB/okt. być może zmieniając jego polaryzacje jak zajdzie potrzeba.
  • Poziom 15  
    Właśnie wszystkie głośniki mam oryginalne w nich :D Jeszcze nawet kopułka nie była ściągana w niskotonowych (jest oryginalna błyszcząca) wymieniałem zawieszenie bo się rozsypało, też na oryginalne tonsila piankowe, i moim zdaniem bas nic się nie pogorszył, nic nie trzeszczy ani nic podobnego (wysokie tony grają tak wysoko że aż łzy lecą).

Wzmacniacz raczej "padaka" bo to nikola tesla od wieży diory. Pomieszczenie to pokój 5m x 4m. Brzmią ładnie jak przy nich siedze np przy kompie basu wtedy jest naprawde dużo ale gdy odejdę tak o 4m to już tak bas brzmi "słabo". Niewiem właśnie czego to jest wina, może słabego wzmacniacza który nie wykorzystuje w pełni niskich tonów bo do średnich i wysokich się nigdy bym nie przyczepił, kabel głośnikowy - jest już stary bo oryginalny taki czarny twardy, nie ma terminali w tych kolumnach więc się za to jeszcze nie brałem. Może wytłumienie jakaś watolina itp bo kolumny są puste tylko materiał jest zakrywający zwrotnice. Tylko to mi przyszło do głowy. Nie no o dyskotece na nich to nawet nie myśle ale w takim pokoiku mogła by być :D.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    To najpierw zmien kable w kolumnach to poprawi sporo jak masz stare kable, mysle 2x1,5mm bedzie idealne. Sam je miałem i wiem co mówie.

Nastepnie przy 35W wzmaku to tak jak Tremolo pisał nie wchodził bym w wiekrze głośniki jak 20 cm bo nie bedzie czym tego napędzic.
  • Poziom 15  
    A ile w sklepie kosztuje 1m tego kabla głośnikowego??? Bo niewiem czy się opłaca zamówic na allegro bo tak 8m potrzebuję. Takie dobre http://www.allegro.pl/item242035353_kabel_glosnikowy_10m_2x1_5mm_miedz_beztlenowa.html
    http://www.allegro.pl/item239600453_przewod_2x1_5mm_ofc_cabletech_faktura_najtaniej_.html
    http://www.allegro.pl/item239647091_kabel_do_glosnikow_miedz_beztlenowa_2_x_1_50_mm.html
    1,5 mm a może grubsze?? Ja się na tym nie znam jestem początkującym elektronikiem (dopiero zaczęłem szkołę :D )

A ten dobry jakościowo bo tani:
    http://www.allegro.pl/item240288465_kabel_2x1_50_ofc_miedz_beztlenowa_hurtowa_cena.html

Może coś jeszcze zaproponujecie do wymiany w tych kolumnach.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Ostatni to Voice Kraft odradzam go jak tylko mogę minus jest biały może jakieś aluminium nie wiem dokładnie z czego tj. Reszta też jakoś niezbyt Cabletech jest rozsądną firmą jednak ten który podałeś jakoś na aukcji jest kiepsko opisany. Kable dobrze jest też zmienić w kolumnie. Kolumny możesz wytłumić ale żeby nie napchać tam waty że ledwo głośniki wkręcisz na bokach trochę i na tył. Wzmak przydał by się jakiś 60W
  • Poziom 36  
    czy mógłbyś dać fote tego wzmaka, nie moge go skojażyć.
    czy on ma 35 na strone sinus, czy muzycznej, bo jeśli sinus to nie powinno być źle.
    no niestety 20 m² pokoju to dużo dla tych kolumienek i kablami niewielki rezultat osiągniesz, ale broń boże nie neguje tezy że im leprze i grubsze okablowanie tym lepiej, ja ci coś poradze postaw te kolumienki o ile to możliwe w rogach pokoju na podłodze tak żeby w promieniu ok metra nic kołonich nie stało.
    daj znać czy coś sie zmieniło.
    :idea:

Dodano po 1 [minuty]:

zmyliło mnie to alegro z tymi kolumnami, myślałem że to twoje.
  • Poziom 22  
    Wsumię z tych linków które podałeś to sensowna cena tylko na ostatniej aukcji. Osobiście proponuje poszukaj u siebie jakiejś hurtowni elektycznej i tam tez pewnie będziesz miał cenę około 1,40zł i zyskasz bo nie będziesz musiał płacić za przesyłkę.

