Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

działanie przekaźnika

15 Wrz 2007 21:14 19148 24
  • Poziom 28  
    Witam!! Mam do Was pytanie w sumie banalne, ale od dawna nie mogę rozumieć jak działa przekaźnik:( Może znacie strony z dokładnym opisem przekaźnika, bo ja szukając nie trafiłem na nic co wytłumaczyłoby mi dogłębne działanie tego elementu...Sad A Może ktoś z Was czuje się na siłach żeby mi to wyjaśnić??
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    Witam
    A można prosic wiecej szczegółów?
  • Poziom 28  
    No np. jaka jest funkcja przekaźnika, co to znaczy, że przekaźnik jest na 12V i 16A?? To znaczy, że działa na 12V i może sterować obciążeniem do 16A?? Jak to jest, że ten cały przekaźnik działa?? Dlaczego ma np. 5 nóżek?? Do czego służą poszczególne nóżki??
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A co w tym trudnego? MASAKRA...
    Masz elektromagnes, który przyciąga do siebie styki elektryczne.
    Elektromagnes do działania potrzebuje mało energii.
    Na tyle mało, że można go zasilić np. z baterii/akumulatora.
    A styki są duże i umożliwiają łączenie znacznych prądów.
    W ten sposób za pomocą małej energii(z bateryjki) możesz na odległość sterować(włączyć/wyłączyć) jakąś dużą maszynę elektryczną.

Myślisz, że w jaki sposób działa np. winda w budynku?
    Przycisk w windzie bezpośrednio włącza silnik?
    Niemożliwe. Trzeba to robić pośrednio(właśnie przez przekaźniki/styczniki).

Przykładowe 12V to napięcie zasilania cewki(elektromagnesu), a 16A to obciążalność styków.
    Najprostszy przekaźnik ma 5 nóżek.
    Dwie to zasilanie cewki.
    Trzy to styki(normalnie zamknięty i normalnie otwarty).
    Jak nie zrozumiesz takiego obrazka, to nie ma dla Ciebie ratunku... :|
    działanie przekaźnika
  • Poziom 28  
    Czyli powiedzmy daje napięcie 12V na przekaźnik, elektromagnes się załącza i zwiera styki a co za tym idzie, powoduje przepływ prądu na stykach?? Może i nic w tym trudnego, ale sądzę, że kiedyś tego też nie wiedziałeś, chyba, że urodziłeś się już z tą wiedzą:P
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 28  
    Wiesz, mi tego nikt nie pokazał na takim dobitnym przykładzie jak Ty, ale teraz zacząłem rozumieć działanie prostego przekaźnika:) Dla większego efektu dodam, że jestem po 4-ro letnim technikum i jako jedna z 13 osób z CAŁEJ szkoły (była to szkoła w Poznaniu, ZSE nr. 2 Świt) zdałem technika, jednak mój profesor od automatyki nie potrafił mi tego wytłumaczyć przez 10 miesięcy w drugiej klasie tak jak Ty mi to wytłumaczyłeś przez ty kilka minut:) Dzięki:)

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, napisałeś : "Przykładowe 12V to napięcie zasilania cewki(elektromagnesu), a 16A to obciążalność styków. " 12V to napięcie zasilania cewki, a jaki jest pobór prądu przy zasilaniu owej cewki tak mniej więcej?> Mowa cały czas oczywiście o najprostszym przekaźniku:)
  • Poziom 20  
    Pobór prądu przez cewkę będzie w okolicach 50mA(nie powinien przekraczać 100mA).
  • Poziom 28  
    Dzięki:) Elektroda.pl jest lepsza czasami od 4 lat w tec elektronicznym:P
  • Poziom 28  
    A jakie jest najprostsze zastosowanie takiego prostego przekaźnika (nie wliczając windy:P)?? Co mogę sobie z takim przekaźnikiem zrobić??
  • Poziom 35  
    Dokończenie z drugiego wątku, który wylądował w koszu...

Dokładnie tak jak mówi Staniol.

Najlepiej zrobić to na przykładzie - pierwszy lepszy przekaźnik z pełną dokumentacją ze sklepu TME - http://tme.pl/dok/przekazniki/d2n.pdf

Spójrz na stronę 3 (rysunek na dole z lewej podpisany terminal assignment)

Przekaźnik ten ma 8 nóżek.

