Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HELP układ rozmagnesowania sprzęgła elektromagnetycznego

Gienek_pa 17 Lis 2003 19:47 3752 7
  • #1 17 Lis 2003 19:47
    Gienek_pa
    Poziom 10  

Mam do naprawy gilotynę do cięcia blachy z elektromagnetycznym sprzęgłem załanczającym suwak do koła zamachowego. Niestety po odłaczeniu zasilania sprzegło trzyma jeszcze trochę. Nazywa się to chyba magnetyzmem szczątkowym. Zbudowałem taki układ ja na schemacie poniżej

HELP układ rozmagnesowania sprzęgła elektromagnetycznego

Działa on na takiej zasadzie że w czasie załanczania sprzęgła pracują tranzystory T3 - T2 a w czasie rozmagnesowania tranzystory T1 - T4. Całą gilotyną steruje sterownik PLC. Opóźnienie miedzy wyłączeniem tranzystorów T3 - T2 a załączeniem tranzystorów T1 - T4 wynosi 100ms. Czas rozmagnesowania 600ms. Problem polega na tym że tranzystory rozmagnesowujące pracują maksimum 2 godziny. Później któryś z nich ulega uszkodzeniu. Tranzystory które zastosowałem to IRG4PH50KD czyli 1200V 45A. Sprzęgło przy zasilaniu z 220V pobiera prąd 2,6A. Czyli tranzystory powinny wytrzymać, ale nie wytrzymują. Przypuszczam że powodem ich uszkadzania się są przepięcia które wytwarza sprzęgło. Jak te tranzystory zabezpieczyć przed przepięciami? Proszę o pomoc. Na wyższe napięcie tranzystorów nie znalazłem :(

0 7
  • PLC Fatek
  • #2 18 Lis 2003 11:15
    stasiekm
    Poziom 29  

zastosuj szybkie zewnętrzne diody zwrotne -te w tranzystorach są mało skuteczne

0
  • PLC Fatek
  • #3 18 Lis 2003 13:16
    Henryk_WS
    Poziom 12  

I to załatwi sprawę impulsów ujemnych.
    Trzeba też założyć układ gasikowy RC na samej cewce elektromagnesu.

0
  • #4 18 Lis 2003 17:25
    Gienek_pa
    Poziom 10  

henryk_w napisał:
    I to załatwi sprawę impulsów ujemnych.
    Trzeba też założyć układ gasikowy RC na samej cewce elektromagnesu.

A jak ten układ gaśnikowy RC miałby wyglądać?

0
  • #5 18 Lis 2003 18:24
    Henryk_WS
    Poziom 12  

Poparłem poprzednią wypowiedź kolegi stasiekm z diodami.
    A układy gasikowe masz na każdym tranzystorze.
    Bywają bardziej złożone np. z RC z diodą.
    Ponieważ szkodliwe impulsy powstają na cewce warto je tłumić w zarodku.
    Wtedy zabezpiecznia tranzystorów będą bardziej skuteczne - tzn. mniej obciążone.
    R na cewce dałbym np. 33 om większej mocy od tych przy tranzystorach.

Pozdrawiam !

Henryk

0
  • #6 18 Lis 2003 18:34
    marky1
    Poziom 17  

Zdaje sie że źle sterujesz tranzystory - to są IGBT o pojemności bramki ok 3 nF, więc muszą być ładowane i rozładowane odpowiednio szybko. Załączam rysunek sterowania elektromagnesem bez rozmagnesowania (być może nie jest potrzebne) - ciekawe czy w takim układzie działałoby wszystko dobrze ??? Dioda ze strony http://www.mselektronik.gdynia.pl/listtest-nologin.php?grupa=DIO19

druga na liście. A co do diody w tranzystorze - to się nie zgadzam z przedmówcą, ona ma też kilkanaście amper prądu i czas rekombinacji nośnika kilkadziesiąt nanosekund. Układ RC równolegle do cewki pewnie też jest niezbędny.

0
  • #7 19 Lis 2003 11:17
    artibpl
    Poziom 17  

No dobrze, a jak się uszkadzają te IGBT? Czy robi się zwarcie wewnętrzne między elektrodami bramki i emitera czy może zwierają się wszystkie elektrody czy wszystko jest rozwarte?
    Arti

0
  • #8 27 Lis 2003 15:06
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Bardziej skuteczne od układów RC do tłumienia przepięć są warystory
    podłączone do zacisów uzwojenia.Produkowane i oferowane są też ni-
    skonapięciowe.A czy nie można rozmagnesowywać sprzęgła prądem
    przemiennym 50Hz przez przekaźnik.Oczywiście jeśli cewki sprzęgła
    mogą przez krótki moment zasilane takim prądem?Pozdrawiam

1