Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy to bedzie dobre - kolumny - przetworniki

16 Sep 2007 15:57 1323 13
  • Level 16  
    Raczej br i głośnik z boku obudowy, ale jak to ma byc system dwudrozny, to ciezko to bedzie podzielic i przydal by sie jeszcze glosnik sredniotonowy. Przy odpowiednio dobranej skrzyni i zwrotnicy mozna osiagnac niezla relacje cena/jakosc.
  • Level 22  
    BR owszem, ale głośnik z boku odpada!! Podział dla głośnika z boku musiałby być na poziomie około 150-100Hz a w tym wypadku jest to technicznie nie możliwe. Co do 2 way na tych głośnikach to coż grać to będzie ale będzie widoczny brak tonów średnich, oraz konieczna będzie korekcja głośności wysokich tonów tłumikiem ponieważ 27-150xx ma niska skuteczność. Proponuje dołożyć średniego i zrobić 3 way, ale 27-150 podobno jest slaby i zamula.

Pozdrawiam
  • Level 30  
    Napisz nam ile masz kasy na to jaki pokój i jaki wzmak do tego. Nie ma co strzelać w ciemno.
  • Level 16  
    unitraq wrote:
    chcialem zrobic 3-way ale zrezygnowalem poniewaz nie mam kasy na dobry glosnik sredniotonowy. bo jak kupie tani to mial niskie spl i kicha.

Przy tej konfiguracji nie potrzebujesz dobrego glosnika sredniotonowego. Jakikolwiek glosnik grajacy srednie pasmo zdecydowanie poprawi cala kolumne w stosunku do konstrukcji dwudroznej. Moze to byc tez jakis STX za kilkanascie zlotych.
    Tak jak pisalem wyzej - ladna wąska skrzynka 110x16x35cm, niskotonowy z boku, wysokie i srednie na froncie. Moze byc calkiem dobrze przy niskich kosztach.
  • Level 14  
    ok. mam 200zl na glosniki. pokoj ma 4mx3m. wiorowke mam 18mm gr.

Dodano po 2 [minuty]:

i czy niskotonowiec musi byc z boku :?: bo mnie sie to za bardzo nie widzi. nieladnie bedzie wygladac... a jaki rozmiar br :?:

Dodano po 1 [minuty]:

aha. wzmak to eltron 30U. ale nie dopasowujcie glosnikow pod niego poniewaz jak tylko uzbieram kase to po budowie kolumn zmienieam go na jakiegos pioneera albo technicsa.
  • Level 16  
    unitraq wrote:
    i czy niskotonowiec musi byc z boku :?: bo mnie sie to za bardzo nie widzi. nieladnie bedzie wygladac...

Nie musi byc z boku, nawet lepiej bedzie gral i latwiej bedzie zestroic zwrotnice jak bedzie z przodu, ale cala kolumna straci urok. Altusy chcesz zrobić?
  • Level 14  
    nie chce zadnych altusow. moga byc takie wymiary pod tego gdn 27-120-8 STX-a:
    75x40x20
  • Level 16  
    unitraq wrote:
    nie chce zadnych altusow. moga byc takie wymiary pod tego gdn 27-120-8 STX-a:
    75x40x20

Nie chce mi sie sprawdzać, ale z dokładnością kilku centymetrów podałeś właśnie wymiary Altusów (strzelam) 75. Nie mówie, że takie kolumny na podanych głośnikach zagraja źle, ale jak mozna zrobic coś fajnego to dlaczego nie spróbowac? Jak musisz dac ten niskotonowy z przodu, to przynajmniej zostaw miejsce na dodanie w przyszlosci glosnika sredniotonowego. W skrzynce o podanych wymiarach głosnik powinien zagrac conajmniej poprawnie.
  • Level 30  
    Przetwornik gdn z boku? Łatwo zgrać na zwrotnicy? Jasne :D, zwłaszcza bez pomiarów :P Hehe takie rozwiązanie wymusi bi-wiring bo przycinać pasywnie gdn na częstotliwość 100hz ukształtuje koszty zwrotnicy powyżej zastosowanych przetworników. A bi-wiring też nie będzie tani bo będziesz musiał kupić wzmak dwukanałowy z filtrem do zasilania obu kolumien. Na tej klasie przetworników to poprostu przerost formy nad treścią.
  • Level 39  
    unitraq, altusy uzywane wyjda taniej i zagraja lepiej (poza basem)
    jezeli masz 200zl na glosniki to zrob to http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6916&highlight=seweryna
    tylko nie gadaj bzdur ze taki maly glosnik nie zagra basem bo bas z tych glosnikow zdziwia kazdego i powala prawie wszystkie chinskie glosniki itp
    to jest bardzo dobra konstrukcja na poczatek ;)
  • Level 14  
    mam winisd wersja beta. zrobilem wyliczenia. wuszlo mi volume-95l i strojenie chyba na 24Hz z czyms tam. czy to mozliwe :?:
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    unitraq wrote:
    mam winisd wersja beta. zrobilem wyliczenia. wuszlo mi volume-95l i strojenie chyba na 24Hz z czyms tam. czy to mozliwe :?:

nie, nie możliwe. Cały czas ktoś kombinuje z WinISD, nie czytając nic o nim. Program jest symulatorem i podaje litraż oraz strojenie tak, aby uzsykać jak najlepszy, no właśnie: wykres! Często gęsto wychodzą z tego bzdury (patrz wyżej).
    Zapoznaj się z tematem podklejonym:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    http://audiomania.info/articles.php?id=10