Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie cyfrowe zasilacza warsztatowego

18 Wrz 2007 19:53 5389 8
 • Poziom 25  
  Witam!
  Jestem w trakcie budowy zasilacza z tej strony http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
  Tylko tak jakoś natchneło mnie aby zamiast potencjometrów wsadzić AVR'a i sterować zasilaczem np z PWM. Tylko nie bardzo mam pomysł jak to razem pogodzić. Macie jakieć pomysły jak by to można było zrobić?? Z góry dzieki za odpowiedz!
 • Poziom 25  
  nikt nie pomoze??:(
 • Pomocny dla użytkowników
  Hmm, tak się zastanawiam czy ktoś uruchamiał ten zasilacz i badał czy on ma takie parametry jak podają.

  W kartach katalogowych podają, że układy TL081 mają MAKSYMALNE napięcie zasilania ±18V (zalecane ±15V) a w tym układzie ta granica zdaje się zostanie przekroczona, szczególnie, że te 24V AC nie są stabilizowane i mogą wzrosnąć przy małym obciążeniu (napięcie biegu jałowego transformatora zwykle jest o kilka V wyższe niż obciążonego) i dodatkowo przy wzroście napięcia sieciowego +5 (a może i +10%).

  Poza tym przy tej pojemności C1 to przy pełnym obciążeniu to będzie kilka woltów napięcia tętnień.

  Ten tranzystor Q1 zwierający bezpośrednio wyjście wzmacniacza U2 to też tak nie po inżyniersku, jego kolektor powinien być podłączony do bazy T2 za R15 (patrząc od wyjścia U2) nie przed.

  Transformator użyty do zaslilania tego modułu powinien mieć spory zapas prądowy (małą rezystancję uzwojenia wtórnego) by były małe skoki napięcia przy zmianach prądu.


  Ten układ można by sterować mikroprocesorowo (PWM) tylko trzeba by dać klucze (do masy) w miejsce potencjometrów i fitry RC za nimi, a z filtrów na wejścia wzmacniaczy U2 (napięcie) i U3 (ogranicznik prądowy)
 • Poziom 25  
  hmmm ten zasilacz juz pojawiał sie kilka razy na elektrodzie i wiekszość konstruktorów była z niego zadowolona:)

  A co do tego sterowania to mógłbys podac jakis schemat?? Chodzi mi o sam schemat połączenia kluczy i filtrów.

  Dzięki za zainteresownaie tematem.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Może i się pojawiał, ale nie jest dobrą praktyką zasilanie układów scalonych poza wartościami podanymi jako maksymalne przez producenta układu, bo jak coś trzaśnie to może ci się pojawić np. pełne 30V na wyjściu i uszkodzić zasilane urządzenie.

  Co do sterowania PWM to przykład jest na załączonym schemacie.

  Układy są włączane zamiast P2 (regulacja ograniczenia prądowego) i P1 - regulacja napięcia wyjściowego.

  Elementy 3xx są dodatkowymi w obwodzie prądowym
  Elementy 4xx są dodatkowymi w obwodzie napięciowym
  Elementy 5xx są elementami obwodu zabezpieczenia na wypadek, gdyby procesor oszalał :)

  Elementy o numerach pokrywających się ze schematem są tymi ze schematu (C4 ma zmienioną wartość)

  Px - oznacza punkt na schemacie oryginalnym gdzie należy podłączyć dany koniec.

  U2_3 oznacza trzecią końcówkę układu US2

  Potencjometry P1 i P2 wypadają z układu.

  Masa mikroprocesora jest podłączona do GRUBEJ masy na schemacie zasilacza (pomiędzy minusem mostka Graetza i R7)

  PWM_I - sygnał PWM (>=1 kHz) z mikroprocesora regulujący poziom zadziałania zabezpieczenia prądowego. Zwiększanie szerokości impulsu jedynkowego powoduje obniżanie wartości prądu ograniczania.

  PWM_U - sygnał PWM (>=1 kHz) z mikroprocesora regulujący wartość napięcia wyjściowego zasilacza. Zwiększanie szerokości impulsu jedynkowego powoduje obniżanie napięcia wyjściowego.

  uP_BEZP - sygnał "życia" z procesora. Powinien być falą prostokątną o częstotliwości >= 20Hz i wypełnieniu 50%. Musi być generowany programowo (nie w przerwaniach tylko głównej pętli programu).

  Jeżeli ten sygnał zaniknie (procesor poszedł w maliny, zanikło 5V zasilania procesora, itd) to tranzystor Q501 przestanie przewodzić, C502 naładuje się i zacznie przewodzić Q500 powodując ustawienie Uwy zasilacza na wartość minimalną.
 • Poziom 25  
  Super! Dzięki za pomoc!! Oczywiście POMÓGŁ dla ciebie:)
 • Poziom 15  
  A co byście powiedzieli na zastosowanie potencjometru elektronicznego zrobionego na kostce X9314 lub X9c303 ?? Dało by się zrobić ćoś takiego??
 • Poziom 19  
  Paweł Es., czy gdyby na zasilanie wzmacniaczy dać LM'y, które dawały by +/- 12V było by to dobre? Czy ten zasilacz jest idiotoodporny (celowe zwarcia, itp?) Czy za pomocą procka można by decydować, czy zasilacz pracuje jako źródło prądowe/napięciowe? W jaki sposób stworzyć to uP_BEZP ? Po prostu na początku programu podać 1 na wyjście, a w jego połowie dać 0?

  Mat_91, zbudowałeś już układ? Ja również buduje zasilacz i szukam właśnie części wykonawczej.
 • Poziom 25  
  Sam zasilacz działa bezproblemowo, odporny na zwarcie (co najwyżej bezpiecznik się spali :) )Co do układu wykonawczego to wykonałem to na tych kluczach i działało, jednak na dłuższą mete sterowanie z uC było dość toporne i wróciłem do potencjometrów.