Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak podlaczyc kolumny do wzmacniacza??

gx20 20 Sep 2007 00:06 2668 14
    gx20
    Level 2  
    Witam!

Mam (pewnie dla wielu z Was smieszny) problem:

zakupilem wzmacniacz i kolumny lecz nie wiem ktory z kabli od kolumny jest dodatni a ktory ujemny (na wzmacniaczu mam czerwone pokrętło i czarne pokrętło)...
    Na kablu od kolumny jest założona końcówka dzięki której można go podłączyć do jakiegoś starego wzmacniacza (płaski pręt a pod nim okrągły (link do zdjęcia na dole)) - lecz nie jestem pewien czy zostało to dobrze podłączone...

:arrow: http://free.of.pl/a/alex1991/xxxxx/1zd2.bmp

Jak sprawdzić który kabel od kolumny to który (+/-) - mam w domu wolto/omomierz jesli to moze pomoc...

...tak, nie znam sie na tyle ze nawet tego nie wiem;/
    staniol72
    Level 21  
    Okragly (glosnik)i czerwony(wzmacniacz) to +
    Plaski (glosnik)i czarny(wzmacniacz) to -
    Pawel S.
    Level 39  
    niema wiekszego znaczenia ktory to ktory byle bys podlaczyl obie kolumny tak samo
    jak podlaczysz odwrotnice (w przeciwfazie) to nie bedzie basu
    Micharlito
    Level 35  
    Nie rozumie Pawle twojej wypowiedzi jeśli podłączy głośnik odwrotnie tzn zmieni biegunowość głośnik będzie chodził w odwrotną stronę bas będzie jednak do kitu i cewka szybko zacznie bić o dno magnesu. Na wzmacniaczu będzie zresztą wszystko opisane czerwony to zawsze + mówi się że ciepły a czarny to -
    wiezlak
    Level 35  
    Kolego Micharlito - nie masz racji. Przyjrzyj się dokładniej budowie głośnika i rodzajowi sygnału, który go napędza. Jeśli zdarzyłoby się, że głośnik dynamiczny pracuje "do środka" lub "na zewnątrz", to znaczyć będzie, że cewka jest umieszczona zbyt nisko lub wysoko w stosunku do górnego nabiegunnika lub wzmacniacz podaje na wyjściu składową stałą.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Micharlito
    membrana pracuje w "obie "strony". Zapoznaj się z podstawami projektowania obudów kolumn głośnikowych. Po co tak na prawdę jest obydowa? :D
    Z tyłu membrany masz tą samą falę dźwiękową, ale w przeciwfazie (odwrócone o 180°). Jak łatwo się domyśleć, jak się one spotkają to się "zniosą" tzw. zwarcie akustyczne.
    To samo się dzieje, jak podłączysz dwie kolumny, ale w przeciwfazie wzglądem siebie.
    Pozdrawiam.
    Micharlito
    Level 35  
    To że membrana pracuje w obie strony wiem i chyba każdy bo to widać jednak jak podłączyłem kiedyś względem sprawdzenia głośnik odwrotnie brzmiał jakoś inaczej. Jeśli ktoś ma wątpliwości to proponuje wsiąść bateryjkę taka na 1.5v wystarczy i spr jak membrana się poruszy oczywiście jest to sygnał stały ale to już obrazuje jak to działa ... chyba że jeszcze czegoś o tym nie wiem jeśli tak to proszę mnie poprawić i wyjaśnić dlaczego tak a nie inaczej.
    przemo-lukas
    Micharlito wrote:
    proponuje wsiąść bateryjkę taka na 1.5v wystarczy i spr jak membrana się poruszy...

1.5V powiadasz?
    Proponuję podpiąć pod wzmacniacz w fazie i przeciwfazie :wink:
    Poponuje też zapoznać się z kolumnami "chimera" Wilson Benesch.
    http://www.symphonysound.com/loudspeakers.shtml
    wiezlak
    Level 35  
    Elektronik/elektryk ani pedagog ze mnie żaden, lecz spróbuję to ująć jak najprościej. Sedno tkwi w tym, że głośnik dynamiczny napędzany jest prądem zmiennym (jeśli nie czujesz różnicy, to wyobraź sobie tą baterię 1,5V, gdy ją nieustannie "obracasz" w stosunku do biegunów głośnika - tyle, że fala będzie prostokątna, zamiast sinosuidalnej). Skoro jest zasilany prądem zmiennym, to mamy do czynienia z falą - 1 połówka fali jest dodatnia a druga ujemna (odpowiada to wychyłom membrany do przodu i do tyłu w stosunku do położenia neutralnego). Efekt taki, że zamieniając bieguny powodujemy tylko przesunięcie fazy o 180° (czyli o połowę fali) w stosunku do przeciwnego połączenia.

