Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z zasilaniem spawarki

et22 19 Sep 2007 20:41 5236 16
 • #2
  darxxxx
  Level 16  
  Kabel jest trzyżyłowy dlatego że:
  -jeśli spawarka będzie zasilana z gniazda 230V to podłączamy :fazę , zero i oprzewód ochronny
  - jeśli spawarka będzie zasilana z gniazda 3 fazowego to podłaczamy: fazę, drugą fazę i przewód ochronny. Przy zasileniu spawarki napięciem międzyfazowym 400V (drugi przypadek )uzyskasz większy prąd spawania.
 • #3
  et22
  Level 14  
  Czyli zasilając napięciem 400v podłączam czerwony przewód pod 1 fazę szary przeód pod 2 fazę a zielono żółty pod ochronny.A poza tym jeszcze przełącznik zablokowany jest tak aby można było wyłączyć spawarkę i nastawić 400v a pozycja 230v jest zablokowana czemu tak jest ?
 • #4
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dlatego żebyś przypadkiem niepodłączył jej do 400V w momencie gdy transformator jest przestawiony na 230V, ponieważ uległ by spaleniu.
 • #5
  et22
  Level 14  
  To dlaczego robią przełącznik 3 pozycyjny jak można by wstawić 2 pozycyjny ? Zastanawia mnie to.
 • #6
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A kolega nie ma poważniejszych zmartwień?. Na takie pytania to wyczerpującej odpowiedzi może udzielić chyba tylko producent urzadzenia, 0 - 230V - 400V. Razem daje 3 pozycje włącznika.
 • #7
  DS
  Level 15  
  Musi być być trzypozycyjne 230V-0-400V ponieważ jest to po to, aby przy przestawieniu śrubki blokujacej w przełączniku - przełożyć także zasilanie z międzyfazowego na fazę i 0. Moze to bezposrednio nie pomaga, ale jest czynnoscią dłuższą niż samo przełączenie.
  Akurat kolega widząc to trochę się zastanawia - i oto chodziło - śrubka spełniła swoje zadanie :-)
  Ale są też takie "łosie" co włączą na międzyfazowe wykręcą śrubkę i prąd regulują przełączając sam przełącznik.
  A położenie 0 pośrodku to raczej oczywiste.
  Pozdrawiam.
 • #8
  et22
  Level 14  
  Czyli przy ustawianiu na 400v a podłączeniu do sieci 230v spawarka pracuje połową mocy ?
 • #9
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie połowa tylko P/1,7320508075688772935274463415059 mocy, bo o tyle jest niższe napięcie na jej zaciskach, ma to te zaletę że możesz uzyskać naprawdę mały prąd spawania.
 • #10
  Marcin13736
  Level 15  
  A w ogóle to jakbyś się kiedyś pomylił i na podłączonej międzyfazowo spawarce przełącznik ostawił na 230V, to ide o zakład, że szybciej "wyleci" zabezpieczenie nadpądowe niż trafo ulegnie uszkodzeniu. Wszak uzwojenie pierwotne w spawarkach robi się z konkretnych "drucików"
 • #11
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Marcin13736 wrote:
  A w ogóle to jakbyś się kiedyś pomylił i na podłączonej międzyfazowo spawarce przełącznik ostawił na 230V, to ide o zakład, że szybciej "wyleci" zabezpieczenie nadpądowe niż trafo ulegnie uszkodzeniu. Wszak uzwojenie pierwotne w spawarkach robi się z konkretnych "drucików"

  To by się kolega strasznie zdziwił....
 • #12
  Jacek55521
  Level 2  
  Witam wszystkich, dopiero dołączyłem do waszego grona, dzisiaj kupiłęm sobie spawarkę Einhell NSG 270A kabel 4 żyłowy, mam pytanie: spawarka posiada wtyk 32A, a u mnie w domu jest gniazdo na 16A czy mogę do spawarki podłączyć wtyk 16A, i co oznaczają symbole w tym oryginalnym 32A R1 (przewód czerwony lub pomarańczowy jakiś taki), S2 (czarny), T3 (nic nie ma), N (niebieski), i zielono zółty, nie znam się na tym, do tej pory miałem do czynienia z symbolami L1, L2 i L3 czy są one tożsame odpowiednio z poprzednimi, w jaki sposób mam to podłączyć,
  Dziękuję z góry i pozdrawiam
 • #13
  stomat
  Level 37  
  Są to stare oznaczenia faz R,S,T, są tożsame z nowymi. Niestety gniazdo i wtyk 16 A nie podejdzie, wymagane zabezpieczenie do tej spawarki to 32 A.
 • #14
  Jacek55521
  Level 2  
  Mam pytanie, skoro mam mufę w spawarce 3P+N+Z; 32A, a gniazdo przyłączeniowe 3P+Z 16A, to co muszę zrobić, zmienić gniazdo, zmienić mufę, nie mam o tym pojęcia, proszę o wyjaśnienie jeśli ktoś to dobrze ogarnia, Dzięki pozdrawiam
 • #15
  Androl
  Level 14  
  Oznacza to że masz prawdobodobnie 4-żyłową instalację (4-ro bolcowa wtyczka; 3 fazy i przewód zerowy). Teraz są budowane instalacje 5- żyłowe (3 fazy, przewód N-neutralny i PE-uziemienie). Przy wymianie gniazda na 32A musisz zastosować gniazdo 5-cio bolcowe do tej wtyczki ze spawarki (3 fazy, przewód N-neutralny i PE-uziemienie). Dodatkowo musisz zmostkować zacisk N z PE w nowym gnieździe (tj zaciski na których we wtyczce spawarki są przewody niebieski i żółto-zielony) . Sprawdź jednak najpierw czy masz odpowiednie zabezpieczenie prądowe do przyłączenia takiego gniazda.
  Pozdrawiam
 • #16
  Jacek55521
  Level 2  
  Bardzo ci dziękuję, a czy można zmienić mufę na 16A czyli 4-żyłową, żeby nie zmieniać gniazda, bez żadnych konsekwencji ze strony instalacji i spawarki, zaznaczam iż spawać będę sporadycznie, i niewielkie ilości, a zmostkować to znaczy złączyć te dwa razem tak? jeszcze raz Ci bardzo dziękuję, pozdrawiam
 • #17
  Androl
  Level 14  
  Zobacz najpierw czy masz w tablicy bezpiecznikowej zabezpieczenie bezpiecznikami 16A na to gniazdo (chodzi o to żebyś nie "upalił" instalacji), a potem możesz spróbować zmienić wtyczkę na 4-ro bolcową. Wtedy do zacisku N we wtyczce włóż przewód neuralny (niebieski) razem z przewodem (PE) żółto-zielonym i to właśnie oznacza zmostkować tak jak myślisz. I możesz spróbować choć mam za mało danych co do prądu wejściowego na tej spawarce dlatego pamiętaj o tych bezpiecznikach. Chyba że odczytasz coś na tabliczce znamionowej lub w danych technicznych spawarki.
  Pozdrawiam.