Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący, projekt komputera pokładowego

ScApi 01 Paź 2007 19:27 7183 37
    ScApi
    Poziom 10  
    Właśnie o to chodzi żeby pominąć odseparowywanie i całą filtrację i zastosować odseparowany już, osobny czujnik.

Chodzi o Starego golfa 1 na gaźniku z mechanicznym przerywaczem,

Wiem że czujniki halla tego typu (zewnętrzne samochodowe) są stosowane np do pomiaru drogi itp przy różnych adapterach na tarcze hamulcową np, tylko nie wiem jak go podłączyć. I nie mam zamiaru go kleić czy wwiercać się w blok, miejsce na niego mam nie bardzo fabryczne ale stabilne i bez wiercenia, pozostanie kwestia przymocowania magnesu do koła pasowego.

Ewentualnie w przypadku korzystania z przerywacza mechanicznego w jaki sposób filtrować zakłucenia.

Może to śmiesznie brzmi ale faktem jest że zależy mi na jak największej prostocie i czasem zastosowanie 1 układu jeżeli pozwoli na wyeliminowanie całej serii podzespołów to dla mnie jest to idealne rozwiązanie.
    Jdsoul
    Poziom 23  
    Generalnie sprawa jest banalna, separację zakłóceń najłatwiej będzie uzyskać na drodze separacji galwanicznej :)

Separacja galwaniczna, albo na optoizolatorze, tyle że trzeba wtedy zasilić diodęLED i to dość drogie rozwiązanie, bo oddzielny stabilizator etc.,

Albo na .. małym transformatorku, np. od radyjka, czy czymś zrobionym ręcznie :) generalnie uzwojenie 1:1 lub 1:2.

Warto zgasić uzwojenie pierwotne kondensatorkiem 10nF .

Po stronie wtórnej dioda shotky i kondensatorek separujacy, i jeśli chcesz mieć mimium błędów 4093 lub 4017 z przerzutnikiem shmitcha, na wyjściu masz czysty TTL i to wszystko :). Dalej impulsy albo na przerwanie, albo bezpośrednio na wejście licznika impulsów :) w uP

Raczej odradzam, mocowanie czegokolwiek do koła pasowego. Chociaż jak masz dostęp do profesjonalnego warsztatu , gdzie ci to zrobią zgodnie z wymogami to może być fajnie :)

Szkoda byłoby żeby gdzieś coś wlazło, wpadło i uszkodziło silnik.

Kiedyś montowaliśmy masowo autoalarmy w samochodach i zawsze największym problemem było dobre i stabilne zamocnowanie modułu i syreny w przestrzeni silnika , bo było ryzyko odpadnięcia pod wpływem jakiś wibracji lub zardzewienia blach ?!! No ale podstawy znasz dobrze :)
    ScApi
    Poziom 10  
    W sumie pomysł z separacją dobry, z jednym małym ale, przy zastosowaniu transformatorka nie zmieszczę się gabarytowo, bardziej właśnie preferowałbym pomysły ala z przerzutnikiem ewentualnie transoptor itp rzeczy.
    LashloE
    Poziom 13  
    Jdsoul napisał:

Po stronie wtórnej dioda shotky i kondensatorek separujacy, i jeśli chcesz mieć mimium błędów 4093 lub 4017 z przerzutnikiem shmitcha, na wyjściu masz czysty TTL i to wszystko :). Dalej impulsy albo na przerwanie, albo bezpośrednio na wejście licznika impulsów :) w uP

Ja bardzo chciałbym zobaczyć czegoś takiego schemat, jakoś nie potrafię znaleść schematu układu formującego impulsy z układu zapłonowego :/
    ScApi
    Poziom 10  
    Generalnie z tego co ja zrozumiałem wstępnie trzeba odseparować układ od cewki zapłonowej (do tego jest ten transformatorek, dioda i kondensatory) a późniejszy etap czyli przerzutnik uformuje nam "czysty" prostokąt z wstępnie odseparowanego sygnału z przerywacza/cewki.

Gdyby nie fakt gabarytów transformatorka układ byłby najciekawszym rozwiązaniem, no ale niestety, jeżeli dobrze zrozumiałem zasadę działania to muszę poszukać czegoś co zastąpi funkcyjnie owy transformator.
    Jdsoul
    Poziom 23  
    Uśmiejesz się wystarczy rdzeń pierścieniowy fi 10 mm i jakieś 100:100 zwojów drutu nawojowego 0,01 mm2 :) , może nawet mniej zależy od liczby AL rdzienia fajny jest AL1001

lub gotowe trafko z starszego wzmacniacza samochodowego (12x12x12 mm), lub jak wolisz cewka 12x12 ekranowana fitru p.cz. z jakiegoś bardzo starszego odbiornika itd. itd. byleby nie uzyskać spadków napięcia i przełożenie rzędu 1:1 impulsy oscylują 0-12V - częstotliwość impulsów jest w miarę wysoka, a nie chodzi nam bynajmniej o fazę czy czas trwania impulsu tylko generalnie impuls :). Po stronie wtórnej masz przecież obciążenie w postaci schitch i dużej rezystancji :)

