Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik (radziecka konstrukcja) - nie ładuje

dariusz1912 18 Sep 2007 16:05 2144 2
    dariusz1912
    Level 10  
    Witam, mam problem z prostownikiem. Konstrukcja prawdopodobnie już wiekowa , produkcji radzieckiej. Prostownik nie ładuje, po rozmontowaniu obudowy zmierzyłem miernikiem diody( nie wiem jak sie to nazywa bo pisze od razu żaden ze mnie elektronik) i miernik pokazywał na każdej wartości ~600 więc diody prostownicze chyba dobre ? Zmierzyłem napięcie na klemach i tu jakoś okazało sie bardzo duże od ~16 V do nawet 50 V . Zwiększało sie wraz ze zwiększaniem natężenia pokrętłem na prostowniku. napięcie bardzo nierówne na 5A( na skali Prostownika ~23V i ciągle skakało do nawet 30V) . Moje pytanie co mogło sie stac z tym prostownikiem, w transformatorze kabelki sie potopiły ??? Normalnie powinno być chyba koło 14V .

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Dobra , sam już naprawiłem. jakaś dziwna sprawa bo winny chyba okazał sie taki bezpiecznik ceramiczny?? pusty w środku i tam takie zaśniedziałe druciki były , wymieniłem i prostownik ładuje normalnie. Dziwna sprawa jak wtedy mogło być te 50V ??
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Maly
    Level 31  
    A jakim miernikiem mierzyłeś?
    Jak napięcie rosło w momencie zwiększania prądu, to normalne, bo wtedy rośnie też napięcie wyjściowe. A skoki do 50V zrzuciłbym na słaby styk -> zakłócenia w pomiarze, i do tego jak jakiś tani miernik, to może pokazywać głupoty
    dariusz1912
    Level 10  
    No rzeczywiście mogło tak być że wina styków. Ale już jest ok. A co do mierniki to produkcja Chińska niestety za 15zł ale nie narzekam .