Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inteligentny sterownik oświetlenia

15 Wrz 2007 16:31 3774 19
 • Poziom 26  
  Posiada ktoś schemat takiego układu najlepiej na attiny2313
 • OptexOptex
 • Poziom 20  
  A na czym miała by polegać jego inteligencja? Bo inteligencja to określenie zbyt abstrakcyjne.
 • Poziom 26  
  Np. dwa tory podczerwieni w drzwiach żeby układ wiedział czy się wchodzi czy wychodzi i zlicza osoby w pokoju (np. 2) i jak jedna wyjdzie to nie zostanie zgaszone światło. Jak by zastosować tylko jeden tor podczerwieni to byłby ten efekt
 • Poziom 31  
  Witam!

  Z jednym torem podczerwieni to raczej się nie da, a to z tej przyczyny, że układ sterujący dostanie za mało danych - nie będzie w stanie określić kierunku przemieszczania się osób, czyli nie będzie w stanie stwierdzić, czy osoby wchodzą, czy wychodzą z pomieszczenia. Chyba żeby opracować sprytną bierną czujkę podczerwieni z dwoma pyrosensorami i wąskimi kątami widzenia (odpowiednio ukształtowana soczewka Freschnella na dwie wąskie wiązki), skierowaną na drzwi, która oprócz sygnału dyskretnego - detekcji osoby poruszającej się w drzwiach - dawałaby również sygnał informujący o tym czy osoba się zbliża, czy oddala (poprzez analizę kolejności odbierania sygnału ciepła z tych dwóch wiązek). Coś jakby dwie bariery aktywne zintegrowane w jednej czujce pasywnej. Nie siedzę w tym temacie, ale myślę, że takie "coś" jest możliwe do opracowania.

  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  A może jeden "nadajnik podczerwieni" i dwa "odbiorniki " różnice byłby minimalne bo odległość pomiędzy dwoma odbiornikami była by z 2-3 cm. myślcie ze dało by się tak zrobić?
 • OptexOptex
 • Poziom 33  
  odległość miedzy czunikami zrobił bym wiekrzą ok 10 -15cm

  mozna by jeszcze zastosować sterowanie oswietlenia które odbywało się przez PWM uC + układzik z symalacją obecnosci domowników ;)
 • Poziom 26  
  bo ja bym chciał takie funkcję:
  -automatyczne wł/wy swiatła
  -zwykłym przełącznikiem
  -regulacja natężenia
 • Poziom 26  
  czyli będę musiał sam zaprojektować
 • Poziom 33  
  elektronik999 napisał:
  czyli będę musiał sam zaprojektować


  chyba nieuwarzasz ze ktos to zrobi za Ciebie :?:
 • Poziom 26  
  Nie ale myślałem ze ktoś to będzie miał
 • Poziom 33  
  schemat oraz zrodełka programu masz w moim poscie ,przerobienie softu dla atitni zajmuje mniej niz 2 min ,dodac tylko bariere na odczerwien i masz gotowy układ
 • Poziom 31  
  ... poza tym pisałem specjalnie o czujce pasywnej (kombinowanej), bo zwykłe bariery aktywne to "sztampa" i nic w tym ciekawego. Poza tym niewygodne, bo elementy trzeba montować po obu stronach drzwi, albo montować lustra jak zastosujesz tani laserek (ze wskaźnika) jako promień wiązki obu barier.

  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  lub zastosować czujnik ruchu z OC ,atiny zlicza czas po zaniuku ruchu w pomieszczeniu i wyłacza oswietlenie
 • Poziom 26  
  r2d2004 napisał:
  ... poza tym pisałem specjalnie o czujce pasywnej (kombinowanej), bo zwykłe bariery aktywne to "sztampa" i nic w tym ciekawego. Poza tym niewygodne, bo elementy trzeba montować po obu stronach drzwi, albo montować lustra jak zastosujesz tani laserek (ze wskaźnika) jako promień wiązki obu barier.