Kolejna sprawa w Space86 wiekrzych Ci nie trzeba, mocy wielkich w nie, nie władujesz u mnie chodziły jeszcze jak miałem Pioneera A337 (60w przy 8Ω ) i bez podbić basu miały dość.
  • Poziom 15  
    mczeslaw ale w rogu pod ścianą tak czy metr od ściany?? Niewiem czy za bardzo się da w rogach bo mam je zajęte. I też mam za krótkie kable głośnikowe mam do nich "przedłużke" ale kolumny wtedy tracą na mocy. Spóbuje tak zrobić dam znać. Nie te kolumny co podałem na allegro to tylko dla przykładu bo nie wszyscy wiedzą jak one wyglądają itp itd.
    Micharlito też właśnie zauważyłem że to Voice kraft więc odpadają :D . Słyszałem że to jest taki sam wzmacniacz jak Diora WS 354 tylko że wersja eksportowa. Mój to Nikola Tesla WS 350
    Mój wzmacniacz jest identyczny jak ten:
    http://unitra.eu.org/node/327

paker_bor właśnie kurde u mnie w pobliżu (14 km) to znam tylko jeden sklep z takimi akcesoriami ale tam jest drogo. A o hurtowni to nie słyszałem. Może gdzieś jest w legnicy ale to trochę daleko więc na jedno wyjdzie jak kupie droższy kabel.
  • Poziom 36  
    wzmak masz spoko, wysarczy ci zgadzam się z kol. poker-bor ma on znamiomowej 31W na strone maks. ok 40W zasilani jest trafem 120VA, wiec jest duży zapas mocy zasilacza, polskie wzmaki pisane miały dane techniczna poprostu autentyczne i jeszcze jedno, jest on zbudowany w sposób klasyczne na elementach dyskretnych czyli na tranzystorach a nie na scalonych hybrydach i tak na marginesie to wiąkszość wzmaków 60 W zagramaniczna to maja przy obciążeniu 4 Ω, jak sie podłączy głośniki 8Ω to ich P wyj. spada do ok 30 Wat. A twoja diora ma 31 W znam. przy 8 Ω,
    no 4 omowe na niej nie będą pracowały za duże obciążenie, to wyniki z układu i konstrykcji samego wzmaka, takrze proponuje szacuneczek do sprzętu bo to solidna starej daty konstrukcja, jedyne mankamenty to potencjometry.
    Kolumienki postaw na podłodze w narożach tak jak się stawia np. kwiatka:D, po 25-35 cm od ścian i się odezwij.

A może ci kontur nie działa?????
  • Poziom 15  
    Kontur czyli?? Equalizer (korektor graficzny) tony średnie czy co bo nie wiem, nie śmiejcie się :D )
    Ustawiłem je w rogu pokoju i grają spoko basu nawet jest lepiej już brzmi ale troszkę jeszcze jest suchy chyba to wina nie wytłumionego głośnika, jak myślicie?? A jeszcze średniotonówka w jednej kolumnie zaczyna trzeszczeć wymienić ją czy co??? A kable jakie byście polecali??? Te 1,5mm czy grubsze???? A w środku w kolumnach te kable co łączą głośnik ze zwrotnicą to na jakie wymienić??? Można też taki głośnikowy tam wlutować???
  • Poziom 36  
    kontur albo loudnes to filtr który się wciska którymś z przycisków, podbija on niskie i wysokie tony , albo tylko niskie przy cichszym graniu, nazywa się to fizjologiczna reg. głośności i jest powiązana z potencjometre głośności.
    chodzi o to że ludzki słuch ma takie upośledzenie że przy cichym muzykowaniu nie odbierze tak basu i sopranu jak średnich tonów, wraz przesówaniem pot. na głośniejsze rgenie efekt ten proporcjonalnie zanika.
    ale u ciebie może go nie być.bo masz korektor.
    ale zerkne na schemat w swoim prywatnim zrchiwum to zobacze

co da kabli to jak juz pisali im gróbsze tym lepiej, w środku tez możesz tego kabla użyć, tylko nie pomyl polaryzacji przewodów, czyli + i - .

Loudnes u ciebie jest pierwsz przycisk po lewej stronie
  • Poziom 15  
    To ten przycisk zaznaczony na zdjęciu nim włącza się ten kontur (pomyłka)
    Złożenie kolumn z dobrym głębokim basem

Koło niego pisze "Loud"

Mam go włączonego. Jak go wyłącze to głośniki grają cicho i nie ma basu jak dam dużo głośniej to też nie ma basu. A jak włącze to czuć niskie tony aż miło :)
  • Poziom 36  
    acha i jeszce jedno nie dodawaj więcej wytłumienia bo akurat space 86 jest obliczaną jako obudowa compact pusta, telko osłabisz bas.
    Wytłumienie stosuje się gdy dobroć układu głośnik obudowa dochodzi do wartości 1 a czestotliwośc rezonansowa głośnika jest spora.
    Chodzi o to by stłamsić podbarwienie właśnie tą częstotliwością koklumny.

Dodano po 2 [minuty]:

no to problem masz z głowy
  • Poziom 15  
    Aha czyli nie wytłumiać. A w środku kolumny to jakiej grubości przewodu użyć??? A jeszcze jedno ja mam ten wzmacniacz podłączony do kompa. A nie mam karty dźwiękowej znaczy mam ale zintegrowaną gdybym kupił jakąś kartę dźwiękową to by polepszył się dźwięk więcej niskich tonów :) .

A jaki byście polecili wzmacniacz czterokanałowy. Taki najtańszy z dobrych jakością porównywalny z tym co mam tylko żeby miał 4 kanały. Bo planuje jeszcze jakiś subwoofer kupić na tonsilu. A aktywne są drogie.

Np.
    http://allegro.pl/item239845899_super_wzmacniacz_sony_polecam_warto.html
    http://allegro.pl/item241446714_technics_su_3500.html
    http://allegro.pl/item242731971_wzmacniacz_yamaha_avx_20_natural_sound.html

Aha jeszcze głośnik średniotonowy w tych space'ach to GDM 10/60/4. Też czeka mnie jego wymiana. Coś takiego: http://allegro.pl/item244959856__najtaniej_tonsil_gdm_10_60_8ohm_gwarancja_.html
    http://allegro.pl/item245083339_tonsil_gdm_10_60_4_od_s_s_f_vat_gwar_24mie_sklep.html

A wzmocnienie obudowy tych kolumn jakieś poprzeczki bo one są wykonane z bardzo cienkiej płyty (8mm) i obudowa drga i dudni.[/url]
  • Poziom 36  
    to nie są wzmacniacze 4 kamałowe tylko dwu z możliwością podłączenia dwóch par kolumn.
    jak pamietam to tonsil nigdy nie robił kolumn z płyty 8mm, coś ci się musiało źle pomierzyć, czy po ustawieniu głośniczków zmieniło się na lepiej? to można jeszce zastosować grubsze przewodyw zasilaniu kolumn, i we zwrotnicy w torze niskotonowym, a nawjlepiej jakby wymienić cewkę głośnika niskotonowego ma z gróbszegoi drutu, bo tam jest chyba z 1mm.
    kobel 1,5 mm wystarczy.( tu chodzi o pole powierzchni przekroju a nie o średnice)
  • Poziom 15  
    No tak. Ale podłączyłbym tam te dwie kolumny i subwoofer bez problemu tak. Naprawde 8 mm ma ta płyta. Tak teraz już jest lepiej ale lekko dudnią. Wiem kupie chyba jednak 2,5mm do środka kolumny i od kolumny do wzmacniacza, czy te w środku kolumny (od zwrotnicy do głośnika) na jeszcze grubsze wymienić?? Cewke no niewiem nie znam się na tym, jeszcze mógłbym zepsuć parametry głośnika.
  • Poziom 36  
    nie ma takiej miżliwości z tym subem, to ci zaburzy pracę tego kanału co podłączysz go ten spac86 nie bedzie już grał jak ten bez suba, no chyba że podłączysz w tym układzie po jednym subie na kanał i po jednej kolumnie , ale wtedy szukaj suba o cięci basu mawet poniżej 100 Hz, a najlepiej 80 Hz i efektywności ok 89dB, bo takie mają twoje kolumny.
    najlepiej też 8 omowe,
    a jak się pojawiło beczkowate dudnienie to można troche gąbki do środka włożyć, akustyczne warunki się zmieniły i kolumna uprzewilejowuje częstotliwości ok. 100 Hz.
  • Poziom 43  
    Ten wzmacniacz ma już dużo basu już bez konturu i korekcji nie wiem po co to tam wpakowali. PO prostu ma małą moc. A jesli chcesz subwoofer to tylko aktywny na 2xTDA 7294 + >200VA transformator.

