Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik radiowy 8 urządzeń

HuPao 19 Wrz 2007 20:24 1346 8
  • #1 19 Wrz 2007 20:24
    HuPao
    Poziom 9  

Witam

Potrzebuje zbudować sterownik radiowy do 8 urządzeń tylko nie wiem jak:|. Znalazłem już kilka planów budowy takich urządzeń lecz żaden mi nieodpowiadał. Chodzi o coś w rodzaju zabawek na pilota tyle żeby na pilocie mieć 8 przełączników. Jeżeli jest to możliwe to prosze konkretne plany takiego urządzenia.

Z góry dziękuje.

0 8
  • #2 19 Wrz 2007 21:05
    jacynka84
    Poziom 26  

Ale to ma być tylko włącz/wyłącz ?
    Ponadto dość trudno będzie z przekazaniem tego za pomocą radia.

0
  • #3 20 Wrz 2007 16:30
    HuPao
    Poziom 9  

no właśnie wiem że będzie to dość turdne a odpowiadając na pytanie tak

0
  • #4 27 Wrz 2007 17:44
    jacynka84
    Poziom 26  

A może lepiej konkretnie powiedz co chcesz zrobić , uzyskać??

0
  • #5 27 Wrz 2007 19:12
    kazink
    Poziom 13  

Można użyć gotowych układów do transmisji radiowej, np. CC2500 Texas Instruments. Jest to nadajnik i odbiornik w jednym układzie, ma możliwość pracy w wielu kanałach. Komunikuje się z procesorem przez interfejs SPI. Jest tani (około. 15zł za sztukę).

Do tego konkretnego zastosowania pewnie lepiej będzie jednak wziąć coś prostszego. Jednak z tego co widzę, prostsze w obsłudze nadajniki/odbiorniki są nieco droższe, i nie znalazłem wśród tych prostszych żadnego, który ma możliwość pracy wielokanałowej.

0
  • #6 29 Wrz 2007 14:48
    HuPao
    Poziom 9  

jacynka84 napisał:
    A może lepiej konkretnie powiedz co chcesz zrobić , uzyskać??

chciałbym zbudować taki nadajnik z odbiornikiem jak sie stosuje w zabawkach typu rc(zdalnie sterowane NP; sanoloty łodzie auta) chciałbym aby dało sie sterować 8 urządzeniami. Jeżeli bedzie potrzeba to moge zaprogramować mikro procesor

myślałem też nad użyciem 2 zestawów takich nadajników po 4 urządzenia (takie jakie są w tanich zabawkach rc) tylko że o rużnych częstotliwościach

0
  • #7 01 Paź 2007 20:01
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Do takiego sterowania można zastosować kod DTMF.
    Pełny kod daje możliwość prostego sterowania 8 urządzeniami.

0
  • #8 02 Paź 2007 19:08
    HuPao
    Poziom 9  

adamowicz napisał:
    Witam.
    Do takiego sterowania można zastosować kod DTMF.
    Pełny kod daje możliwość prostego sterowania 8 urządzeniami.

jeśli jest to możliwe to czy mógłbym dostać plan tego urządzenia :| i program (ale z tym niepowinienem miec problemu:D)

0
  • #9 02 Paź 2007 21:25
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Zbudowałem coś takiego w oparciu o DM0515 Maxon. Moc nadajnika 5W a częstotliwość z zakresu 170 Mhz. tak więc nie wykorzystasz tego u siebie. Urządzenie zbudowałem w oparciu o uC AT89C8252 oraz układy UM 91531 i UM 92870. Aplikacje z not katalogowych. Później zmodyfikowałem układ i oprogramowanie i wykorzystałem jako nad/odb. DTMF układ MT 8888 ( czasami MT 8880 choć trudno byłó nim sterować). Te wiadomości powinny Ci wystarczyć do zbudowania układu. Jeżeli coś to pomoże to na mojej stronie jest odbiornik selektywnego wywołania np . do radia CB.
    Pozdrawiam

0