Wspomniany przez Ciebie dziwny efekt był pewnie spowodowany tym, że podłączyłeś jeden z kilku głośników w przeciwnej fazie (wystąpiło wzajemne znoszenie się fal - najbardziej słyszalne w niskich zakresach).

Jeśli z czymś zbytnio przekombinowałem, to proszę o poprawkę :).
    Tremolo
    Level 43  
    Głośnik zazwyczaj wybija na zewnątrz przy basie (przy dobrej obudowie), ale odwracając biegunowość dalej będzie go wybijało na zewnątrz. Zastanów się gdzie łatwiej przejść w ośrodek, który ma objętość 100 metrów sześciennych (powiedzmy mały pokój) czy mała obudowa 10 litrów? gdzie powietrze będzie bardziej spiętrzane?I stawiało większy opór? Obudowa sprawia, że głośnik wybija bardziej lub mniej w jedną ze stron. Przebieg muzyczny powinien być tak ustalany, by wypchnięcia w obie strony średnio dawały 0 (wartość średnia). Obudowa jednak to modyfikuje i w jedna lub drugą stronę będzie bardziej skakała. BR źle zaprojektowane wciskają się do środka zamkniete zazwyczaj na zewnątrz. I to zjawisko jest w zasadzie tylko na słabych wzmacniaczach z brakiem zapasu? Jesli masz silny wzmacniacz to nie da rady czegoś takiego zrobić prawie.

Można sobie kręcić w obie strony odwracać faze głośników i bedzie tak samo chyba , że głośniki się podepnie odwrotnie jeden normalnie drugi odwrotnie to bas zniknie, bo te częstotliwości najłatwiej ze sobą interferują.
    Micharlito
    Level 35  
    Dziękuję za oświecenie i przepraszam za wprowadzenie w błąd autora ;]
    chaka
    Tremolo co Ty chrzanisz:) Praca potrzebna na sprężenie danej ilości powietrza jest taka sama jak praca potrzebna na jego rozprężenie Niezależnie czy chodzi o powietrze w obudowie czy poza nią. Głośnik wychyla się jednakowo w obydwie strony (przy sinusie) a w głośnych momentach zależy to tylko od nagrania.
    daniel576
    Level 12  
    witam:d
    Nie ma nic prostrzego niż podłączenie sprzętu czy to w domu czy na imprezie. A więc tak mębrana pracuje tak jak odbiera dany sygnał.
    A więc tak plus i minus muszą być dobrze podłączone, ponieważ będzie chodził odwrotnie głośnik i nie piście koledzy że to nic nie zmienia po 1 jest inny dżwięk po 2 primo jak dacie więcej basu i podkręcicie końcówke mocy czy jakiś wzmacniacz to się cewka zawiesi i nie pomogą żadne zabespieczenia i spali sie końcówka mocy.

Plus można znależ za pomocą bateri najlepiej 9V. Dotykamy jednym kablem na minus, a drugim na plus i równocześnie patrzymy czy mębrana się wychyla czy chowa jeżeli sie wychyla mamy plus czyli kolor czerwony.

Moderated By Błażej:

Nie ma nic prostszego niż użycie przycisku PISOWNIA po napisaniu swojego posta. Ostrzeżenie na zachętę.

wiezlak
    Level 35  
    daniel576 wrote:
    witam:d
    Nie ma nic prostrzego niż podłączenie sprzętu czy to w domu czy na imprezie. A więc tak mębrana pracuje tak jak odbiera dany sygnał.
    A więc tak plus i minus muszą być dobrze podłączone, ponieważ będzie chodził odwrotnie głośnik i nie piście koledzy że to nic nie zmienia po 1 jest inny dżwięk po 2 primo jak dacie więcej basu i podkręcicie końcówke mocy czy jakiś wzmacniacz to się cewka zawiesi i nie pomogą żadne zabespieczenia i spali sie końcówka mocy.

Plus można znależ za pomocą bateri najlepiej 9V. Dotykamy jednym kablem na minus, a drugim na plus i równocześnie patrzymy czy mębrana się wychyla czy chowa jeżeli sie wychyla mamy plus czyli kolor czerwony.

...i jeszcze 3x to samo "gratis".

Kolego daniel576, weźże się zapoznaj z budową głośnika dynamicznego oraz charakterystyką sygnału muzycznego, zanim takie "rewelacje" zaczniesz ogłaszać (i to jeszcze powtarzając się kilkukrotnie). Albo przeczytaj ze zrozumieniem poprzednie wypowiedzi. Zajrzeć do słownika również by się przydało. :|