Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik pierścieniowy 45kW - rozruch

16 Wrz 2007 17:03 3065 9
 • Poziom 20  
  Witam.
  Trafił mi sie ostatnio temat modernizacji koparki pontonowej (żwirownia).
  Chce zmodernizować sterowanie silnika pierścieniowego napędzającego łychę . Zadaniem tego silnika jest podnoszenie łychy 2,5m3 (góra-dół).

  Mam pytanie, czy mogę zewrzeć na stałe pierścienie i zastosować układ miękkiego startu (soft-start??), ponieważ znalazłem w internecie sprzeczne informacje na ten temat.

  Planuję zastosować soft-start firmy Siemens. Czy wystarczy mi 3RW40 czy musi być 3RW44??
 • Poziom 20  
  Jest osobny transformator na żwirownię. Rozruch trwa około 3 sekund. co jedną sekundę są zwierane kolejne opory (są 3 rezystory 3-fazowe)
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Sprawdź na pierwszym stopniu jaki jest prąd i czy silnik od razu startuje jeżeli tak to możesz założyć ten prosty 2 fazy sterowane ale proponuję na pierwsze próby ustawić maksymalny czas (20s), a następnie po próbach i pomiarach prądów go zmniejszyć czas do poziomu akceptowalnego natężenia prądu i umożliwjającego w miarę szybki rozruch.
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Bardzo dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź. Silnik od razu startuje. Jeśli chodzi o prąd to niestety nie znam wartości, ale przy następnej wizycie na koparce wezmę cęgi i pomierzę prądy.

  Jeśli jeszcze inni koledzy z forum mają jakieś doświadczenia w tym temacie to bardzo był bym wdzięczny za wszelkie rady w tej materii
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Cel jest taki iż wymieniam całą rozdzielnicę zasilającą i instalacje, a co za tym idzie wszystkie styczniki i kable do rezystorów. Styczniki zwierające rezystory miały po 200A. Koszt 3 styczników i kabli 70mm2 jest znacznie wyższy niż koszt SOFT-STARTU, nawet przewymiarowanego.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Witam.

  Kiedyś na studiach na laborce badaliśmy tyrystorowy regulator rezystancji w obwodzie wirnika silnika pierścieniowego. Regulacja odbywała się na zasadzie regulacji prądu i była to regulacja fazowa. Koledzy mają rację że silnik pierscieniowy ze zwartymi pierścieniami ma maly moment rozruchowy - rezystory stosuje się dla zwiększenia momentu rozruchowego. Obawiam się że silnik po zwarciu pierścieni i zastosowaniu softstartu bedzie miał problem z ruszeniem z miejsca. Raczej proponował bym użycie softstartu w obwodzie wirnika chociaz nigdy czegos takiego nie robiłem i nie wiem jak się to zachowa.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 24  
  Chciałem napisać długi post, ale napiszę krótko: to jest mechanizm podnoszenia - nie kombinuj i jeśli nie chcesz mieć problemów zostaw układ taki jaki jest z ewentualną wymianą aparatów na nowe.

  P.S.
  przykazanie 11 : "nie cuduj" :wink: