Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmiter FM z odtwarzaczem MP3 - uszkadzają się pliki

kasprzyk 16 Sep 2007 11:33 6546 13
Wago
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Zakupiłem transmiter: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=2290...msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.

  Do niego podłączam pendrive 1G, problem polega na tym, że po włączeniu zestawu do samochodu, po kilku uruchomieniach, piosenki zostają uszkodzone tzn - robią się przerwy w plikach, tak jakby zostały częściowo wymazane. (te same pliki odtworzone następnie bezpośrednio prosto z pendrive w komputerze poprzez np winamp są "poucinane" - nie ma przerw, piosenka jest scalona, ale skrócona)

  Wydaje mi się, że przyczyną jest włączanie/ wyłączanie zasilania w aucie. Jeżeli pendrive jest włożony do odtwarzacza, następuje odtwarzanie muzyki, - nie można zatrzymać ani wyłączyć tego procesu na przyciskach - jedyna możliwość, to wyciągnięcie pendrive z transmitera lub wyłączenie samochodu, ale po takim wyłączeniu auta w czasie odtwarzanego utworu następuje właśnie jego uszkodzenie.

  Czy można temu jakoś zaradzić, czy przyczyną może być coś innego?

  Pzdr
 • Wago
 • #2
  KmiecikSe
  Level 15  
  Jakbym ja miał taki problem to albo odesłałbym go, bo przecież obejmować to powinna gwarancja, albo pokombinowałbym coś z zasilaniem zapalniczki w samochodzie...
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  KmiecikSe wrote:
  Jakbym ja miał taki problem to albo odesłałbym go, bo przecież obejmować to powinna gwarancja, albo pokombinowałbym coś z zasilaniem zapalniczki w samochodzie...


  Samo zasilanie zapalniczki (stałe) moim zdaniem nie rozwiąże problemu, ale na pewno go zmniejszy.

  na razie pytam tutaj, zanim zacznę "walczyć" o gwarancję - mam nadzieję z uczciwym sprzedawcą (pewnie będę miał zarzuty że to moja wina (samochodu, czy pendrive) , dlatego poczekam jeszcze na wasze opinie)
  Pzdr
 • #4
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Czy to samo się dzieje jeżeli podłączasz go w domu?
 • Wago
 • #5
  tronic1
  IT specialist
  Zamontuj na gniazdo zapalniczki (chyba z niego zasilasz transmiter ?) kondensator przeciwzakłóceniowy. W jakim stanie masz instalację elektryczną w samochodzie ? W odpowiednich miejscach zamontowane kondensatory ?
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  To więc zasilanie tego transmitera jest brane z osobnego fabrycznego wyjścia dla akcesoriów w samochodzie (citroen xsara) - na zapalniczce to bym się przejechał - na pewno nie ma tam 12V - muszę sprawdzić miernikiem co tam jest...)

  Tak więc nie mam pojęcia jak wygląda instalacja, czy są założone jakieś kondensatory - na pewno zrobię tam zasilanie na stałe - w momencie zgaszenia auta już oszczędzę reset urządzenia - ale za pewne w momencie odpalania znowu nastąpi przerwa...

  Co proponujecie?
  Pzdr
 • #7
  tronic1
  IT specialist
  Pociągnij przewód prądowy bezpośrednio z akumulatora, oczywiście zabezpieczony bezpiecznikiem, wtedy skoki napięcia będą najmniejsze. I nie musi to być fizycznie bezpośrednio z akumulatora, może być ze skrzynki bezpiecznikowej z wejścia napięcia z akumulatora.
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Chciałbym sobie oszczędzić czasu przy przekładaniu przewodów przez ściankę kabina/maska - nie jest to zbyt łatwe - pod maską jest jeden zestaw bezpieczników, w środku pod kierownicą drugi - rozumiem, że jak się tam wepnę na zasilanie tej "rozdzielni" będzie to dobre rozwiązanie?

  Pzdr
 • Helpful post
  #9
  tronic1
  IT specialist
  Przełożenie jednego przewodu 2.5mm2 to nie problem.Ważne abyś się wpiął na zasilanie bezpośrednio z akumulatora (najgrubszy przewód). Możesz też miernikiem zmierzyć jakie są skoki napięcia na akumulatorze w chwili rozruchu, pracy rozrusznika. Można też inaczej - ten transmiter pracuje w pewnym przedziale napięć, załóżmy 10-15V. Jak to ustalisz to można zastosować scalony stabilizator napięcia na najniższe napięcie przy którym pracuje transmiter z dużym kondensatorem na wejściu i wyjściu, np.1000mikro i załatwisz sprawę skoków napięcia.
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  W tygodniu zabiorę się do tego, poinformuje o efekcie.

  Tylko mimo wszystko pozostanie nadal problem ciągle odczytującego pendrive-a , który trzeba prędzej czy później wyciągnąć z gniazda tego transmitera (wyłączyć) a za pewne w czasie odczytu nie jest to wskazane..?

  Pzdr
 • Helpful post
  #11
  tronic1
  IT specialist
  Na transmiterze masz przycisk STOP. Po zatrzymaniu odtwarzania nie powinien czytać.
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Przycisk STOP - to jest pauza - sprawdziłem dzisiaj jeszcze raz - wyskakuje napis pauza, pendrive aktywny (mruga dioda) ale po jakiś 10sek ustaje - czyli pewnie to ten moment na bezpieczne wyciągnięcie pamięci.

  Podsumowując - rozwiązanie ze stabilizatorem i kondensatorami wydaje mi się najlepsze (tzn jestem w stanie coś takiego wykonać) tylko oczywiście potrzebuję dalszej pomocy.

  Załóżmy stabilizator 12V (myślę, że będzie optymalny)
  taki: http://www.laro.com.pl/index.php5?action=sklep&t=1918 do niego na wejście do masy 1000mikro i na wyjściu także do masy 1000mikro??
  Jeśli tak , to jeszcze mała prośba - gdzie znajdę opis (wejście/wyjście) takiego stabilizatora i czy będzie potrzebny radiator ? to ostatnie pytanie pewnie zbędne - podłączę "na sucho" i zobaczę jak temperatura.

  Dzisiaj podczas sprawdzania tego "stopu" wcieło wszystkie pliki, w dodatku po włożeniu do komputera, nie można było zapisać żadnego nowego pliku - format na szczęście przywrócił jego działanie.
  pzdr
 • Helpful post
  #13
  tronic1
  IT specialist
  http://www.fairchildsemi.com/pf/LM/LM7810.html
  Tutaj możesz pobrać datashet tego układu. Radiator będzie konieczny, ale można przykręcić do karoserii jeśli znajdziesz kawałek prostej blachy. Warto też posmarować pastą termoprzewodzącą, jak na procesor. Z tym traceniem plików to coś nie tak jest. Widziałem kilka różnych transmiterów w akcji i żaden tego nie robił, oczywiście po zatrzymaniu działania. Odłączaj tylko wtedy gdy przestanie czytać.
 • #14
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Dziękuję za pomoc.

  Opis co i jak zrobiłem:

  Okazuje się, że zasilanie akcesoriów 12V w samochodzie w chwili odpalania jest rozłączane (prawdopodobnie na przekaźniku) dlatego stabilizator tutaj nie pomoże. Pozostaje drugie gniazdo do odpalania zapalniczki pod radiem - jest ono przeznaczone tylko do tego, mechanicznie jest blokowany dostęp takich przejściówek na 12V jak np. podana w linku. Jednak ponieważ nie nauczyłem się palić ;) wygodniej dla mnie było wykorzystać to gniazdo - po drugie gniazdo akcesoriów ma dość krótkie przewody i trudno tam dojść.

  Tak więc odciąłem plus zapalniczki, w samej zapalniczce odkręciłem i usunąłem blaszki wewnątrz zapalniczki które blokowały dostęp innych urządzeń niż zapalniczka. Z bezpieczników w środku doprowadziłem dodatkowy przewód (dokładnie z bezpiecznika 5A z "ciągłym" plusem) przed zapalniczką założyłem stabilizator z radiatorem (urządzenie w odczycie pobiera 130mA, radiator jest lekko ciepły). I to wszystko!

  Odnośnie samego transmitera - dość duży poziom szumów - możemy je zmniejszyć zwiększając siłę głosu urządzenia, ale niestety pociąga to za sobą przesterowanie sygnału i jeszcze gorszy dźwięk - tak więc trzeba to robić z wyczuciem, dość użyteczną funkcją jest zmiana barwy dźwięku - wtedy można przyzwoicie to wysterować, a no i duży minus to obcinanie wysokich - zauważalne.

  Pzdr