Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor sterowany

17 Wrz 2007 20:55 3065 8
 • Poziom 13  
  Na wstępie przepraszam za niewiedzę, ale chociaż miałem przez parę lat w technikum tranzystory i potem jeszcze na studiach, to jakoś nie potrafię ich do końca zrozumieć (zwłaszcza skomplikowanych obliczeń) :).

  Potrzebuję pomysłu na układ, który robiłby za rezystor sterowany (najlepiej napięciowo). Powinien mieć następujące parametry:
  1. Rezystancja wyjściowa nie może zależeć od przyłożonego napięcia, płynącego przez niego prądu, ani od kierunku tego prądu.
  2. Rezystor powinien wytrzymać moc około 1 W (w sposób ciągły).
  3. Zakres zmian rezystancji powinien być od bliskiej zeru (może być kilkanaście Ω) do kilkudziesięciu kΩ.
  4. Rezystancja nie musi liniowo zależeć od napięcia sterującego.
  5. Mały prąd sterujący (np. sterowanie z przetwornika C/A).
  6. Gdyby jeszcze "rezystancja" była izolowana galwanicznie od reszty układu to byłoby świetnie, ale nie jest to konieczne.

  Podejrzewam, że to, czego potrzebuję to po prostu obciążenie aktywne, ale nie miałem z tym nigdy styczności, więc nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Prawdopodobnie elementem wyjściowym powinien być zwykły tranzystor, ale czy jego rezystancja będzie niezależna od płynących przez niego prądu i napięcia? Poza tym tranzystor przewodzi tylko w jednym kierunku, więc trzeba by było robić dwa połączone "wyjściami" równolegle (to by chyba nie działało :)).
  Dobry byłby fotorezystor (wolny czas reakcji nie ma znaczenia), ale największe jakie znalazłem wytrzymują tylko 250mW i mają minimalną rezystancję rzędu kiloomów. Tak się zastanawiam... może by połączyć 4 fotorezystory równolegle? Byłaby wtedy wytrzymałość 1W i rezystancja minimalna 4 razy mniejsza, ale rezystancja minimalna byłaby wtedy ok. 1kΩ, czyli i tak za dużo.
  Szukałem w fototranzystorach i fotodiodach, ale większość nie ma podanej maksymalnej mocy wydzielanej, a w tych, które mają, jest ona rzędu 150mW.

  Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś podpowiedział mi jak się do tego zabrać, albo nawet wskazał gotowy układ w internecie (jeśli taki istnieje).
 • Poziom 43  
  Witam,
  pytanie zasadnicze: jaka ma być maksymalna wartość napięcia występującego na tym rezystorze sterowanym?
  Przecież moc 1W na kilku ohmach to nieduża wartość napięcia, ale dla rezystancji o wartości rzędu kilkudziesięciu to już jest znaczna wartość napięcia by wydzielić w tym rezystorze moc jednego wata.

  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Dzięki za zainteresowanie.

  Nie podawałem max. napięcia, bo uznałem, że to będzie zależało od elementu "wykonawczego" i będzie można sobie dobrać taki na żądane napięcie.
  Maksymalna wartość napięcia: 350V. Będzie płynął bardzo mały prąd, więc nawet przy najmniejszej rezystancji nie powinno się wydzielić więcej niż 1W.

  Dokładnie ten "rezystor" ma sterować mocą studyjnej lampy błyskowej. Chciałbym go podpiąć zamiast potencjometru albo przełącznika z rezystorami (zależnie od modelu lampy) tak żeby dało się ustawiać moc zdalnie.
 • Poziom 43  
  Witam,
  kazink napisał:
  Dzięki za zainteresowanie.

  Nie podawałem max. napięcia, bo uznałem, że to będzie zależało od elementu "wykonawczego" i będzie można sobie dobrać taki na żądane napięcie.
  Maksymalna wartość napięcia: 350V. Będzie płynął bardzo mały prąd, więc nawet przy najmniejszej rezystancji nie powinno się wydzielić więcej niż 1W.

  dla tak dużej wartości napięcia i tak małej mocy to większość rozwiązań z półprzewodnikami odpada.

  kazink napisał:
  Dokładnie ten "rezystor" ma sterować mocą studyjnej lampy błyskowej. Chciałbym go podpiąć zamiast potencjometru albo przełącznika z rezystorami (zależnie od modelu lampy) tak żeby dało się ustawiać moc zdalnie.