Piny podpisane jako 1 i 16 idą do cewki.
    piny 13/11 i 4/6 to obwód NC - normalnie zamknięty
    Jeżeli podasz odpowiedni prąd na cewkę to przekaźnik przeskoczy i piny 13/11 i 4/6 się rozłączą, a połączą się piny 13/9 i 4/8 - to jest obwód NO - normalnie otwarty.

W przekaźniku tym na jedną cewkę przypadają 2 pary styków, bo bardzo często jednym sygnałem sterującym musisz zmienić 2 różne wartości wyjścia. Taniej jest zrobić przekaźnik z jedną cewkę i kilkoma parami styków niż do każdej pary styków ładować kolejną cewkę. Dodatkowo masz też mniejsze zużycie prądu.
  • Poziom 20  
    Możesz sterować np. lampką(taką na ~230V) przy biurku.
    Sterować np. z komputera(który ma w sobie zasilacz dający m.in. 12V).

Czyli uruchamiasz komputer, a jednocześnie(automatycznie) włącza Ci się lampka.

Oczywiście lampka i komputer mogą stać daleko od siebie(w drugim pokoju), i do sterowania potrzebujesz byle jakiego, cienkiego kabelka do zasilania cewki przekaźnika, zamiast ciągnąć na duże odległości kabel sieciowy ~230V(to jest idea stosowania przekaźników = bezpieczne i tanie sterowanie na odległość, oczywiście bez przesady, nie na kilometry).
  • Poziom 28  
    i gdzie mogę zastosować przekaźnik z 5 nóżkami?? I dlaczego potrzebny jest on przy windzie, jakby nie można było użyć zwykłego przycisku...
  • Poziom 20  
    Winda, to tylko przykład, i nie jest powiedziane, że są tam akurat przekaźniki z 5 stykami.

Nie możesz za pomocą przycisku łączyć dużych prądów(kilkadziesiąt amperów i więcej).
    Nie możesz zginać i ciągnąć za windą grubych przewodów zasilających silnik.
    Co jeśli te grube przewody by się urwały w czasie jazdy i silnik by zgasł? Winda spadnie.
    Trzeba sterować pośrednio.

Chyba nic nie zrozumiałeś z tematu... :|

Przykład praktyczny:
    działanie przekaźnika
  • Poziom 28  
    Już Ty się o to nie bój, zrozumiałem co trzeba:)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Samochodu też nie odpalasz kluczykiem w stacyjce.
    Bo rozrusznik pobiera kilkaset amperów!

Jak to MUSI być zrobione?
    Pośrednio(właśnie na zasadzie stycznika/przekaźnika/elektromagnesu).
  • Poziom 15  
    leonsocio: czy ty aby na pewno ukończyłeś technikum elektroniczne?

Lepiej nie pracuj w zawodzie, bo ktoś przypłaci to życiem.
  • Poziom 28  
    hahaha, a ty jaką szkołę skończyłeś?? tak, jak chcesz to mogę zeskanować dyplom i wstawić na elke:P pracuje częściowo w zawodzie: sprzedaje elementy elektroniczne:P a jak jesteś taki kozak to powiedz mi dlaczego masz 5 postów od ponad 2 miesięcy bycia na elce:P?? ja mam ponad 130, większość z tego to pytania jednak, bo jak czegoś nie wiem to pytam:)

Dodano po 4 [minuty]:

lega-m napisał:

a czy ty na pewno widzisz sens zadawania takich pytań?? nie moja wina, że w szkole elektronicznej jest taki program nauczania a nie inny:P
  • Poziom 12  
    "Kto pyta nie błądzi" chociaż czsem męczy. Ważną cechą układów z zastosowaniem przekaźników jest możliwość obniżenia napięcia na przyciskach sterowniczych / stacyjkach do napięcia bezpiecznego, separując w ten sposób układ roboczy pobierający nie tyle duże prądy, co zasilany jest napięciami niebezpiecznymi dla życia. Dużą liczbę styków można wykożystać np. w celu zablokowania jakiegoś urządzenia do momentu zwolnienia go przez inne lub do samopodtrzymania przekaźnika do czasu wyłączenia przyciskiem "wyłącz" lub np. czujnika, wyłącznika czasowego itp.
  • Poziom 15  
    leonsocio napisał:
    hahaha, a ty jaką szkołę skończyłeś?? tak, jak chcesz to mogę zeskanować dyplom i wstawić na elke:P pracuje częściowo w zawodzie: sprzedaje elementy elektroniczne:P a jak jesteś taki kozak to powiedz mi dlaczego masz 5 postów od ponad 2 miesięcy bycia na elce:P?? ja mam ponad 130, większość z tego to pytania jednak, bo jak czegoś nie wiem to pytam:)

