Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mixer estradowy stareszj dady

14 Wrz 2007 10:49 1239 8
  • Poziom 10  
    Witam mam takie taki sprzet bardzej może się wydawac zabytkowy juz ale chciałbym jeszcze z niego zkozystac jeśli to mozliwe byc moze okaże sie jakościoiwo bardzo dobry jak na swoje lata
    Mianowicie wyglada on tak niewem jak sie nazywa bo niema żadnej tabliczki informacyjnj na nim więc zamieszczam zdjęcia byc moze ktoś miał styczność z czyms takim

j

A wiec ma m 1 pytaniee po włączeniu strasznie sie nagrzewa jedna część jest to gdzieś przy zasilaniu pchantom chyba sie to tak nazywa niwiem
    instynktownie wskazuje na to
    bo sie niznam zbytnio
    nabirera ogromnej temperatury i się wyłacza i odcina zasilanie normalne czujnik działa ale co dalej

czy to usterka czy poprostu jak sie nie podłaczy żadnego sygnalu do wejscia tak sie zachowuje,
    ponieważ jeszcze nic nie podłączałem.
    I dlatego ze sie sie sam wyłaczał po paru minutach to druga sprawa

jakieś sugestie ?
    bym prosił i czy jezeli jeśli jednak beda jakieś usterki jest sens cos z tym robić
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Witam na pewno jest to usterka a sens naprawy jest zawsze .Jeżeli się orientujesz na elektronice to spróbuj samemu pogrzebać w nim. Podejrzewam że problem będzie dotyczył zasilania coś powoduje przywieranie napięcia i transformator lub stabilizator się nadmiernie grzeje. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś sprzętu to musisz sam podjąć decyzję czy stać cię na ewentualnego fachowca jeśli sam sobie nie poradzisz. Ogólnie budowy mikserów nie są bardzo skomplikowane większość płytek przedwzmacniaczy i korektorów się powiela i łatwo porównywać z innymi sąsiadującymi płytkami. Zasilacze w takich starszych konstrukcjach też będą proste i zawsze może sobie poradzić średniozaawansowany elektronik. Gorzej jest z potencjometrami w starszych konstrukcjach i jeżeli już nie pomaga czyszczenie i smarowanie ich to czasami są nieosiągalne(przeważnie są dłuższe od normalnych suwaków)
  • Poziom 10  
    Własnie oto chodzi ze nie jestem wogule elektronikiem tylko mam jakieś wrodzone pojęcie zaciecie , ale wole nie ryzykoac i zniszczyć tego sprzetu wolałbym zeby zajzał ktos do tego kto sie zna jednak bo mysle ze warto. Zrobie zdjecie puzniej elementu który si nagrzewa to może wiecej to powie na temat usterki narazie niemam apartu w zasiegu ręki
  • Poziom 10  

zrobiłem wreszcie zdjecie zaznaczyłem które elementy sie nagrzewają
  • Poziom 22  
    Jak na moje oko te elementy które sie gotują to stabilizatory.
    ponieważ nie są one zbyt drogie można sprobować zmienić je na nowe i może tylko w nich tkwi problem (a jak nie to trzeba sprawdzić czy gdzieś niema zwarcia na zasilaniu (albo jakiś wzmacniacz padł i na nim sie zwiera)

Możesz sprobować odłączyć "wyjście" zasilania z tego zasilacza i sprawdzić sam zasilacz.
    jak sie dalej bedzie gotować to bedzie to jego wina, a jak nie to szukaj dalej (podłączając kolejne kanały aż znajdziesz ten w którym jest uszkodzenie)
  • Poziom 10  
    czyli najpierw wymienic te stabilizatory a puzniej sparwadzać dalej a zasialcz jak odłacze go to mam zmieżyć napięcia na nim tak
  • Poziom 21  
    Witam tak jak powiedział przedmówca rozepnij na początku zaraz za tym stabilizatorem układ aby nie obciążał zasilania i zmierz przyrządem jakie jest napięcie. Sprawdź czy dalej się grzeje . Sam stabilizator raczej nie będzie uszkodzony tylko coś za nim będzie obciążać obwód. Tak jak pisze przedmówca staraj się po kolei dołączać poszczególne obwody i sprawdzaj czy coś się dzieje z napięciem zaraz po tym stabilizatorze( to znaczy czy nie ma przysiadu napięcia). Czasami może płatać figla jakiś kondensator , albo uszkodzony półprzewodnik w którymś kanale.
  • Poziom 28  
    podejrzewam że kondensatory są już wyschnięte i to choć jest dziwne ale może powodować nagrzewanie się tych układów

na pewno wymiana nie zaszkodzi
  • Poziom 12  
    Generalnie jeśli mikser ma więcej niż 15 lat bez wymiany kondensatorów się nie obędzie... Trochę to będzie kosztować, ale samodzielnie wyjdzie dużo taniej.

Sprawa tyczy się wszystkich kondensatorów elektrolitycznych - nawet jeśli uda się go uruchomić prawdopodobnie będzie buczał i szumiał - nie jest to przyjemne...