  Z powyższego domyślam się, iż ów regulator - potencjometr (sterowany ręcznie) już tam jest?
  Jeśli tak, to co stoi na przeszkodzie, by do pokrędła potencjometru dorobić napęd (z odpowiednią przekładnią) sterowany nawrotnym silnikiem?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  0Czy te rezystory to są względem masy (jeden koniec na masie) czy oba pływające na wysokim potencjale ?

  Narysuj (zeskanuje) schemat tego układu w którym ma pracować ten rezystor.

  Podaj maksymalną wartość rezystancji (konkretną liczbę).

  Układ można by rozwiązać jako zestaw np. kluczy włączanych w systemie R/2,R/4,R/8,R/16,R/32 ... dowolna kombinacja binarna daje wymaganą rezystancję od ≈0 do ≈R gdzie R całkowita rezystancja.
 • Poziom 13  
  Quartz, też myślałem nad takim rozwiązaniem, ale potencjometry są tylko w nowszych lampach. W starszych są przełączniki, które dołączają rezystory, a pokręcenie silnikiem przełącznika już łatwe nie jest, pomijając sprawę dokładnego ustawienia pozycji.

  Paweł Es. prawdopodobnie w większości przypadków jeden koniec jest podłączony do masy przez rezystor. Przykładowy schemat jest tutaj:

  http://ws.ps.pl/szymwal/flashscr/index.html

  Są też inne schematy na tej stronie.

  Troszkę się przeliczyłem w pierwszym poście: teraz widzę, że maksymalna rezystancja może wynosić nawet 2,4MΩ.

  To z kluczami i rezystancjami R/2, R/4, itd. to byłby całkiem fajny pomysł, i niezbyt kosztowny (zwłaszcza przy niezbyt dużej docelowej dokładności, rzędu R/16). Tylko jak zrobić klucze, żeby przewodziły w obie strony.... hmm.... a może na zwykłych przekaźnikach? Zobaczyłem, że jest coś takiego jak przekaźniki półprzewodnikowe, ale takie o właściwych parametrach (sterowanie od 4VDC, wytrzymałość 480VAC) sporo kosztują. Przekaźniki zwykłe, wytrzymujące 350V DC z cewką na 5V też nie będą zbyt tanie, jak patrzyłem.

  Dobra, chyba zrezygnuję z tego, bo wygląda na to, że to wyjdzie i za drogie, i za skomplikowane (żeby było uniwersalne - do różnych lamp). Zrobię tylko zdalne wyzwalanie, bez regulacji mocy.
 • Pomocny dla użytkowników
  Dziwny jest ten układ lampy, nie rozumiem idei regulacji napięcia, no chyba, że tam jest coś pozamieniane na schemacie.

  Ten dzielnik rezystorowy powoduje włączenie obwodu wyzwalania, jak napięcie na C2 osiągnie jakiś poziom, ale to napięcie wg układu, będzie tylko wtedy takie jeżeli wyzwolenie nastąpi w tym momencie, bo jeżeli nie to napięcie na C2 dalej narasta ?

  A już ten bezpiecznik do masy to jest powalający 8-O

  W tym układzie ta rezystancja zmienia się od 510k do 278k, bo 510k jest na stałe.
 • Poziom 20  
  Gdzie tam widzisz "bezpiecznik do masy"?
  Zasilanie jest prądem przemiennym, i obojętne gdzie będzie bezpiecznik(w L czy w N - bo i tak nie wiadomo jak użytkownik wsunie wtyczkę do kontaktu).
 • Poziom 13  
  Hmm... nie bardzo się w tym orientuję, ale według mnie schemat jest jak najbardziej dobry. Dzielnik nie powoduje wyzwolenia. Zauważ, że Q1 załącza masę do diod świecących, a nie do linii wyzwalania. C2 ładuje się do napięcia określonego przez dzielnik rezystorowy, potem Q1 się otwiera, przez co gasi diodę optotriaka (kolor czerwony na schemacie) i odcina prąd do C2. Wyzwolenie jest przez Syn PC albo przez Test.

  Z tym bezpiecznikiem też nie bardzo rozumiem co w nim jest takiego powalającego. Może nieco niefortunne jest oznaczenie masy przy zasilaniu z napięcia przemiennego, ale przy zwarciu przez bezpiecznik też będzie płynął prąd, tak jakby było on w drugiej linii zasilania, więc tak czy owak się spali i odetnie zasilanie.

  Faktycznie, w tym przypadku może się rezystancja zaczynać od 510k, ale w innych konstrukcjach lamp może być inna wartość.

  Poza tym tak jak napisałem: raczej z tego rozwiązania zrezygnuję, ale dzięki za pomoc.