  Pozdrawiam

  W poniedziałek kupie sobie elementy na barierę i coś pokąbinuję

  Tego układu nawet nie trzeba przerabiać bo jest odpowiedni procesor bo to jest prawie ten sam
 • Poziom 31  
  Witam!

  Czego kombinujesz "jak koń pod górę" ? ;-) Takie badziewne układziki mogą sprawiać wiele problemu przy uruchamianiu. Jako nadajnik możesz użyć ten klasyczny układ multiwibratora , ale proponuję go nie obciążać bezpośrednio diodami (wtedy wystarczy go zrobić na 2xBC547, lub dowolnych tanich npn i zrobić regulację częstotliwości na potencjometrze helitrim), tylko dać dodatkowy tranzystorek BC337 jako wzmacniacz prądowy (BD135 to chyba lekka przesada), który wysteruje kilka diod IR, połączonych równolegle lub szeregowo w zalażności od napięcia zasilającego (ile diod nadawczych IR będziesz potrzebował - sprawdzisz prakycznie - testując w gotowym układzie zasięg działania). W układzie wystarczy Ci jeden nadajnik generator, ale potrzebujesz DWÓCH odbiorników i tu nic nie kombinuj, tylko kup gotowe zintegrowane odbiorniki zdalnego sterowania typu TSOP1736, TFMS5360 lub podobne (cena w granicach 4-7,-zł/szt). Odbiorniki te zasilane z +5V, a wyjścia ich podpinasz bezpośrednio do mikrokontrolera. Genarator-nadajnik musisz zestroić na częstotliwość 36 kHz (dla TSOP1736). Generator-nadajnik po jednej stronie drzwi, a dwa odbiorniki po drugiej stronie w pewnej odległości od siebie w poziomie, ale tak aby oba obejmował promień z diod nadawczych IR i TO WSIO. Pozostaje tylko zabawa z softem, polegająca na analizie sygnałów przychodzących z tych dwóch odbiorników.

  Pozdrawiam
  PS Układ można jeszcze uprościć implementując generator-nadajnik software'owo w procesorze. Wtedy podpinasz do procka tylko jeden tranzysor (najlepiej jakiegoś Darlingtona) jako wzmacniacz prądowy do diod nadawczych IR.
 • Poziom 26  
  Ja planuje chyba coś takiego: attiny 2313 jak:(na tyle ile pamięci stykanie) bariera ir temperatura i wysłanie do atmega8 i on by to przetwarzał sterował i jescze z kompem sie komunikował

  a jak wytworzyć dana częstotliwość w bascom?
 • Poziom 31  
  ... no to już jest pytanie do działu "programowanie mikrokontrolerów". Podpowiem, że można np. wykorzystać w przerwaniach wewnętrzny licznik, ale można to zrobić na wiele sposobów.

  Pozdrawiam
  PS Zadajesz takie podstawowe pytania, a chcesz zbudować system oparty na dwóch procesorach ?! A poza tym po co dwa procki, dla takiego prostego układu wystarczy jeden mikrosterownik. Podpowiem jeszcze, że do systemu możesz dokomponować dodatkowo jakiś czujnik fotoelektryczny światła dziennego (typu zmierzchowego), bo nie w każdym pomieszczeniu trzeba włączać światło za dnia. Poza tym w algorytmie działania dobrze byłoby uwzględnić jakieś opóźnienie z odraczaniem (rzędu parę minut) na wyłączenie światła po wyjściu ostatniej osoby, bo może się zdarzyć sytuacja, że ta osoba wyszła tylko na chwilkę (np. do kibelka ;-) ) i zaraz wraca. Masz juz praktycznie wszystko do stworzenia hardware tego systemu - resztę pytań zadawaj już w dziale nt. programowania.
 • Poziom 26  
  Spaliłem Procesor niby da się programować a nic innego