Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do radia. Wykonanie anteny. Jaki kabel? Długość?

manok 14 Sep 2007 00:33 9906 27
 • #1
  manok
  Level 11  
  Ostanio w otwór od anteny od radia umieściłem antenę od CB. W zamian zamontowałem coś takiego:

  Antena do radia. Wykonanie anteny. Jaki kabel? Długość?

  ale niestety działa bardzo miernie-gubi stacje

  Czy istnieje możliwość wykonania anteny z np przewodu i schowanie go wokół tylniej szyby. Jeśli tak to jaki powienien to być kabel i jakiej długości?
 • #2
  SlaweK
  Level 43  
  Takie wynalazki sprawdzają się jakoś na zachodzie, tam gdzie jest gęsta sieć małych nadajników radiowych, u nas niestety nie. A antena musi w samochodzie odbierać sygnały z różnych stron zależnie od ustawienia auta i praktycznie tylko dach auta zapewnia przyzwoity odbiór, żadne ukrywanie anteny się nie sprawdzi, i nie nadrobi braków sygnału żaden wzmacniacz, nawet super hiper mocny. Niektóre firmy jak BMW, Mercedes stosowały ciekawe systemy wieloantenowe gdzie specjalny wzmacniacz wybierał która z kilku ukrytych anten (m.i w szybach...) akurat lepiej odbiera sygnał ale to były drogie systemy i trudne w projektowaniu. Bliskość elementów metalowych auta (słupki dachowe) pogarsza mocno odbiór.

  SławeK
 • #3
  manok
  Level 11  
  Czyli zrobienie takiej anteny jak np daja do kart radiowo-telewicyjnych na pci nic nie pomoze?? Tam jest kabelek kilku metrowy, który sie rozchodzi na dwa. Calkiem ladnie to odbiera
 • #4
  maryann
  Level 37  
  Wywieś taki kabelek na dachu, żeby był możliwie daleko od metalowych elementów karoserii, to będzie też ładnie działał... :wink: i to wlaśnie jest antena samochodowa. Wracamy do w/w wniosków: maszt na dachu, lepiej z tyłu niż z przodu. Albo inne miesjsca- przejdź się po parkingu i obejrzy kilkanaście samochodów- gdzie mają anteny...
 • #5
  manok
  Level 11  
  A czy muszę na dachu od zewnątrz czy wystarczy jak pociągnę wokół podsufitki od wewnątrz?
 • #7
  manok
  Level 11  
  maryann wrote:
  Nie osłabiaj!...


  Czego?
 • #8
  djlj24
  Car audio specialist
  Poczytaj sobie o klatce Faradaya a nie zadawaj tego typu pytań.
  Z doświadczenia wiem, że najlepiej sobie radzi z odbiorem dobrze zamontowana antena pasywna o odpowiedniej długości - najwygodniejszy to teleskop w przednim błotniku. Wszelkie aktywne wynalazki z krótkim bacikiem dobre są w mieście ale poza miastem zaczyna się zabawa - co dziś złapię.
  Polecam tylko firmowe anteny - naprawdę to ma znaczenie.
 • #9
  manok
  Level 11  
  Czyli nie ma wyjscia i musze wiercic kolejna dziure w karoseri? Nikt nie ma zadnego pomyslu??
 • #10
  SlaweK
  Level 43  
  Możesz zastosować antenę magnetyczną, uchwyt na rynienkę, na szybę.... jest wiele rozwiązań.

  SławeK
 • #11
  manok
  Level 11  
  djlj24 wrote:
  Poczytaj sobie o klatce Faradaya a nie zadawaj tego typu pytań.


  No i poczytałem:

  "Pogląd, że samochód jest przykładem klatki Faradaya, też jest prawdziwy w pewnym przybliżeniu, samochód byłby idealną klatką Faradaya, gdyby nie miał okien. Dla elektrostatyki samochód osobowy może być z dobrym przybliżeniem traktowany jak klatka Faradaya, ale nie jest dla fal radiowych krótszych od wielkości okien i dlatego antena fal radiowych średnich i długich musi być wyniesiona poza samochód, fal ultrakrótkich powinna ale nie musi, a fale używane przez telefon komórkowy są osłabiane w znacznie mniejszym stopniu."