Dodano po 4 [minuty]:

lega-m napisał:

a czy ty na pewno widzisz sens zadawania takich pytań?? nie moja wina, że w szkole elektronicznej jest taki program nauczania a nie inny:P

Z twoich postów wynika, że nie kojarzysz podstawowych wielkości fizycznych jakimi są natężenie i napięcie prądu elektrycznego. Czyżby w technikum nie było podstaw elektrotechniki:?:

Nie chciałem Cię obrażać, ale szkoła którą ukończyłeś do najlepszych chyba nie należy. Chwała Ci za to, że pytasz. Na tym forum rzeczywiście dowiesz się więcej niż w szkole.

Postów mam mało, bo wolę szukać rozwiązań na forum niż zakładać nowe wątki. A na co dzień jestem inżynierem elektrykiem, co nie jest jakimś szczególnym osiągnięciem - znam w pracy wielu świetnych fachowców po zawodówkach.

A tak w temacie, przekaźnik to aparat elektryczny posiadający określoną ilość zestyków, które przełączane są za pomocą ruchomej zwory napędzanej za pomocą pola magnetycznego wytwarzanego przez cewkę nawiniętą na rdzeniu ferromagnetycznym. Styki mogą być "normalnie otwarte" lub "normalnie zamknięte". Jeżeli na cewkę przekaźnika podasz napięcie, to styki "normalnie otwarte" się zamkną, a "normalnie zamknięte" otworzą się.

Jeżeli Cię uraziłem, to jeszcze raz przepraszam.
  • Poziom 28  
    Wiesz, nie uraziłeś mnie, bo mało kto to potrafi, ale ja rozumiem pojęcie natężenia prądu i napięcie i nawet opór elektryczny (:)), a to, że nie znałem zasady działania przekaźnika to jeszcze chyba nie czyni ze mnie jakiegoś zmarnowanego egzemplarza:)
  • Poziom 2  
    Ja tylko dopytam o prąd który płynie przez przekaźnik. Jeżeli przekaźnik przewidziany jest do 16A, a przewody miedziane dla takich prądów mają przekrój 2,5 mm2 to jak się ma do tego grubość nóżek przekaźnika. Czy one wytrzymają taki prąd bez przegrzania?
  • Pomocny dla użytkowników
    To pytanie to już raczej do producenta danego przekaźnika. W praktyce jednak powinno się brać pewną poprawkę na te przykładowe "16A". Lepiej nie korzystać z tych maksymalnych prądów podawanych na przekaźnikach.
  • Moderator Projektowanie
    Kolego autorze - wykaż się odrobiną samodzielności/inicjatywy/ambicji ...(itp)
    Dam Ci przykład - gdy miałem 12 lat wpadł mi w ręce przekaźnik od kolegi (jakiś sowiecki, z zestawu do majsterkowania) i bawiąc się nim "rozgryzłem go" w kilka minut za pomocą najprostszego miernika. Pomierzyłem przejścia/rezystancje, za pomocą żarówki i baterii sprawdziłem działanie. Następnie go rozebrałem i wiedziałem wszystko. Aha - po złożeniu nadal działał.
    Nie było internetu ani książek, nie było kogo zapytać. Dzisiaj masz wszystko na wyciągnięcie ręki (google), przekaźników mnóstwo w sklepach, ksiązki w sieci, w księgarniach...
    Ale trzeba chcieć!

Dodano po 6 [minuty]:

marcin737 napisał:
    Jeżeli przekaźnik przewidziany jest do 16A, a przewody miedziane dla takich prądów mają przekrój 2,5 mm2 to jak się ma do tego grubość nóżek przekaźnika. Czy one wytrzymają taki prąd bez przegrzania?

Przewód na 16A musi być gruby, aby nie powstał na jego rezystancji za duży spadek napięcia (zmniejszający napięcie użyteczne na obciążeniu), ważne są też względy przeciwpożarowe, normy i przepisy zaś nóżki mogą być cieńsze, bo są krótkie i od prądu nie zagrzeją się o czym zapewnia nas producent podając Imax=16A.