Co do wytłumienia to efekt możesz mieć jeszcze bardziej mizerny, wytłumienie zmniejsza skutecznosć zestawu.
  • Poziom 36  
    tak !!!!
    i tu ci musze poprzyndzać........
    otóż w obudowie zamkniętej (czyli jak w twojej ) występuje paradoks objętościowy , który wynika ze zjawisk fizycznych o ktyórych nie czas teraz wspominać , gdyż to jest temat rzeka
    jak wsponiałem obudowa zamknięta jak sie ją wypełni w 100% materiałem dźwiękochłonnym to musisz mi uwierzyć ale głośnik pracuje jak w tej samej ale o ok. 20% większej.
    i tu jest pole do do popisu do zestrojenia zespołów głośnikowych,
    dasz więcej wytłumienia to (wirtualna objętość się zwiększy) przez co częstotliwość Fc (rezonansowa obudowy ) się deko obniży, a zarazem pociągnie za sobą obniżenie uprzewilejowanych w danych warunkach akustycznych nieprzyjemnych częstotliwości , które słyyszysz jako beczkowate dudnienie, ale to pociąga za sobą (taka operacja) obniżenie SPL, czyli efektywności przetwarzania.

jeżeli masz zadowalający bas, włóż po dwie peczki waty lekarskiej owiniętej w bandarz(aby się nie razlazła) i nie zciskaj jej mocno aby zachowała objętość taką jak kupisz w folii, a jak będzie za sucho to pozostaw po jednej ( twoje subiektywne odczucie i gust)
    a jak ci się uda zrównoważyć charakterystykę przenoszenia niskich to wtedy oceń czy potrzebny ci sub.
    wszystko jedno gdzie to wsadzisz, aby materiał nie był zbity tylko jak to się mówi spuszony.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    mczeslaw a ten bandarz to co konkretnie ma poprawić?? dwie paczki do jednej kolumny?? Czyli jak wypcham całą kolumne watoliną to dudnienia nie bedzie ale basu też, tak???
    DYLU BADBOY nie to już raczej nie aktualne, myślałem że ten mój wzmacniacz to wielki szit ale aż tak źle nie jest :D
  • Poziom 22  
    Kable wew. naprawde 1,5mm Ci wystarcza i to już poprawi czestośc przedewszystkim średnich i wysokich tonów na basach mniej to sie usłyszy ale też jest poprawa co to wytłumienia to tak jak pisali inni uzytkownicy nie przesadzaj z tym to stracisz na skutecznośći (spl) kolumny oczywiście kable miedzy wzmacniaczem a kolumną też wymień i propoonuje załozyć terminal przy okazji bo w space ich nie ma. Co do wzmaka to jak chcesz to napisz na PW bo pare ich mam na zbyciu.
  • Poziom 15  
    To jaki najlepiej kable głośnikowy (chodzi o jakość), może znacie jakieś tanie sklepy internetowe z dobrymi tanimi kablami bo ja szukam na allegro, takie znalazłem z tych tanich, bo są drogie pewnie dobrej jakości ale za ok 5 zł/m a ja tak potrzebuje 11m minimum.
    http://www.allegro.pl/item242061670_przewod_glosnikowy_1_5mm2_czysta_miedz_99_9_.html
    Cabletech:
    http://www.allegro.pl/item241789361_kabel_glosnikowy_2x1_50mm_na_metry_polec_4_5zl.html
    http://www.allegro.pl/item242139918_przewod_glosnikowy_2x1_5mm_na_metry_fakturav.html
    http://www.allegro.pl/item245076218_przewod_2x1_5mm_ofc_cabletech_faktura_najtaniej_.html
    lub 2x2,5
    http://www.allegro.pl/item244504234_2x2_5mm_miedz_beztlenowa_ofc_tania_szybka_wysylka.html
  • Poziom 36  
    bież ten kabel co poleca kol. poker-bor, w zupełności wystarczy, bandarz poto aby wate było co przytrzymywać , coś w rodz. poduszeczek, równie dobrze może być i gąbka, ale na początek nie daj więcej niż ¼ obudowy.
    Z terminalem też dobry pomysł.