Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria laptopa - pojemnośc ciągl spada.

15 Wrz 2007 18:12 3898 4
  • Poziom 14  
    Witam.
    Jakieś 6 miesięcy temu zakupiłem używanego laptopa firmy hp z aterią li-ion o pojemności 4.4Ah.
    Na początku użytkowania mało pracowałem na baterii gdyż nie było mi to potrzebne, laptop prawie zawsze podłączony był do zasilania, a jak czasem musiałem skorzystać na baterii to bateria trzymała bardzo długo (ok. 3-4h), gdy sprawdzałem wtedy w systemie pojemność baterii, wskazywała ona 3125mAh, jednak nie martwiłem sie tym gdyż bateria jak wspomniałem długo trzymała.

Ostatnio zmuszony byłem do ciągłego korzystania z baterii i często doprowadzałem do pełnego rozładowania baterii, czasem do częściowego - wtedy go wyłączałem albo podłączałem pod zasilanie w celu ładowania.
    Zauważyłem drastyczny spadek działania laptopa (około 1h krócej) gdy dzisiaj sprawdziłem pojemność baterii, wskazuje 2805mAh. Kilka dni temu sprawdzałem i było o kilkanaście mAh więcej, ale nie pamiętam dokładnie ile.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tym by pojemnośc mi nie spadała?
    Czy ja coś źle robię?
    Czy jest możliwość przywrócenia jeszcze w jakiś sposób straconej pojemności?
  • Poziom 31  
    Baterie Li-Ion z wiekiem tracą pojemność (jak wszystkie :)), niezależnie od tego, czy są używane, czy nie. Nie lubią być rozładowywane "do końca" (lepiej częściej ładować, kiedy tylko można, raczej unikając pełnych cykli ład/rozład). I to chyba niestety wszystko, co możesz zrobić :( Najgorzej jest wtedy, kiedy zaczyna "nawalać" układ kontroli ładowania, wbudowany w laptop. Wtedy uszkadza on baterię. Dochodzi jeszcze kwestia, na jaki egzemplarz baterii trafisz ... niektóre padają szybciej, inne są trwalsze. A te wskaźniki pojemności, potrafią być bardzo niedoskonałe. Pozdro :)
  • Poziom 14  
    Tak, teraz zauważyłem że z każdym naładowaniem pojemność wskazywana jest o około 20-40mAh mniejsza
  • Poziom 31  
    Czyli staraj się doładowywać, kiedy się tylko da :D
  • Poziom 16  
    Dlaczego producent laptopów nie zaleca doładowywać akku li-ion li-poly ?, podobno też mają mały efekt pamieciowy , zaleca też wyjęcie pakietu gdy nie będziemy korzystać z akumulatora(trzeba się upewnićczy komputer moze pracowaćbez akumulatora) bo jest dla akku nieco za gorąco w laptopie, producent zaleca pozostawieni pakietu akku w stanie 30-50 % naładowanego, i co kilka miesięcy należy go wykorzystać i naładować - informacje z firmy Panasonic producent ogniw li-ion.

ps. akumulatory li-ion i li-poly mają swoje zalety niestety przy dużych prądach i wysokich temperaturach >40 są bardzo krótkożywotne , mają ogromną pojemnosć na początku co zadowala klienta a bardzo krótką żywotność w porównaniu do ni-cd co zadowala producenta bo towar schodzi. Koniecznie wyjmować należy akumulator z laptopa gdy kożystamy z zasilania sieciowego , najlepiej w 40% wyładowany . Temperatura i ciągłe doładowywanie w laptopie zabija te akumulatory.