Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na jakim napięciu pracuje to radio?

BartekWB 14 Sep 2007 18:26 1613 9
    BartekWB
    Level 27  
    Witam
    Znalazłem zabytkowe radio, chciałbym je uruchomić, jednak nie wiem jakie zasilanie mam mu podać.Jeśli ktokolwiek wie coś o tym radiu niech piszę.

O to to radio.
    http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=822
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A to ci zagadka .

Fajnie jest to radio opisane MONO. Tak jakby w tych latach była już Kwadrofonia , że o Stereo nie wspomnę.

Przykro mi ale ja nie podpowiem.

Mimo wszystko , życzę udanej zabawy i uruchomienia Monofonicznego Dziadka.

Pozdrawiam.
    yes2mike
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Skleroza nie boli, ale kiedyś odpalałem takie radio napięciem 3V.
    Tylko pamiętaj, ze przy takim napięciu "Turysta" jest dość pazerny ;)
    BartekWB
    Level 27  
    Spróbuję, jak narazie będe go zasilał z najprostrzego transformatorka, takiego z rynku, jak odpali będe się zastanawiał co dalej. Efekty opiszę tutaj.
    piter
    Level 14  
    Napisz co to za lampy,może napięcie żarzenia coś wskaże.W radiach z tamtych lat,połączone szeregowo żarzenia zasilano z sieci 220V,ograniczając prąd rezystorem dużej mocy.Chyba,że jest to wersja "namiotowa" zasilana napięciem 12V.Ten transformator to chyba głośnikowy-wskazywałby na wyższe napięcia zasilania.
    sq6ade
    Level 40  
    W wydaniu III L.Niemcewicza nie znalazłem baniek o których pisze yes.
    Grzegorz Wasylów
    Level 10  
    Trafiłem na ten temat, bo szukam schematu, lub informacji o połączeniach cewek w takim właśnie radioodbiorniku. Od kilku miesięcy mam takie radio, ale ktoś nieumiejętny pogrzebał w nim rozłączając i rozrywając cewki obwodu wejściowego i heterodyny. Trudność polega na tym, że radio to o nazwie TURYSTA wyrabiane było przez Spółdzielnię Rzemieślniczą w Poznaniu i nie jest popularne. Powstało ono na bazie lampowo-bateryjnego Pioniera, ale ma uproszczony stopień wejściowy - tylko zakres fal długich i średnich i zastosowaną wewnętrzną antenę ramową. Odbiornik zasilany był dwoma napięciami: żarzenie lamp połączonych równolegle napięciem 1,5V /baterie typu R20/, oraz anodowe 67,5V /pakietowe, specjalne baterie dostępne w latach 50 i 60 ub.wieku/. Mój odbiornik ma uruchomiony wzmacniacz mocy i ożywione stopnie pośredniej częstotliwości. Niestety bez schematu, lub opisu (ewentualnie zdjęć) nie uda mi się odtworzyć połączeń obwodów wejściowych i heterodyny zamontowanych na przełączniku zakresów.
    Mam więc prośbę do Bartek WB lub każdego kto mógłby pomóc w opisie tych połączeń.