Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesterowanie w nadajniku FM

17 Wrz 2007 16:13 1652 9
  • Poziom 10  
    Witam,

Posiadam nadajnik FM małej mocy i mam problem z przesterowaniem stopnia modulującego. Czy znacie układy, które pomogą utrzymać poziom napięcia wejściowego w pewnym przedziale w ten sposób, aby nie przesterowywać układu? Przypuszczam, że to jest przyczyną, że nadajnik trochę sieje po sąsiednich kanałach, ale do końca pewny nie jestem. Nie wiem też czy dobrą praktyką jest stosowanie filtru dolnoprzepustowego na wejściu.

Proszę o pomoc w temacie:D
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    alaskannik napisał:
    Czy znacie układy, które pomogą utrzymać poziom napięcia wejściowego w pewnym przedziale w ten sposób, aby nie przesterowywać układu?

Najprościej to używaj softwareowego procesora dzwięku z preemfazą, np plugin do winampa http://www.bustad.com/energize/index.html są też inne.
    Jak chcesz mieć sprzętowo, polecam ogranicznik na przesterze wzmacniacza operacyjnego np ne5532, osiągnąłem w ten sposób dość dobre efekty. Za takim ogranicznikiem konieczny jest dobry filtr dolnoprzepustowy.

alaskannik napisał:
    Przypuszczam, że to jest przyczyną, że nadajnik trochę sieje po sąsiednich kanałach

Zgadza się.

alaskannik napisał:
    Nie wiem też czy dobrą praktyką jest stosowanie filtru dolnoprzepustowego na wejściu.

Dobrą, a nawet konieczną.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    djbpm napisał:

Jak chcesz mieć sprzętowo, polecam ogranicznik na przesterze wzmacniacza operacyjnego np ne5532, osiągnąłem w ten sposób dość dobre efekty. Za takim ogranicznikiem konieczny jest dobry filtr dolnoprzepustowy.

Chodzi mi właśnie o sprzętowe ograniczenie. Filtr dolnoprzepustowy już mam. Mógłbyś coś więcej napisać na temat tego ogranicznika, który robiłeś?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Źródło sygnału(komputer), preemfaza, dalej ten ogranicznik:
    Wzmacniacz operacyjny jako odwracający. Zasilamy np z 12V, na wejście odwracające przez rezystor i kondensator podajemy sygnał. Rezystory sprzężenia i wejściowy dobieramy tak, by wzmocnienie było takie, by przy 500Hz o poziomie 0db otrzymujemy jeszcze ładny sinus na wyjściu, (na wyjściu coś koło 10Vpp) a przy 2khz już jest przester(bo preemfaza podbiła) i sygnał nam będzie obcinać. Pod wejście nieodwracające podpinamy kondensator do masy, np 10uF, oraz dzielnik napięcia, który będzie ustawiony mniej więcej w połowie napięcia zasilania, ale nie dokładnie, to trzeba dobrać na oscyloskopie w taki sposób, aby dolna i górna połówka sinusa były obcinane równomiernie. To wynika z tego, że np operacyjny minimalne napięcie na wyjściu może mieć np 0,7V a maksymalne Vcc-1,4. W efekcie górna połówka będzie bardziej obcięta niż dolna, i to korygujemy tym dzielnikiem. Zamiast oscyloskopu możemy użyć komputera i programu Cool Edit, albo jakiegoś innego.
    Ten układ może być sumatorem kilku sygnałów, np z komputera i z mikrofonu. Za nim musi być dobry filtr aby wygładzić te ostre krawędzie powstałe w wyniku obcinania.
    Powodzenia
  • Poziom 10  
    Dzięki za obszerną informacje o twoim układzie :D Mam jeszcze pytanie odnośnie filtru. Zaprojektowałem filtr dolnoprzepustowy do ok 60kHz. Mam jednak problem z wyborem wzmacniacza operacyjnego. Jakiego typu wzmacniacza trzeba użyć w tego typu filtrze? Czy pasmo 3dB takiego filtru musi bardzo szerokie? I jeszcze jeżeli chodzi o zasilanie, to czy da się obejść problem zasilania symetrycznego i zasilić go z jednego napięcia np. +9V?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Pasmo mcz w nadajniku fm jest do 15khz, więc filtr na 60khz nic nie daje. To 15khz powinno być dość strome, tak, żeby na 19khz już nie było prawie nic. No chyba, że zamierzasz mono nadawać, to nie musi być tak stromy filtr.
    Ja generalnie używam wszędzie NE5532, inne to wyjątkowo. Da się obejść zasilanie symetryczne w ten sposób, że robisz sobie dzielnik napięcia na 2 rezystorach, np po 10k, i z ich środka podpinasz kondensator do masy, tak z 100u. Ten ich środek traktujesz jako masę symetryczną, a masę zasilania jako powiedzmy -5V + zasilania jak +5V. Wyjście i wejście podpinasz przez kondensator, żeby ta składowa stała nie przechodziła na inne układy.
  • Poziom 10  
    Właśnie chodzi o to, że ten nadajnik ma przesyłać sygnał RDS i dlatego filtr zrobiłem na ponad 60kHz (dokładnie 70kHz). RDS jest nadawany na 57kHz. Jeśli chodzi o zasilanie i doprowadzenie wejścia i wyjścia, to ma ono wyglądać tak jak na schemacie w załączniku? Pytam bo chcę mieć pewność, że dobrze rozumiem.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie, nie tak. Z połączenia R2 i R1 prowadzisz napięcie przez rezystor jakiś np 100k pod +IN1. Oprócz tego na +IN1 podłączasz kondensator, i druga nóżka kondensatora to wejście sygnału (można ją obciążyć jakimś rezystorem 100k do masy)
    Musi być pętla sprzężenia zwrotnego z OUT1 do -IN1, ona składa się z 2 rezystorów. Jeden pomiędzy OUT1 i -IN1 drugi od -IN1 do tej wirtualnej masy (pomiędzy R1 R2).
    Teraz tor mcz w nadajniku też źle zrozumiałeś.
    Po koleji;
    źródło sygnału audio-preemfaza-ogranicznik-filtr dolnop. koder stereo-koder rds-modulator
    Jak widać sygnał rds nie przechodzi przez ten filtr.
  • Poziom 10  
    djbpm napisał:
    Nie, nie tak. Z połączenia R2 i R1 prowadzisz napięcie przez rezystor jakiś np 100k pod +IN1. Oprócz tego na +IN1 podłączasz kondensator, i druga nóżka kondensatora to wejście sygnału (można ją obciążyć jakimś rezystorem 100k do masy)
    Musi być pętla sprzężenia zwrotnego z OUT1 do -IN1, ona składa się z 2 rezystorów. Jeden pomiędzy OUT1 i -IN1 drugi od -IN1 do tej wirtualnej masy (pomiędzy R1 R2).

Mógłbyś teraz zerknąć czy jest ok?
    djbpm napisał:

Po koleji;
    źródło sygnału audio-preemfaza-ogranicznik-filtr dolnop. koder stereo-koder rds-modulator
    Jak widać sygnał rds nie przechodzi przez ten filtr.

W zasadzie, to głównym zadaniem układu ma być właśnie transmisja sygnału RDS. Sygnału stereo nie zamierzam transmitować, co najwyżej sygnał mono. Sygnał RDS będzie wchodził tą samą drogą co sygnał audio. W takim wypadku filtr chyba nadal jest potrzebny, jak myślisz?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Brakuje kondensatora równolegle do R2, poza tym ok.
    Inną opcją jest odpięcie R3 od R2R1 i podpięcie do niego kondensatora jakiegoś 10u i do normalnej masy zasilania.
    Co do filtru, to filtr na 15khz za ogranicznikiem jest konieczny, a filtr 60khz może być, ale tylko na sygnał rds, bo jakbyś kiedyś zamierzał puścić przez niego sygnał stereo, to byłyby bardzo złe przesłuchy.