Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toroidalne trafo głośnikowe - nawijanie

trebuch1 16 Sep 2007 23:08 1866 2
 • #1
  trebuch1
  Level 25  
  Pytanie jak w temacie. Jak radzicie sobie z nawijaniem takiego trafa w warunkach domowych. Zastanawiam sie czy porywac się na nawijanie wielosekcyjnego takiego trafa do wzm. lampowego na 2x6N13S w klasie AB. Alternatywą jest uzycie rdzenia TI.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Trafo toroidalne ma kilka zalet:
  - mniejsze pole rozproszenia (szczególnie cenne, jeżeli blisko są elementy wrażliwe na pole magnetyczne),
  - mniejsze gabaryty i ciężar, w porównaniu do "EI" lub "M",
  - nieco wyższą sprawność (dotyczy głównie częstotliwości przemysłowych).
  Ma też istotną wadę - zwłaszcza w warunkach "domowych":
  - bez porównania trudniejsze nawijanie.
  Lampa, którą chcesz zastosować jest dość "nietypowa", bo przeznaczona do pracy przy stosunkowo niskich napięciach anodowych - zalecane 90V! Na skutek tego obszar charakterystyk "dostępnych" dla pracy jest mniejszy, niż dla innych lamp "głośnikowych".
  Nawijania wielosekcyjnego trafa w wersji toroidalnej nie wyobrażam sobie wcale, nie mówiąc już o tym, że zalet takiej konstrukcji nie uda się "odkryć" własnym uchem, może jakimiś przyrzadami, ale nie jest to wcale pewne.
  Literatura mówi o "podobno" niższych zniekształceniach dla transformatorów toroidalnych, ale z reguły źródłem większych zniekształceń są elementy czynne (lampy lub tranzystory), niż transformatory - chyba, że transformator jest od razu "za mały" dla przeniesienia założonej mocy.
  Znaczące (nawet kilkudziesięciokrotne) obniżenie zniekształceń i poprawienie pasma łatwiej jest uzyskać dzieki odpowiedniemu ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu, niż "żyłowaniu" (udziwnianiu?) pojedynczych elementów.
  I jeszcze jedno: ponieważ we wzmacniaczu możemy ukształtować i objąć sprzężenem zwrotnym zarówno dowolny człon wzmacniacza, jak i cały wzmacniacz, a nie możemy tego zrobić z głośnikiem, więc elementem najbardziej krytycznym jest głośnik (i jego obudowa), a nie wzmacniacz.
 • Helpful post
  #3
  electronictubes
  Level 21  
  trebuch1 wrote:
  Pytanie jak w temacie. Jak radzicie sobie z nawijaniem takiego trafa w warunkach domowych. Zastanawiam sie czy porywac się na nawijanie wielosekcyjnego takiego trafa do wzm. lampowego na 2x6N13S w klasie AB. Alternatywą jest uzycie rdzenia TI.
  Pozdrawiam

  Rdzenie toroidalne były kiedyś wyłącznie używane do nawijania cewek indukcyjnych o dużej dobroci i przekładników a także w aparaturze pomiarowej. Stosowanie ich do wzmacniaczy wymaga żmudnego nawijania. Sekcjonowanie uzwojeń polega tu na wyznaczeniu np trzech warstw: pierwotne (50%) na rdzeniu podwójnym drutem skręconym z odczepem do podłączenia "+" zasilania, wtórne jako następna warstwa i ostatnia zewnętrzna warstwa oddzielne dwie połówki anodowego, zapełniające resztę rdzenia i odpowiednio połączone z warstwą pierwszą.