Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zakłocenia słyszane na wzmacniaczu

Kurtion 17 Wrz 2007 12:04 2766 16
  • #1 17 Wrz 2007 12:04
    Kurtion
    Poziom 22  

Mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić i nigdzie nie znajduję pewnej odpowiedzi.

Podejrzewam, że ktoś z Was jest w stanie mi pomóc.

Jest radio samochodowe DEH2800 Pioneer i wzmacniacz samochodowy Pioneer GM-A200 - starsza konstrukcja.

Oby dwa urządzenia są podłączone bezpośrednio z akumulatora. Jest też filt antyzakłoceniowy, ale on nic nie daje. Wzmacniacz jest umieszczony w bagażniku auta, masa krótka, przytwierdzona do blachy w bagażniku.

Próbowałem pociągnąć masę do wzmacniacza od akumulatora, ale rezultat był taki sam.

Radio zaś ma masę bezpośrednio z akumulatora pociągnietą.

Używany jest 1 kanał bo to ma być subwoofer po zastosowaniu filtra dolnoprzepustowego na wyjściu.

Wszystko jest pięknie do momentu włączenia silnika dmuchawy, silnika benzynowego lub jakichś innych odbiorników elektrycznych (kierunkowskazy). Słychać wszystkie odgłosy łącznie z prędkością obrotową silnika benzynowego na wzmacniaczu GM-A200.

Prowadziłem testy. Gdy przy wyżej opisanych warunkach podłączam źródło sygnału do wzmacniacza GM-A200 z mp3 lub innego radia podłączonego do innego auta jest ok.

Gdy podłączam słuchawki pod wyjście liniowe radia DEH-2800 też jest ok, podmiana radia pioneer na sony też nic nie dała.

Czyli wydaje się, że radio i wzmacniacz pracują ok, że trzeba jakoś odseparować masę.

Gdy mam podłączony wzmacniacz (zasilanie + sygnał) i podłączony chinch do wyjśc liniowych radia DEH-2800 i podłączam samą masę do tegoż radia beż napięcia już pojawiają się zakłocenia.

Gdy jest podłączone zasilanie do obu urządzeń a wpinam powoli chinch do radia to gdy jest tylko punkt gorący pojawiają się zakłocenia, dociśniecie chincha do złącza czyli załączenie masy sygnałowej nic nie pomaga, nie zmienia.

Wszystkie kable i połączenia są wg. mnie wykonane prawidłowo. Sprawdzałem czy masa ma pewne połączenie i wydaje się wszędzie ok.

Bardzo proszę Was o pomoc w tej sprawie

Pozdrawiam

Kurtion

0 16
  • #2 17 Wrz 2007 13:18
    Czaku89
    Poziom 24  

A jak gra muzyka to nie słychać tych szumów czy nadal dają o sobie znać??

0
  • #3 23 Cze 2010 19:27
    sebek99
    Poziom 15  

Mam ten sam problem.

Wzmacniacz ma tylko wejście na specjalnego DIN, którym przychodzą wszystkie sygnały z radia (audio + sterowanie w jednym przewodzie).

Podłączając na krótko sygnały z radia, wzmacniacz jakby się wzbudza.

Jak podłączę mp3 bezpośrednio to jest ok.

Jak dla mnie to trzeba by wstawić coś w rodzaju przesównika poziomu napięcia.

Oryginalnie sprzęt ma tylko tego DIN ale na płytce jest miejsce na wlutowanie gniazd cinch. Sygnał z tych ewentualnie wlutowanych cinchy szedłby na jakiś scalak na którego też jest miejsce.

Schemat jest tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3616305#3616305

Niech ktoś rzuci okiem...

0
  • #4 28 Cze 2010 17:31
    kpodolak
    Poziom 15  

Mój kolega ma podobny problem. Radio Pioneer DEH-6800 i wzmacniacz Blaupunkt GTA4. Po włączeniu silnika słychać szumy, które wzrastają wraz z obrotami. Doszliśmy już że to alternator nawala, bo po zdjęciu paska wielorowkowego jest cisza. Czy żeby usunąc te zakłócenia można dać kondensator na zasilanie wzmaka, czy raczej wymieniać alternator? Wolelibyśmy tego uniknąć, bo w Vectrze V6 2,5 nie ma gdzie rąk włożyć pod maską...

0
  • #5 28 Cze 2010 17:44
    powalla
    Moderator CarAudio

Sprawdź masę na RCA ...szczegóły znajdziesz opcją "szukaj" .

0
  • #6 28 Cze 2010 17:45
    kpodolak
    Poziom 15  

Sprawdzałem, jest masa. Po styknięciu masy RCA z obudową (obudowa radia połączona bezpośrednio z minusem z aku) żadnej różnicy.

0
  • #7 28 Cze 2010 18:16
    mariuszCOP
    Poziom 10  

Czy ktoś może ma jakiś pomysł ???? Moje audio to BMW 5 E39 sedan, wzmacniacz i akumulator w bagażniku. Wzmacniacz napędza sub i głośniki przednie. Wszystko gra super do momentu uruchomienia silnika. Sieje zakłócenia i słychać świst. Odkryłem, że sieje antena tzn. jej wzmacniacz który znajduje się w tylnym lewym słupku. Po odłączeniu anteny na uruchomionym silniku wszystko jest OK. Dodam, że próbowałem zastosować filtry na RCA bez skutku. Czy ktoś ma jakiś pomysł na tą antene ?????

0
  • #8 28 Cze 2010 18:50
    deksta84
    Poziom 24  

Silnik wiatraczka ma szczotki, które sieją zakłócenia.
    Normalna sprawa.
    Znajdź przewód zasilający wiatraka, przetnij go i złącz diodą prostowniczą.
    Równolegle do wyprowadzeń silnika wiatraka kondensator filtrujący, tłumiący przepięcia.
    Jeżeli alternator tak sieje, to porządny dławik w zasilaniu wzmacniacza to konieczność.