Zdaje sobie sprawę, że ludzie z cyfrówki generalnie mają wstręt do elementów indukcyjnych :) ale to naprawdę nie gryzie :) chociaż skłamałem cefka na wtórnym potrafi rąbnąć :)

Ostrożnie z okolicami WN i świec :)

Było jeszcze fajne trafko TS1/1 wskazane jest jednak zawsze indukcje umieścić w ekranie :) coby się nie wzbudzała i koniecznie ekran uziemić :)

Dodano po 11 [minuty]:

Jest jeszcze jedno "śmieszne" trafko co się nada :) - filtr przeciwzakłoceniowy na wejściu zasilacza ATX to są dwie cewki na jednym rdzeniu 1:1 tylko, że zamiast łączyć uzwojenia zgodnie z przeznaczeniem wykorzystaj jedno jako wejściowe, a drugie jako wyjściowe i separacja że hoho :). A gabaryty, conajmniej małe.

Po za tym te trafko najlepiej umieścić w komorze silnika :), i wyjść z niego przewodem parowym skręconym :) to i łatwo przykręcić blachowkrętem i uziemić do masy samochodu.

A po za tym to trafo nie wymaga zasilania :)
    ScApi
    Poziom 10  
    W sumie tym czym dysponuje to wymienie.

1.Trafo z zasilaczy ATX/AT przy samym gnieździe przewodu ~230V oraz te na samej płytce zasilacza.

Oznaczenia, może coś dadzą bo rezystancja wychodzi mi jakaś dziwna, EE-25A YE0411 na wtórnym 2 kondensatory o oznaczeniu 232M na 400V ceramiki do masy.

Te w samym zasilaczu oznaczeń brak, jak tylko wylutuje to sprawdzę przełożenie.

Edit:
    Wyprzedziłeś mnie z odpowiedzią :] kwestia podłączenia tego trafka, pierwotne mam łączyć pomiędzy przerywacz/masę i kwestia wyjścia pomiędzy masę a wejście na przerzutnik ? Jakoś nie mogę tego schematycznie ogarnąć a zasadę działania pojąłem, jeżeli można to jakikolwiek schemat nawet w poincie by się przydał .
    Jdsoul
    Poziom 23  
    Właściwie jest to dekoder AM lub szczytowy :) + w układzie formowania impulsów dwie bramki z przerzutnikiem Smitcha :)
    dopóki na rezystorze R1 nie pojawi się coś powyżej 2,7-3 V to jest stan niski. Powyżej 2,7-3 tak długo jak się napięcie nie zmieni masz stan wysoki jak zacznie spadać trochę poniżej 2,5-2,7 V masz przejście w stan niski . Tak więc szumy i inne składniki masz odfiltrowane.
    Przepięcia, harmoniczne zostaną zwarte prze kondesator i rezystor 100 Ohmów na wszelki wypadek :) jakby jakieś napięcie powyżej 5V się pojawiło i tyle.
    Jeśli mimo wszystko uzystkana odpowiedź byłaby niezbyt czytelna dla przerzutnika można jeszcze dodać kondensator w okolicy 1-4,7 nF równolegle do R1 , ale mogą się pojawić przekłamania przy wysokich obrotach :(

Zacznij od takiego prostego schemaciku, a potem jak będzie słabo zawsze możesz zmienić :) .np. dodać zenerkę dla zabezpieczenia lub ogranicznik diodowy sygnału na LM324 i dwóch diodach 1N4148. Myślę jednak że aż tak wysoka dokładność pomiaru nie będzie cię interesować i wystarczy +/- 20 impulsów na zakres czasowy :) Na wszelki wypadek wybierz dłuższy czas pomiaru impulsów 16 bitów.

Początkujący, projekt komputera pokładowego

Ważne są punkty połączenia mas :) masa po stronie uzwojenia pierwotnego powinna odpowiadać masie klucza przerywacza, a masa po stronie wtórnej masie ukladu pomiarowego. Jeśli zamierzasz mieć ten sam punkt "zero" zapewnij przewody o dużym przekroju :) linka lub ekran od kabla koncentrycznego i styk o dużej powierzchni , najlepiej śruba z nakrętką .etc.

Powodzenia :)

Dodano po 2 [minuty]:

Raczej w tym jednym wypadku nie stosuj masy ogólnej .