Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cos dla modelarzy elektronikow Quadrokopter.

*seba* 15 Wrz 2007 19:06 12897 17
  • Na tej stronie znajdziecie jak zbudowac Quadrokopter
    http://www.mikrokopter.com/
    Wlasciwosci MikroKoptera:

* Latwy do latania
    * Sila ciagu wystarczy zeby uniesc aparat cyfrowy
    * Stabilne polorzenie lotu

Standardowe wyposarzenie MikroKoptera :
    *Gyroskopy (ENC-03) do stabilizacji lotu.
    *Czujnik przyspieszenia(LIS3L02)
    *Piezo do sygnalizacji, zakucenia sygnalu z nadajnika, niski stan
    akumulatorka
    *Wyjscie servo do obracania kamery (od V0.60)
    *2 wyjscia wlaczane do np. oswietlenia LED

Wyposarzenie dodatkowe (rozszerzenie):
    *Czujnik cisnienia(MPX4115) Do regulacji wysokosci albo jej ograniczenia
    *Kompas Elektroniczny
    *GPS-Modul (uBlox)
    *Besprzewodowy przesyl danych (Bluetooth-Modul F2M03GXA)

Milej zabawy
    :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    *seba* napisał 87 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • Computer Controls
    bogdan-pe
    Poziom 21  
    Kto Ci powiedział, ze to łatwe do latania? Jeśli budujesz i pilotujesz modele, to powinieneś wiedzieć, że jest to najtrudniejsze urządzenie do pilotowania ze wszystkich typów modeli (jak w przypadku wszystkich modeli śmigłowców), mimo zastosowania przy sterowaniu mikrokontrolera. Na filmie każde pilotowanie wygląda łatwo. Pozdr.
  • Computer Controls
    *seba*
    Poziom 12  
    Ja tylko przetlumaczylem text.
    mojego modellu nie mam jeszcze skonczonego, wiec nie moge powiedziec nic na ten temat.
    A te trzy gyroskopy to po co - do legulacji polorzenia.
    bogdan-pe
    Poziom 21  
    Żyroskopy nie służą do regulacji położenia. Od tego jest modelarz pilot. One służą do stabilizacji położeń modelu, ustawianych przez pilota. Pilotaż modelu śmigłowca jest b. trudny (miesiące treningów i katastrof, by jakoś stabilnie się wznosić). W tym przypadku, sądzą po filmie, powinno być jeszcze trudniej. Szybkości są większe. Pozdr.
    *seba*
    Poziom 12  
    Tymi gyro to mialem na mysli "stabilizacje"
    Zobaczymy jak sie lata jak skoncze ten "model" .
    Nigdy nie latalem heli to bede mogl ocenic, czy latwo.
    bogdan-pe
    Poziom 21  
    Poproszę o wnioski i spostrzeżenia z lotów na priva. Pozdr.
    Trabi
    Poziom 36  
    jak nie masz wprawy i nigdy nie próbowałeś nawet latać modelem śmigłowca, to - niestety - twój 1-szy lot zakończy sie na ziemi całkowitym rozbiciem modelu :( . Może z 10 sekund polatasz, ale... chyba nawet nie.
    Ale mam dla Ciebie dość dobrą radę: ludzie wymyślili coś takiego jak "Symulator Lotu modeli, gdzie jest kilka modeli śmigłowców do wyboru. Możesz wirtualnie poćwiczyć na ekranie, nie niszcząc swojego modelu. Co ciekawe, program ma mozliwość fizycznego podłączenia aparatury do komputera! Więc siedzisz przed ekranem i mając nadajnik w łapkach "rozbijasz" wirtualne modele - za free :) . Symulator dobrze odwzorowuje zachowanie modeli (jest tak kilkanaście typów: szybkie i wolne, sprinterzy i woły, lekkie i ociężałe), a dzieki temu wyrobisz sobie odruchy w późniejszym sterowaniu prawdziwym modelem.

Życzę powodzenia w lataniu.

"Flying Model Simulator" ----> http://n.ethz.ch/student/mmoeller/fms/index_e.html

Cos dla modelarzy elektronikow Quadrokopter. Cos dla modelarzy elektronikow Quadrokopter. Cos dla modelarzy elektronikow Quadrokopter.
    zdjęcie zapożyczone

PS: ja helikopter opanowałem jako-tako na ekranie po tygodniu codziennego "latania" po kilka godzin dziennie! Ile było wypadków? Nie wiem.... 200? 300? 500? :D
    bogdan-pe
    Poziom 21  
    Witam. Widzę, że dobrze zacząłeś, ale zanim skończysz budowę poćwicz sterowanie modelem klasyczego samolotu. Jeśli tego nie opanujesz, ze śmigłowce nawet nie próbuj. Szkoda Twej pracy. Pilotowanie śmigłowca jest naprawdę bardzo trudne. Dobrze jest również poćwiczyć sterowanie symulatorem i to z własnej aparatury (nie klawiszami). Skontaktuj się z najbliższym aeroklubem, tam znajdziesz radiomodelarzy. Jeśli chcesz, to w Olsztynie mamy kilku modelarzy śmigłowców, mozemy Ci pomóc. Pozdr.
    submariner
    Poziom 32  
    do takiej nauki pilotazu smiglowca polecam symulator i takie zabawki ale ze smiglem ogonowym np queen bee - jeden z tanszych a mozna go nie rozbic spadajac ze 100 razy :)
    *seba*
    Poziom 12  
    Cze
    z tym symulatorem to poprubuje tylko zakupie nowe radyjko. mialem 4 kanaly firmy Modelcraft. Szczerze, nie bylem zadowolony. radyjko zostalo sprzedane i teraz poluje w Ebayu na cos sympatycznego np graupner mc10, multiplex picoline albo multiplex cocpit. te radyjka co podalem idzie bez problemu podlaczyc pod kompa, Wydaje mi sie

:!:

Co do zabawek heli, dostalem od znajomego helikopter (jamara rx1)troche rozbity ale kupi sie smiglo ogonowe podwozie sie poskleja i bedze dobrze.
    Do testow dobry. Wten sposub bede mogl porownacz, ktorym latwiej.

:D

A oto foto regulatorow wersja 10A.
    http://gallery.mikrokopter.de/main.php/v/MKBilder/Bild+001.jpg.html

cDn
    adamusx
    Poziom 27  
    WItam.
    Jak idą postępy w budowie quadrokoptera?
    Ile kosztowała Cie lekltronika i slniki ?

Pozdrawiam
    Adam
    *seba*
    Poziom 12  
    No dobrze w najblizszym miesiacu zakupie smigla i akku. I bedzie gotowy do startu.
    Co do kosztu budowy to ok 200€ (Plus aparatura RC, ktora juz mialem) Dokladniej nie jestem w stanie ci powiedziec.
    raczek3
    Poziom 22  
    Fajne gratulacje na jaką wysokość się unosi?
    emil_m
    Poziom 14  
    Całkiem nieźle się to prezentuje, mam takie pytanie gdzie można znaleźć schematy płytek drukowanych do regulatorów silników opisanych na tej stronie http://www.mikrokopter.com/