  Więc może ktoś zaproponuje jednak jakąś antenę która można ukryć. Zależy mi na tym żeby antena radiowa nie była widoczna bo moja antena od CB imituje bardzo dobrze radiówkę - najprostsze zabezpiecznie przed amatorami cudzej własności - jeśli czegoś nie widać to nie kusi
  Czekam na jakieś pomysły
 • #12
  maryann
  Level 37  
  manok wrote:
  (dla) fal ultrakrótkich powinna ale nie musi,
  Jeśli karoseria samochodu (załóżmy) jest klatką Faradaya w 50% to beznadziejna klatka(jeśli chcesz przeżyć). Jest przecież w 50% "dziurawa". A co to za radio , które odbiera 50% fal radiowych? Też tragedia- dla mnie i dla fachowców tego forum!
  A jeśli chcesz byśmy pomogli w szukaniu Ci dziury- to napisz w jakim samochodzie.
 • #13
  SlaweK
  Level 43  
  A mnie ręce opadają jak to czytam. Jeśli kolega Manok chce podyskutować to proszę by nie czytał jakiś bzdur z internetu a przejrzał sobie choćby jakąś książkę o antenach i zasadach odbioru fal radiowych a potem skonsultował tą wiedzę z praktykiem.
  Bezdyskusyjnie najlepszym miejscem na antenę (obojętnie czy nadawaczą czy odbiorczą) jest dach samochodu(dlaczego anteny CB nie schowaleś w bagażniku?) . Wszelkie inne miejsca jak szyby, podszybia, błotniki, klapy są gorsze. Samochów porusza się a fale, nieraz bezpośrednie, nieraz odbite od wielu przeszkód docierają do radia z różnych kierunków a blacha karoserii jest dla nich zasłoną. Długość anteny musi być dopasowana do wielokrotności długości odbieranej fali by antena jak najwięcej jej odebrała bo żaden wzmacniacz nie wzmocni czegoś czego nie ma.
  Na montaż anteny jest wiele pomysłów, są anteny dostosowane do różnych zakresów a także anteny wielozakresowe (radiowa i do telefonów komórkowych jedna antena).
  Mam nadzieję że kolega wie że antena, szczególnie nadawcza powinna być zestrojona po zamontowaniu w danym miejscu i zmiana jej lokalizacji wymaga ponownego zostrojenia. Nie będę się tu rozwodził i współczynniku fali odbitej.

  SławeK
 • #14
  Oloo66
  Level 13  
  Mam 41 lat i przestałem utrudniać sobie życie. Wszystkie powyzsze posty to sama prawda, ale jak to zrealizować w praktyce? Najprościej należy powrócić z anteną radiową w pierwotne miejsce - to po pierwsze. Po drugie należy zakupić anatenę CB np. Little Will ok.1m na magnes. Działa nawet do 40km przy ciszy (nie wiem jak;-) ale normalnie w eksploatacji super wystarcza. Należy ponadto zdjąć izolację i połączyć się z masą jak najbliżej anteny (u mnie do tylnego słupka). Pod magnes obowiążkowo naklejka przezroczysta. Nie spada do 200km/h. Sprawdzone. Chować bat do bagażnika. Te brednie o wyższości motylków i innych mocowań do osobówek to wożenie obciachu typu WIELKA CEWKA.
 • #15
  manok
  Level 11  
  Dzięki za sugestie, ale antena na magnes znalazlaby sobie zaraz nowego wlasciciela, a chowanie jej to utrapienie. Na moja antene CB nabralo sie juz kilku znajomych, ze to jest radiowka. Moze nie zbiera z daleka, ale na miasto wystarcza. Na trase zakladam bat, który ma 1,5m i sciaga z 20km.
  Antena na szybe odbiera dobrze tylko niektore stacje, wiec wiem, ze to działa. Chcialem ja troche ulepszyc, ale zostalem tu zmieszany z blotem....
 • #16
  SlaweK
  Level 43  
  A tak z ciekawości, jak masz zestrojoną taką antenę w której wymieniasz baty ?


  SławeK
 • #17
  manok
  Level 11  
  Na tej długiej, która montowana na uchwycie na klapie bagażnika mam SWR 1.1 i odbiór jest naprawde swietny Na krótkiej, która jest zamontowana w otworze po antenie radiowej mam SWR 1.3 - nic lepszego na takiej krotkiej antenie nie dało się uzyskać(ma ok 40cm), ale odbiór jest czysty i mnie tez dobrze slychać. W miescie(miedzy budynkami) na tej zbieram do 5km
  Mam poprowadzone 2 instalacje. Przed dłuzsza trasa przekrecam tylko wtyki w radiu i montuje dlugi bat
 • #19
  SlaweK
  Level 43  
  Takie rozwiązanie to wybitny półśrodek gdyż nie jest to przystosowane do odbioru fal a że coś odbiera a potem wzmacniacz wzmacnia te resztki. Do tego robi się z tego antena wybitnie kierunkowa co znaczy że nie sprawdzi się w poruszającym się aucie w polskich realiach odbiorczych.


  A co do współczynnika SWR to ma on wpływ na nadawanie a nie na odbiór, to współczynnik fali odbitej od anteny która nie została wypromieniowana w eter i jeśli będzie zbyt duży to może uszkodzić radio. Nawet zmiana miejsca na dachu powoduje konieczność ponownego zestrojenia.

  SławeK
 • #20
  manok
  Level 11  
  Zgodze się z toba ze SWR ma zwiazek z nadawaniem. Ja tylko pisze o skuteczności odbioru jaka maja moje anteny... Ja miejsca polozenia anten nie zmieniam wiec nie musze ich za kazdym razem stroic...
 • #21
  SlaweK
  Level 43  
  Wiesz zapewne jak wygląda strojenie (w całym zakresie a nie w jednym miejscu pasma) i jaki wpływ ma mocowanie anteny. Nie wiem jak jest ona mocowana ale tylko zwracam uwagę że należy to co jakiś czas kontrolować fachowo. Pamiętaj że to urządzenie nadawcze, powodujące zakłócenia w całym paśmie radiowym i nie tylko dla radia ale innych mediów, służb i użytkowników więc wypada być jak najbardziej w porządku.

  SławeK
 • #22
  manok
  Level 11  
  Zgadza sie - wiem jak sie stroi anteny CB. Mam wlasny miernik SWR i sprawdzam co jakis czas. Strojenie CB jest bardzo dobrze opisane na roznych forach, ale nie po to zakladalem ta dyskusje...
 • #23
  wojtek_pl2
  Level 11  
  Witam,

  podepnę się pod temat bo też kupiłem takie coś antenopodobne. I jest dokładnie jak opisujecie. W mieście działa, poza miastem już nie łapie.

  Znaczy wyrzucić i kupić normalną antenę ?

  I do czego jest ten kabel, który wychodzi z anteny oprócz koncentryka ?

  Pozdrawiam
  Wojtek

  PS. Dochodzę do wniosku, że najtańszą anteną będzie po prostu kawałek drutu...

  PS2. I jeszcze bardzo głupie pytanie. Czy tą niby-antenę to montować poziomo czy pionowo ?
 • #24
  SlaweK
  Level 43  
  Ta "antena" to zwykły dipol tyle że pewnie ze wzmacniaczem, ten dziwny kabelek to pewnie jego zasilanie. A umieszcza się ją w takiej polaryzacji jak większość stacji w danym regionie, niektóre nadają polaryzacją poziomą i te zwykle są mocniejsze a radia bardziej nastawione na kierowców nadają w większości polaryzacją pionową bo anteny samochodowe to zwykle pół dipola i ustawione są z reguły pionowo lub pod pewnym kątem. Tu trzeba rozsądnego kompromisu a najlepiej czytać instrukcję dołączoną do anteny i do radia.

  SławeK
 • #25
  wojtek_pl2
  Level 11  
  Dziękować ! :)

  Do anteny nie było żadnej instrukcji... Instrukcję do radia to zaraz sobie przeczytam, pod kątem anteny.

  W innym wątku przeczytałem, że jak antena będzie skośnie to ma największe szanse na odbieranie wszystkiego. :D
 • #26
  maryann
  Level 37  
  I ładnie będzie....
  Może pokaż jakieś zdjęcie tej anteny.
 • #27
  dominik_85
  Level 17  
  Wiem temat, stary ale w wyszukiwarce pojawia się wysoko.

  Fajnym rozwiązaniem jest SPLITER ANTENOWY RM MIX27
  Czyli pod anteną od CB odbierasz radio FM.