Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadawanie na FM. W bloku. Transmitery z allegro.

13 Wrz 2007 18:52 3152 8
  • Poziom 13  
    Witam mam kilka pytań:
    1Czy moge nadawać coś jak radio tylko w moim bloku na fm, na jakiejsć częstotliwości, która nie jest zajęta pytam bo czytałem, że od Koncesji zwalnione jest nadawanie w obrębie jednego budynku.
    2. Czy transmitery fm na allegro za okolo 20zł moga być do tego czy za duża moc?
    Chcę, aby wszystko było legalne.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 19  
    Ja słyszałem że legalnie można używać nadajnika o mocy max. 10mW.
    Niestety aby coś sensownego osągnąć to trzeba naprawdę dobrej anteny.
    Przy takiej mocy niepróbowałem to dokładnie niewiem ale w obrębie bloku czy domu powinno być coś (albo i więcej ) słychać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    maciejjank napisał:
    1Czy moge nadawać coś jak radio tylko w moim bloku na fm, na jakiejsć częstotliwości, która nie jest zajęta pytam bo czytałem, że od Koncesji zwalnione jest nadawanie w obrębie jednego budynku.

Pierwsze słyszę, że dozwolone jest nadawanie w obrębie budynku bez koncesji.
    Z tego co kojarzę to można legalnie nadawać z mocą 10 lub 20mW. Mając taką moc na wyjściu nadajnika z dobrą anteną można osiągnąć ponad 1km zasięgu.
    Co chcesz nadawać?.
    Jeżeli chcesz nadawać w obrębie budynku to wystarczy prosta antena typu "kawał drutu".
    Jeżeli chodzi o wolną częstotliwość to musisz poszukać taką na odbiorniku. Na przykład w jednym mieście częstotliwość 100MHz będzie wolna, a w drugim oddalonym o powiedzmy 50km ta częstotliwość będzie już zajęta.

maciejjank napisał:
    2. Czy transmitery fm na allegro za okolo 20zł moga być do tego czy za duża moc?

Mógłbyś podać o jaki konkretny transmiter ci chodzi.
    Z legalnością jest różnie, żeby wszystko było legalne to urządzenie nadawcze musi spełniać określone parametry np. moc wypromieniowana, moc zakłóceń, harmoniczne na odpowiednim poziomie itp.
    Jeżeli nadajnik będzie spełniał wszystkie warunki (żeby używać go legalnie) to będzie to legalne.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 13  
    http://allegro.pl/item241843848_fm_transmiter_mp3_player_letnia_promocja.html To link do tego transmitera ,
    Cytat:
    Pierwsze słyszę, że dozwolone jest nadawanie w obrębie budynku bez koncesji.
    ,2. Ustawy nie stosuje się do:
    1) programu rozpowszechnianego lub rozprowadzanego wyłącznie w obrębie jednego budynku,
    No nie wiedziałem że, aż tak można dobrze nadawać.
    Tak nadawać zamierzam w obrębie budynku,Właściwie to osiedla.
    Na aukcji piszą, że zasięg do 40 m.
    Jeszcze jedno pytanie Czy jeżeli dźwięk, który wysyłam i bardziej będzie wzmocniony w wzmacniacze tym dalej "pójdzie".
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    maciejjank napisał:
    Tak nadawać zamierzam w obrębie budynku,Właściwie to osiedla.
    Na aukcji piszą, że zasięg do 40 m.

Jeżeli chcesz nadawać w obrębie osiedla (zakładam, ze osiedle nie jest małe), to będziesz potrzebował dobrej anteny (czytaj o dużym zysku). 40 metrów to trochę mało aby objąć zasięgiem całe osiedle z niedopasowaną anteną.

maciejjank napisał:
    Jeszcze jedno pytanie Czy jeżeli dźwięk, który wysyłam i bardziej będzie wzmocniony w wzmacniacze tym dalej "pójdzie".

Nie. Zasięg nadajnika zależy od jego konstrukcji tzn. jaka końcówka mocy jest zastosowana (stopnie poprzedzające stopień końcowy, wzmocnienie drivera i końcówki mocy), zasilanie, antena i umieszczenie anteny jak i inne rzeczy.
    W transmiterze z Allegro pewnie można by było zwiększyć zasięg, ale wiąże się to z większą mocą na wyjściu, a wtedy mogło by być to nielegalne.
    Dlatego najprostszym wyjściem będzie zrobienie dobrej anteny (nadawanie na całe osiedle -> antena np. GP) i umieszczenie jej wysoko na dachu.
  • Poziom 13  
    Widzialem układziki wzmacniające moc wyjsciową a jak kolega dobrze zauważył to zwiększa moc nadawania.A antene z czego zrobić najlepiej?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Do anteny GP 1/4 fali można użyć rurek aluminiowych o małej średnicy lub grubszego drutu Cu.
    Antena taka składa się z promiennika i czterech przeciwwag ułożonych pod kątem 45 stopni do promiennika.
    Promiennik jak i przeciwwagi mają takie same długości odpowiednio przeliczone na pasmo UKF-FM.
    Dla przypomnienia:
    długość promiennika i przeciwwag
    3^8/108^6=2.77m
    1/4 fali to będzie
    2.77/4=0.69m (promiennik i przeciwwagi).
    Poszukaj więcej na elektrodzie o antenach (na pewno się znajdzie).
    Polecam, także "Poradnik ultrakrótkofalowca" i "Poradnik antenowy".
  • Moderator
    Tak dla porządku: nie jest wymagane uzyskiwanie koncesji jeżeli program jest nadawany i rozpowszechniany w tym samym budynku. Nie zwalnia to od umów i opłat na ZAIKS. natomiast nie jest mozliwe otrzymanie zezwolenia telekomunikacyjnego na nadawanie droga radiową a wyłącznie przez kabel. Jeżlei ktos uważa ze jest to furtka to jest w błędzie.
    Osiedle - nawet ogrodzone - jest zbiorem samodzielnych budynków.
  • Poziom 13  
    No to powołajmy się na największą dopuszczalną moc. Czyli 20mW albo 10mW. Ile jest tak dokladnie? Czy jezeli powołuje się na największą moc to muszę też płacić?Czy opłaty na ZaikS sa wysokie? A umowy czego mają dotyczyć?.
    Nie chcę zezwolenia bo chyba takowe nie jest potrzebne czy jest? Jeżeli tak to do czego i czego ma dotyczyc?

Witam jeszcze raz Przeczytałem trochę o ZAIKS i to dotyczy tylko muzyki chodzi tam o prawa autorskie wiedz jeżeli nie puszczam utworów w radiu to nie muszę na nich płacić?