Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria laptopa - pojemnośc ciągl spada.

15 Sep 2007 18:12 3997 4
  • Level 14  
    Witam.
    Jakieś 6 miesięcy temu zakupiłem używanego laptopa firmy hp z aterią li-ion o pojemności 4.4Ah.
    Na początku użytkowania mało pracowałem na baterii gdyż nie było mi to potrzebne, laptop prawie zawsze podłączony był do zasilania, a jak czasem musiałem skorzystać na baterii to bateria trzymała bardzo długo (ok. 3-4h), gdy sprawdzałem wtedy w systemie pojemność baterii, wskazywała ona 3125mAh, jednak nie martwiłem sie tym gdyż bateria jak wspomniałem długo trzymała.

Ostatnio zmuszony byłem do ciągłego korzystania z baterii i często doprowadzałem do pełnego rozładowania baterii, czasem do częściowego - wtedy go wyłączałem albo podłączałem pod zasilanie w celu ładowania.
    Zauważyłem drastyczny spadek działania laptopa (około 1h krócej) gdy dzisiaj sprawdziłem pojemność baterii, wskazuje 2805mAh. Kilka dni temu sprawdzałem i było o kilkanaście mAh więcej, ale nie pamiętam dokładnie ile.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tym by pojemnośc mi nie spadała?
    Czy ja coś źle robię?
    Czy jest możliwość przywrócenia jeszcze w jakiś sposób straconej pojemności?
  • Level 31  
    Baterie Li-Ion z wiekiem tracą pojemność (jak wszystkie :)), niezależnie od tego, czy są używane, czy nie. Nie lubią być rozładowywane "do końca" (lepiej częściej ładować, kiedy tylko można, raczej unikając pełnych cykli ład/rozład). I to chyba niestety wszystko, co możesz zrobić :( Najgorzej jest wtedy, kiedy zaczyna "nawalać" układ kontroli ładowania, wbudowany w laptop. Wtedy uszkadza on baterię. Dochodzi jeszcze kwestia, na jaki egzemplarz baterii trafisz ... niektóre padają szybciej, inne są trwalsze. A te wskaźniki pojemności, potrafią być bardzo niedoskonałe. Pozdro :)
  • Level 14  
    Tak, teraz zauważyłem że z każdym naładowaniem pojemność wskazywana jest o około 20-40mAh mniejsza
  • Level 31  
    Czyli staraj się doładowywać, kiedy się tylko da :D
  • Level 16  
    Dlaczego producent laptopów nie zaleca doładowywać akku li-ion li-poly ?, podobno też mają mały efekt pamieciowy , zaleca też wyjęcie pakietu gdy nie będziemy korzystać z akumulatora(trzeba się upewnićczy komputer moze pracowaćbez akumulatora) bo jest dla akku nieco za gorąco w laptopie, producent zaleca pozostawieni pakietu akku w stanie 30-50 % naładowanego, i co kilka miesięcy należy go wykorzystać i naładować - informacje z firmy Panasonic producent ogniw li-ion.

ps. akumulatory li-ion i li-poly mają swoje zalety niestety przy dużych prądach i wysokich temperaturach >40 są bardzo krótkożywotne , mają ogromną pojemnosć na początku co zadowala klienta a bardzo krótką żywotność w porównaniu do ni-cd co zadowala producenta bo towar schodzi. Koniecznie wyjmować należy akumulator z laptopa gdy kożystamy z zasilania sieciowego , najlepiej w 40% wyładowany . Temperatura i ciągłe doładowywanie w laptopie zabija te akumulatory.