Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat i części do radia Wirtuoz

18 Wrz 2007 21:17 4637 26
  • Poziom 21  
    Cześć

Jak w temacie poszukuję schematu radia Wirtuoz. Zdobyłem do niego płytkę drukowaną i na tej podstawie buduję całe radio. Niestety, al nie mam schetamu. Poza tym potrzebowałbym do niego wszelkich części takich jak: filtry, przełączniki, agregat, głowica (może być inna lampowa) itp. W zamian oferuję inne lampy, części do TV Beryl.

Pozdro
  • Poziom 13  
    Właśnie schemat!
    Sam szukam i nie mogę znaleźć. Budowa od podstaw na samej płycie drukowanej bez chassis i transformatorów to będzie trudne zadanie. Jeśli chodzi o części to mam do odstąpienia filtry 2K5A oraz 2K7A, chociaż ze względu na brak schematu, nie wiem czy nadają się do Wirtuoza. Data produkcji filtrów - 1960 może wskazywać że owszem.
    Może ktoś ma chociaż skan schematu tego radia.
  • Poziom 21  
    Może ktoś wie, jakie radio miał jeszcze taką elektronikę jak Wirtuoz?

Pozdro
  • Poziom 21  
    oldboy napisał:
    Trudno doszukiwać się podobieństwa do innych modeli kiedy płyta główna jest zamontowana pionowo:
    http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=356

Czyli żadne radio nie ma podobnej elektroniki do tej w wirtuozie?

Pozdro
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zerknij na schemat Turandota, jest na stronie "Fonaru".
    Oba mają ten sam transformator sieciowy i tę samą obsadę lamp (za wyj. "oka magicznego"). Oba były produkowane w tym samym okresie czasu (pierwszy ukazał się Turandot) lecz nie spodziewaj się dużego podobieństwa. Inne są przełączniki klawiszowe, natomiast cewki wejściowe, heterodyny i filtry p.cz. mogą być te same. Na pewno będzie ta sama głowica UKF i elementy zasilacza. Większa różnica jest w zastosowanych głośnikach i być może w transformatorze głośnikowym.
  • Poziom 21  
    A czy wzmacniacz może być ten sam?
    Czy ktoś ma może schemat tego radia?

Pozdro
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    komornik12 napisał:
    A czy wzmacniacz może być ten sam?
    Czy ktoś ma może schemat tego radia?

Wzmacniacz różni się jedynie korekcją barwy dźwięku. W "Turandocie" jest 5-cio klawiszowy przełącznik barwy, w "Wirtuozie" jest tylko klawisz MOWA. Oba posiadają dodatkowo płynną regulację barwy - BAS i SOPRAN.
    Schemat "Turandota" jest, jak już wcześniej pisałem, na stronie "Fonaru":
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1966_04_1.htm

Ps. Na stronie "oldradio" jest informacja, że "Wirtuoz" był wystawiony na MTP w 1996 roku, jest to oczywiście błąd, chodzi o rok 1966:
    http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=356
  • Poziom 21  
    Dzięki za cenne wskazówki. Najwyżej sam wzmacniacz złozę. Czy jako trafo wyjściowe mogę dać TG 2,5 czy bedzie za słabe?
    Pozdro
    ------------------------
    Odswierzam temat.
    ------------------------
    Scalono dwa posty (ob)
  • Pomocny post
    "Wirtuoz" miał duży głośnik niskośredniotonowy oraz dodatkowo wysokotonowy. Można przypuszczać, że był zastosowany transformator TG5. Użycie transformatora TG2,5 dla stopnia mocy na EL84, przy oddawanej mocy rzędu 3-4W nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 21  
    A jak można w łatwy sposób zmniejszyć moc tak, aby chodziło pod TG2,5?

Pozdro
  • Poziom 24  
    ->oldboy
    Ale radia, magnetofony mialy stopnie na ECL86 (sekcja L prawie jak w EL84, tez do 5W mocy) a byly stosowane TG2, TG2,5. Przyklad radia Rondo, gdzie zastosowano EBL21 i TG2 albo TG2,5 (nie widze oznaczenia dokladnie). Uklady z taka niewielka moca tez moga brzmiec bardzo dobrze. Nie mowie, ze ''wirtuoz'' nie mial TG5, mozliwe ze mial, ja tylko sie odnosze do relacji TG2,5 - EL84.

->komornik12
    Najlepszym sposobem jest dostosowanie punktu pracy lampy, albo po prostu skopiowanie ze schematu innego radia elementow w katodzie, siatce drugiej i pierwszej. No i oczywiscie odpowiednie napiecie anodowe.

Pozdrowienia
    Airnox
    Nie rozważamy tutaj jaką moc można uzyskać z danego typu lampy, mówimy tu o mocy użytkowej urządzenia a konkretnie "Wirtuoz"-a.
    Moc użytkowa nie może być większa od mocy zastosowanego w urządzeniu głośnika, stąd w radiach czy magnetofonach była ona tak zaprojektowana aby nie uszkodzić głośnika.
    Dla przykładu:
    - magnetofony serii ZKxxx (ECL86) - moc uż.=1,5W, głośnik 2VA
    - odbiornik "Turandot" (EL84) - moc uż.~3W, 2 głośniki po 2VA
    Ponieważ nie mamy bliższych danych dla "Wirtuoz"-a, dlatego można symulować jego moc użytkową oceniając zastosowane głośniki, o czym pisałem wyżej.
    Oczywiście, że można zmiejszyć moc stopnia końcowego, zmieniając jego punkt pracy ale wymaga to albo obliczeń albo skopiowania gotowego rozwiąznia, wtedy transformator TG2,5 może być z powodzeniem zastosowany.
  • Poziom 24  
    Zgadzam sie, zastanawia mnie tylko czemu nie stosowano w magnetofonach, chocby ZK120, glosnikow 5VA a zamiast tego 2VA. Czy ma to jakis konkretny zwiazek ze zuzyciem lampy czy bardziej z kosztem/problemem z glosnikami? Co do zmniejszenia mocy, proponuje poprostu skopiowac koncowke, z chocby magnetofonu ZK120, o ktorym wspominalem.

Pozdrowienia
    Airnox

P.S.
    Swoja droga ciekawe, ze transformatory wyjsciowe glosnikowe w ''sonacie'' maja 1W mocy i sa wymiarowo niewielkie (kolo 2.5cm x 2.5cm x 2.5cm) i byly stosowane z EL84...
  • Poziom 21  
    Cześć

Dzięki za wszystkie posty. Na płytce Wirtuoza składam wzmacniacz od Turandota, więc dam mu TG 2,5. Teraz mam pytnie. Chciałbym jakoś ominąć jakiś układ (pewnie regulator tonów) pomiędzy 2 połówkami ECC83. Czy mogę bezposrednio zewrzeć punkty 30 i 34, a tamten układzik dalej wywalić? Czy mogę tam jakis inny regulator zastosować?
    Poza tym jaki dać rezystor siatki 1 połówki lampy ECC83? Czy taki jak w 2, czyli 150k?

Pozdro
  • Pomocny post
    Zwarcie punktów 30 i 34 pozbawi wzmacniacz regulacji barwy tonów. Ponadto trzeba pamiętać, że regulator wnosi stosunkowo duże tłumienie sygnału m.cz. stąd jego pominięcie spowoduje wzrost czułości wzmacniacza co może okazać się szkodliwym dla jego pracy.
    Mimo wszystko zachęcam do pozostawienia regulatora w części płynnej regulacji, czyli połączyć p.30 z suwakiem potencjometru R27 a p.34 z C51 i potencjometrem R39. Reasumując, zostawiamy: R27, R34, R39, C44 i C51. W takiej sytuacji nie zachodzi potrzeba zmiany wartości rezystorów siatkowych.
  • Poziom 21  
    To zostawię regulator. Chciałem wywalić regulator ze względu na ten przełączniki (dobrze myslę?). Teraz co z rezystorem siatkowym pierwszej triody? Też mu dać 150k?

Pozdro
    oldboy napisał:
    W takiej sytuacji nie zachodzi potrzeba zmiany wartości rezystorów siatkowych.

Muszę powtórzyć ten tekst ponieważ nadal są wątpliwości.
    Oczywiście przełącznik podlega usunięciu.
  • Poziom 26  
    Proponuję wymienić rezystor R-48 [1,2k] na 2,2k. Ze względu że trafo nie ma przełącznika na 240V to napięcie anodowe bez wymiany będzie za wysokie [szkoda lamp].
  • Poziom 21  
    Trafo sieciowe mam od radia Tatry i tak będę musiał kombinować.

Pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    To jest uniwersalne trafo stosowane we większości polskich odbiorników stosowanych do lamp mocy EL-84, ECL-82, ECL-86. Potoczna nazwa trafa to TS-40.
  • Poziom 21  
    A jakie trafo miał Turandot? Czy też TS 40?

Pozdro
  • Pomocny post
    komornik12 napisał:
    A jakie trafo miał Turandot? Czy też TS 40?
    Pozdro

Dokładnie TS40/15/676 (236V/0,13A; 6,3V/2,7A)
  • Poziom 21  
    Dzięki. Tylko moje trafko daje troszkę wyższe napięcie :(

Pozdro
  • Poziom 26  
    Jest troszkę wyższe ze względu że w gniazdku jest 230V a nie 220V.
    Producent podaje parametry transformatora dla warunków obciążenia prądem nominalnym. Pomiar napięć bez obciążenia spowoduje, że wartości tych napięć będą wyższe od podanych w katalogu.
  • Poziom 21  
    Moje trafko ma wieksze napięcie na wtórnym pewnie dlatego, że jest wieksze w sieci. Poza tym bez obciążenia ma duzo wyższe napięcie. Ja swoje mierzyłem podczas pracy z jakąś lampą.
    Pozdro