Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosze o pomoc w wykonaniu regulo filtra dolno-przepustowego

HINUŚ 15 Sep 2007 01:44 1632 8
IGE-XAO
    HINUŚ
    Level 16  
    Witam. Mam problem. Posiadam wzmacniacz ktory uzywam do napedzania subwofera 450W gelhard. Chcialbym zamontowac przed nim regulowany filtr dolno-przepustowy, ktory ma, wydaje mi sie ze specyficzna charakterystyke. Do tego caly ten grzbiet ma byc regulowany w obu kierunkach tak jak pokazuja strzalki. Chodzi mi o to ze jezeli teraz czubek wskazuje okolo 60Hz, to ma byc regulacja >60Hz i <60Hz ale nie rozszerzajac pasma. Jezeli da sie to wogole wykonac tanim kosztem to bede niezmiernie wdzieczny za schemacik...
  • IGE-XAO
    BJJ
    Level 20  
    Takie cuda, to najłatwiej zrealizować cyfrowo(komputer -> Winamp z odpowiednim PlugIn-em).
    W praktyce takie coś jest do subwoofera niepotrzebne.
    Wystarcza filtr aktywny na stałą częstotliwość(coś z przedziału 30-40Hz, bo powyżej to już nie są basy, tylko "buczenie" i "dudnienie") i z regulowanym wzmocnieniem.

A jeśli chcesz koniecznie "przesuwać górkę"(nie w taki idealny i dosłowny sposób jak to pokazałeś na obrazku), to można "zerżnąć" fragment schematu jakiegoś korektora(equalizera), to znaczy wziąć pierwsze dwa lub trzy suwaki(te co odpowiadają za "basy"), zmieniając pojemności można całość przystosować do Twoich wymagań(przestroić np. 3 suwaki, aby środkowy był w okolicach 60Hz, pierwszy np.30Hz, a trzeci 100Hz).

Przykładowo można zmodyfikować korektor Diory FS-502.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=621417#621417
    Mam taki i przestrajałem w nim pierwszy o bezsensownej wartości suwak("63Hz") na okolice 30Hz(właśnie do subwoofera) i wyszło super.
    Zmiany: C201/202 na 10µF, C205/206 na 100nF, C207/208 na 10n, C239/240 na 10µF.
  • IGE-XAO
    HINUŚ
    Level 16  
    ten obrazek jest z programu Traktor Dj mixer 2.tam mozna to zrobic za pomoca 3 pokretel. a ja bym chcial wlasnie taki filtr do wzmacniacza subwoofera. mozna to zaprojektowac w programie Workbench??jezeli tak to momo wszystko bardzo prosze o schemacik.

Dodano po 21 [minuty]:

a jeżeli nie da sie tego zrobić to prosił bym, o schemat zwykłego filtra dolno-przepustowego, nie koniecznie aktywnego, ponieważ posiadam wzmacniacz, ale z dużym zboczem i regulacja częstotliwości odcięcia.
    BJJ
    Level 20  
    Nie czytasz ze zrozumieniem.
    Nie potrzebujesz regulacji częstotliwości.
    Robisz equalizer(korektor) na 3 częstotliwości(3 potencjometry).
    Dodając lub odejmując poziom danym suwakiem, sprawisz, że "górka" będzie się przesuwać(niestety będzie się również w jakimś stopniu "rozszerzać").
    Inaczej tego nie widzę(w prostszy sposób).
    adyrian
    Level 23  
    To co na rysowałeś w pierwszym poście to nie jest filtr dolnoprzepustowy tylko środkowo- przepustowy: to duża różnica.
    Wykonanie filtru dolnoprzepustowego nie jest problemem i schematów znajdziesz mnóstwo.
    Z filtrem środkowo-przepustowym jest już gorzej.
    Do subów stosuje się aktywne filtry dolno- przepustowe o regulowanej częstotliwości odcięcia. Nie wiem, dlaczego chcesz kombinować z filtrem środkowo- przepustowym i to na takiej częstotliwości: uzyskasz tylko dudnienie zamiast prawdziwych basów...
    HINUŚ
    Level 16  
    PRZEPRASZAM ZA MOJE BŁĘDY. PO TO TU PISZE,ŻEBY NIE ROBIĆ TAKICH BŁĘDÓW. BĄDŹCIE WYROZUMIALI.
    BJJ. Dzięki za poradę. A możesz wrzucić jakis schemacik??
    adyrian. A jest możliwość zrobienia tego filtra o regulowanej częstotliwości odcięcia, ale pasywny, bo wzmacniacz już mam i chciał bym przed niego zamontować ten filtr.
    adyrian
    Level 23  
    Jeżeli to ma być zamontowane przed wzmacniaczem mocy i ma pracować na sygnale liniowym to mówimy o układzie aktywnym- wymagającym zasilania. Natomiast przykładem filtrów pasywnych są zwrotnice głośnikowe.

Jeżeli koniecznie chcesz popróbować filtracji środkowo- przepustowej to poniżej wrzuciłem schemat korektora parametrycznego: ma on regulację częstotliwości środkowej w zakresie 20- 200Hz, regulowana dobroć i podbicie/ tłumienie 15dB.
    To schemat z EE z paroma wprowadzonymi przeze mnie zmianami.
    Po paru modyfikacjach układ można przekształcić z korektora w przestrajany filtr środkowo- przepustowy o regulowanej dobroci.