0
  • #9 28 Cze 2010 19:23
    kaczorjunior85
    Poziom 15  

Ja miałem podobny problem, borykałem się z nim od paru miesięcy. Wszyscy twierdzili żebym posprawdzał wszystkie masy, a ja im pisałem że masy są na 100% sprawne, dopóki nie wziąłem miernika i nie zmierzyłem różnicy pomiędzy masą wzmacniacza, a masą radia... Wynik to 0.06V, pomyślałem że to nic, choć jak to możliwe żeby pomiędzy masami było napięcie 0.06V. Zacząłem poprawiać wszystkie masy na nowo ( wszystko poczyściłem, bardziej podokręcałem ) i dopiero gdy różnica spadła poniżej 0.01V wszystkie szumy i piski ustały:D... Nie potrzebne były jakieś filtry i inne badziewia... A byłem pewien że masy są ok...

Więc moja odpowiedź brzmi: sprawdź dokładnie wszystkie masy, najlepiej zmierz je miernikiem.

0
  • #10 28 Cze 2010 21:19
    mariuszCOP
    Poziom 10  

No tak, tylko dlaczego przy odpiętej od radia wtyczce anteny wszystko jest Ok. wiem że antena zbiera zakłócenia ale żeby aż taki wpływ

0
  • #11 30 Cze 2010 13:24
    Zenek1988
    Poziom 28  

Mam u siebie w passacie podobny problem. Wraz ze wzrostem obrotów słychać piszczenie w przednich głośnikach. Zasilanie "+" wzmacniacza puszczone prawym progiem a "-" z karoserii. Sygnałówki puszczone środkiem auta(z lewej strony jest sporo elektroniki), kable głośnikowe też środkiem. Próbowałem różnych kombinacji z sygnałówkami ale to nic nie pomogło. Co najdziwniejsze na postoju przy włączanym silniku cisza nawet przy ostrym gazowaniu. Piszczenie jest słyszalne tylko gdy auto jedzie.
    Radio to clarion db288rusb, sygnałówki jakieś z mm, zasilające 10mm2, głośnikowe 2 mm2, wzmacniacz blaupunkt gta4 special mk2. Nie wiem czy zmienić sygnałówki, kable zasilające czy dać kondensator(u brata pomogło w a4). Nie chce wywalać kasy na coś co nie rozwiąże problemu. Co powinienem posprawdzać żeby mniej więcej wiedzieć co sprawia takie problemy?

0
  • #12 30 Cze 2010 21:55
    mariuszCOP
    Poziom 10  

SUKCES. Zastosowałem filtr na kable RCA założony przy wzmacniaczu. Koszt 70zł i jak ręką odjął. Polecam spróbować jednak nie wiadomo czy w każdym przypadku pomoże. ps. nie każdy filtr pomaga, próbowalem dwóch i dopiero drugi zadziałał, wyglądały niemal identycznie.

0
  • #13 30 Cze 2010 22:30
    Sqizzy
    Poziom 11  

A puszczałeś kable zasilające i RCA jednym progiem?

Tak dla przypomnienia. Kabel RCA powinien iść oddzielnie od kabli zasilających wzmacniacz i w towarzystwie jak najmniejszej pozostałych kabli w samochodzie.

Od puszczenia kabli razem, w dodatku jeśli kupiliśmy tani zestaw na allegro gdzie RCA jest słabo ekranowany możemy mieć szumy.

0
  • #14 01 Lip 2010 13:10
    Zenek1988
    Poziom 28  

Wczoraj coś mnie podkusiło żeby wyłączyć filtr górnoprzepustowy na wzmacniaczu i o dziwo wraz z jego wyłączeniem znikły świsty w przednich głośnikach. Pozostał tylko cichy szum który jednak nie przeszkadza zbytnio i jest słyszalny tylko przy zmianie piosenek lub jak radio jest maksymalnie ściszone. I teraz moje pytanie czy to normalne żeby filtr górnoprzepustowy tak zbierał zakłócenia?

0
  • #15 02 Lip 2010 13:18
    Zenek1988
    Poziom 28  

Podłączyłem na próbę wzmacniacz blaupunkt gta 260 i nie ma żadnych pisków. Czy to wina wzmacniacza że słychać pisk w głośnikach czy mam za cienkie kable zasilające? Ciągle zastanawia mnie dlaczego na wyłączonych filtrach gra normalnie.

0
  • #16 02 Lip 2010 15:01
    miki87
    Poziom 20  

Sprawdź w tym swoim wzmacniaczu wejścia rca we wzmacniaczu(tzn. podczas grania poruszaj wtyczkami) oraz przejrzyj ścieżkę masy na płycie czy nie ma przerwy...

0
  • #17 03 Lip 2010 09:40
    Zenek1988
    Poziom 28  

Jak będę miał chwilę to rozkręcę go i posprawdzam ścieżki. Ruszanie wtyczkami nic nie daje. Dodam tylko że wzmacniacz nie był raczej oszczędzany. Parę razy miał wymieniane bezpieczniki. U brata przez długi czas zasilał 2 suby blaupunkta.

Dodano po 4 [godziny] 8 [minuty]:

Rozkręciłem go częściowo.
    zakłocenia słyszane na wzmacniaczu zakłocenia słyszane na wzmacniaczu zakłocenia słyszane na wzmacniaczu
    Dalej na razie nie rozkręcałem bo nie chce niczego popsuć. Płytka jest wsunięta i dodatkowo przykręcona do obudowy. Zauważyłem jednak że od strony gdzie jest podpinane zasilanie coś kruszy się na płytce.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo