Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

7segmentowy ledowy wskaznik biegow do motoru

bmxmen 19 Wrz 2007 00:59 1818 13
  • #1 19 Wrz 2007 00:59
    bmxmen
    Poziom 14  

Witam otoz mam pomysl zeby wykonac wskaznik biegow do wsk 125,wiadomo ze ona ma 3 biegi,pokolei 1,0,2,3.Chcialbym wykonac taki uklad zeby byl oparty na 7segmentowym wyswietlaczu led i zeby dzialal na zasadzie dwoch przyciskow,jeden przycisk ktory by dodawal biegi w kolejnosci 1,0,2,3 a drugi zeby odejmowal te biegi w odwrotnej kolejnosci.Macie jakeis pomysly bo mi nic nie przychodzi do glowy a to bylby niezly pomysl.Pozdrawiam

• #2 19 Wrz 2007 07:29
    Kuniarz
    Poziom 36  

Chyba najszybciej, najprościej i najtaniej będzie... użyć mikrokontrolera, jakąś Attiny plus 2 przyciski, plus wyświetlacz, soft w Bascomie i układ gotowy w jeden wieczorek :)

• #3 19 Wrz 2007 09:57
    szod
    Poziom 33  

Z tym to może być problem. Biegi nie idą po kolei. Musiał byś mieć jakiś
    czujnik gdy biegi będą na luzie żeby był punkt odniesienia. Jak zmniejszasz
    z 3 na 2 to układ odejmie 1 ale jak z 0 na 1 to musi dodać 1. A dźwignia
    idzie przecież w tą samą stronę. Poza tym układ może "zgłupieć" jak pomachasz
    dźwignią biegów przy włączonym zasilaniu bez odpalonego silnika. Musiał byś
    to zrobić tak, żeby liczył tylko podczas pracy silnika. Dodatkowy problem. Najlepiej
    by było żeby każdy bieg miał swój czujnik. Wtedy to już najlepsze rozwiązanie.
    Czy da się tak zrobić w tym motocyklu to nie wiem.

• #4 19 Wrz 2007 10:46
    adams987
    Poziom 35  

Na zapalonym silniku masz bieg 2 naciskasz w dół by zmienić na 1 . Czy zawsze wskoczy 0 , czy jest możliwe, że przy mocnym naciśnięciu od razu wskoczy 1??? Ja kojarzę, że w ojca shl-ce jak mocno się przycisnęło to z 2 od razu była 1 , a z 1 od razu 2 . By znaleźć 0 trzeba było lekko naciskać dźwignię. Na zgaszonym łatwiej było znaleźć 0 bo przeskakiwało z 1 na 0 i dopiero drugie naciśnięcie na 2.

• #5 19 Wrz 2007 11:33
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

ja bym to na liczniku up/down zrobił.. na moje łatwiej niż na attiny bo nie trzeba programować..

• #6 19 Wrz 2007 13:33
    waldekg
    Poziom 28  

Witam.Nawet gdyby się udało opracować projekt od strony teoretycznej bardzo trudno będzie go wykonać praktycznie.Najtrudniej będzie z "luzem".Ale ogólnie temat ciekawy.

• #7 19 Wrz 2007 18:07
    bmxmen
    Poziom 14  

no mam tak jak mowiles ze z 2 moge dac jedynke jak mocniej nacisne a jak lzej to bedzie 0,dzwignia jest powracajaca wiec nie ma punktu odniesienia,chyba zeby pokombinowac w srodku silnika i punktem odniesienia bylby wodzik.Z programowaniem to raczej nie dam sobie rady bo nie mam pojecia jak to nawet wyglada.No ale system moglby klamac jesli mialbym 1 i bym nacisnil i chcial dac luz a bueg by nie weszedl,wiec jedynie musialby byc punkt odniesienia przesuwajacy sie razem z zmiana biegu.

• #8 19 Wrz 2007 23:33
    sk700
    Poziom 28  

Możesz zamiast uC dać układ na diodach.
    Był na elce, jak nie znajdziesz to podam linka, bo nie chce mi się szukać :wink: Ten układ zawierał tylko trochę diod (1n4001...070) parę rezystorów 1kΩ i wyświetlacz led. Nie wiem jednak jak zachowywał by się uC przy zakłóceniach z motorka...
    PS Szukaj w dziale downoland.

• #9 20 Wrz 2007 00:15
    adams987
    Poziom 35  

Problem polega przede wszystkim na tym jak stwierdzić czy po naciśnięciu dźwigni np. w dół zmienił sie bieg czy nie, lub czy z biegu nr 2 wskoczył bieg nr 1 czy luz.
    Później jest kwestia rozwiązania problemu, że biegi nie zmieniają się w kolejności 0,1,2,3 tylko 1,0,2,3 , ale to problem odpowiedniego układu logicznego lub programu.

• #10 20 Wrz 2007 01:50
    bmxmen
    Poziom 14  

sprawdze to,moze jeszcze bedzie sie dalo cos wymyslec z tym wodzikiem,dziek iczemu byla by pewnosc ze system nie oszaleje i nie zmieni sie cyfra jesli bieg sie roniez nie zmieni.

• #12 29 Lis 2007 13:48
    włuczykij
    Poziom 27  

A gdyby zrobić to na zasadzie porównania prędkości obrotowej silnika i zębatki na wyjściu? Układ by pokazywał jakie są biegi tylko po puszczeniu sprzęgła.

• #13 29 Lis 2007 15:42
    serwis_gh
    Specjalista - układy wtrysku Diesel

Jako czujnik proponowałbym czujnik indukcyjny, albo Halla. Biegi są blokowane poprzez grzebień z zapadkami który dla każdego biegu ustawia się w innej pozycji.

• #14 29 Lis 2007 20:41
    bmxmen
    Poziom 14  

mozna tez zrobic taki wskaznik na cmosie cd4543.Tylko ze mam dwa takie ukladziki, przejzalem wszystko czy napewno dobrze wykonalem plytke i wciaz nie chce dzialac.Temat znajduje sie sie na forum.Sam sobie chyba zrobie taki wskaznik na diodach poniewaz ma sie pewnosc ze napewno bedzie dzialal, a z ukladami to roznie bywa.Tymbardziej ze tem 4543 jest srednio dostepny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME