Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformatory - proszę o pomoc

MrStachu 17 Nov 2003 21:54 1592 4
    MrStachu
    Level 11  
    Chcę zbudować dwa transformatory - mam dane wymiary rdzenia i grubość drutu i ilość zwojów. Teraz moje pytanie - czy bardziej opłaca się budować taki transformator(y) czy kupić gotowy (i jaki, bo niestety nie za bardzo radzę sobie z przeliczaniem tego wszystkiego i nie wiem jaki wybrać). Teraz konkrety:
    Są to dwa transformatory:

sieciowy - rdzeń o przekroju (3,2 X 3,2)cm² i powierzchni okna (1,6 X 4,8)cm², uzwojenia:
    I pierwotne - 880 zwojów drutem Ø0,33 mm w emalii
    II wtórne anodowe - 770 zwojów drutem Ø0,33 mm w emalii
    III wtórne żarzeniowe - 28 zwojów drutem Ø0,96 mm w emalii

głośnikowy - rdzeń o przekroju (2,6 X 2,6)cm² i powierzchni okna (1,3 X 3,9)cm², uzwojenia:
    I pierwotne - składa się z dwóch sekcji - 2 X 1200 zwojów drutem Ø0,19 mm w emalii
    II wtórne - składa się z trzech sekcji - 3 X 88 zwojów drutem Ø0,47 mm w emalii
    - kazda sekcja ma być oddzielona od siebie przekładkami z kartonu

Budowa niby prosta jak budowa cepa, ale - no właśnie z czego wykonac rdzeń, czy lepiej kupic gotowe (jakie), no i jeszcze gotowe transformatory głośnikowe są bardzo drogie. Co mam robić z tym fantem :?:
    lechm56
    Moderator
    W swoim poście podałeś wszystkie dane .Jeżeli masz blachy na rdzeń to pozostaje ci je pociąć,zapiąć karkas do wiertarki i nawijać pamiętając o przekładkach między warstwami. :wink:
    radocha
    Level 28  
    :arrow: Lechm56 - tak to sobie można nawijać trafo sieciowe, głośnikowe do lampiaka to jeszcze dużo innych inszości, a MrStachu najwyraźniej zielony jak szczypiorek...I jaszcze cięcie blach ! Sto razy lepiej kupić-sieciowe na pewno, głośnikowe jeśli się samemu nawija to z rozpaczy - bo gdzie ci teraz porządnie zrobią trafo głośnikowe...Ale prawie zawsze idzie poskładać układ z 2-3 trafoków od PA (radiowęzłówki)-u monacora (jest strona po polsku, choć nieco okrojona w stosunku do psiojęzycznej) mają trochę tego w rozsądnych cenach-sporo odczepów i idzie kombinować
    :arrow: MrStachu, na elektrrodzie są wzorki do obliczana trafów, przekształcisz i wiesz co Ci trza kupić - funkcja "szukaj"
    MrStachu
    Level 11  
    Wszystko ok ale wszystko co znajduje to wzór na przekładnię i nic nie wnoszące posty (gdzie tu uwzględnić grubość drutu) :?:
    User removed account
    User removed account