Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT 8123 D - nie wylewa wody ?

rybirek 20 Wrz 2007 11:44 7805 9
  • #1 20 Wrz 2007 11:44
    rybirek
    Poziom 9  

Pralka jak w temacie.
    Pralka zaczyna pranie, bierze wodę, pierze i zatrzmuje się prawdopodobnie na wylewaniu wody.
    Świeci się 8 i 6 , 4 i 2 zgaszone reszta miga - ma może ktoś kody błędów do tej pralki....

Pompka sprawna - podpięta "na krótko" wodę wylewa.
    Nie widać żadnych uszkodzeń na module, ale na złączu j9 nie ma napięcia ;-(

Dodano po 48 [sekundy]:

Znalazłem kody błędów.
    Jeśli dobrze to odczytuję 8,6 na 1 i 4,2 na 0 to jest to F12

F12 - Heating element short circuit.

Zwarcie w grzałce ?

Ale ta pralka grzeje wodę !!!

• #2 20 Wrz 2007 11:58
    mrhari
    Moderator AGD

Witam,
    8 i 6 to jest FP a nie F12

rybirek napisał:

Pompka sprawna - podpięta "na krótko" wodę wylewa.

Ale na wylanie wody masz okreslony czas, jak nie wyleje w tym czasie to FP.
    Wg mnie pompa do wymiany.

• #3 20 Wrz 2007 12:11
    rybirek
    Poziom 9  

Tylko, że pompa jest sprawna - bardzo ładnie wylewa wodę po podaniu napięcia...
    Ona po prostu nie dostaje tego napięcia.
    Może coś wcześniej nie dopowiedziałem, ona nawet nie zaczyna wylewać tej wody....

Możesz mi powiedzieć jak się odczytuje te kody.
    Skąd się wzieło FP.

• Pomocny post
    #4 20 Wrz 2007 13:19
    mrhari
    Moderator AGD

rybirek napisał:

Możesz mi powiedzieć jak się odczytuje te kody.
    Skąd się wzieło FP.

Tu jest pokazane:
    Pralka Whirlpool AWT 8123 D - nie wylewa wody ?

• #5 20 Wrz 2007 14:12
    staszekf
    Poziom 32  

Do sprawdzenia(wymiany) układ który steruje tą pompą.Pozdrawiam.

• #6 20 Wrz 2007 14:53
    rybirek
    Poziom 9  

staszekf napisał:
    Do sprawdzenia(wymiany) układ który steruje tą pompą.Pozdrawiam.

Tylko jak mówiłem żadnych uszkodzeń nie widać.
    Ma ktoś może schemat tego modułu, albo przynajmniej samej końcówki.
    Po wstępnym "obmierzeniu" elementów wszystko wydaje się być ok.

• #7 24 Wrz 2007 10:48
    rybirek
    Poziom 9  

rybirek napisał:

Tylko jak mówiłem żadnych uszkodzeń nie widać.
    Ma ktoś może schemat tego modułu, albo przynajmniej samej końcówki.
    Po wstępnym "obmierzeniu" elementów wszystko wydaje się być ok.

Modul jest chyba w porzadku.
    W tej chwili jest juz "gorzej" wyswietla sie "FH". Wedlug mnie jest to problem z czujnikiem cisnienia (dobrze tlumacze "pressostat"?) Domyslam sie, ze to taka czarna puszka polaczona wezykiem z zbiorniczkiem przy bebnie.

1. Moze ktos wie jak go sprawdzic ?
    2. Naprawde nikt nie ma serwisowki do tej pralki ?

• Pomocny post
    #8 24 Wrz 2007 16:55
    bronek1806
    Poziom 22  

Cześć!
    jeżeli chodzi o pompę: na module masz złącze poznaczone DP sprawdź triaka sterującego pompą spustową, optycznie nic nie zobaczysz, miernikiem się sprawdza takie rzeczy.
    natomiast hydrostat sprawdza się dmuchając w niego i sprawdzając przejścia na poszczególnych skokach (pyknięciach), ale zacznij od wyczyszczenia kubka hydrostatu (biło-półprzeźroczyty plastik przy zbiorniku z podpiętym czarnym wężykiem.
    Poodginaj końcówki w kostkach przyłączeniowych.
    to chyba wszystko w tym temacie.

• #9 25 Wrz 2007 11:27
    rybirek
    Poziom 9  

bronek1806 napisał:
    Cześć!
    jeżeli chodzi o pompę: na module masz złącze poznaczone DP sprawdź triaka sterującego pompą spustową, optycznie nic nie zobaczysz, miernikiem się sprawdza takie rzeczy.
    natomiast hydrostat sprawdza się dmuchając w niego i sprawdzając przejścia na poszczególnych skokach (pyknięciach), ale zacznij od wyczyszczenia kubka hydrostatu (biło-półprzeźroczyty plastik przy zbiorniku z podpiętym czarnym wężykiem.
    Poodginaj końcówki w kostkach przyłączeniowych.
    to chyba wszystko w tym temacie.

1. Nie jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, zanim wysłałem poprzednie posty to, to co byłem w stanie sprawdzić bez schematu to sprawdziłem, wymieniłem też profilaktycznie triaka w końcówce, ale jak pisałem, on w ogóle nie załączał napięcia na pompę.
    2. Jestem laikiem w temacie pralek, czasami używam np. niewłaściwego słownictwa (tłumaczyłem sobie angielskie pressostat jako czujnik ciśnienia) , albo nie wiem "co to za element"
    3. Doszedłem już samodzielnie do wniosku, że na 99,9% procent to jest hydrostat, kubek hydrostatu i wężyk czyściłem. W tej chwili pralka ustawiona na 120 min. prania zatrzymuje się dopiero ok. 15 min. przed końcem, pali się 8 i czerwony kranik. Po przełączeniu programu na 0 i następnie ustawieniu 15 minutowego płukania/wirowania spokojnie kończy pranie. Mam wrażenie, że hydrostat na niektórych etapach prania "buczy" - nie wiem jak to inaczej opisać. Na podstawie zachowania wnioskuję, że któryś z progów na hydrostacie "nie załapuje" (o ile dobrze rozumiem zasadę jego działania). Spróbuję jeszcze zaproponowanej przez ciebie metody dmuchania w hydrostat - nie wpadłem na ten pomysł ;-).
    4. Jeszcze jedno pytanie - co to jest - pod bębnem jest pionowa, biała rurka/zbiornik - jakiś osadnik, filtr ?

• #10 25 Wrz 2007 16:10
    bronek1806
    Poziom 22  

Cześć!
    masz tu trochę nieścisłości!
    pralka na płukaniu pobiera wodę?
    bo jak pobierze i nie wyleje to nie będzie wirować,
    a ty piszesz ze przechodzi ok! czyli pompa wyleje wodę w tedy? A może pralka nie pobiera wody i masz problem również z elektrozaworem lub ciśnieniem wody skoro zapala się czerwona kontrolka kranu.

Budowa hydrostatu jest prosta wiec łatwo sprawdzić poprawność działania:
    -poziom zerowy - zwarty styk 1(gruby kabelek) z 3(cienki kabelek) oznacza ze w pralce nie ma wody.
    -1 poziom zwarty styk 1 z 2 (dwa grube kabelki które jednocześnie załączają grzałkę).
    -2 poziom przelewowy zawarte 1,2 i 4 oznacza że w pralce jest za dużo wody i automatycznie zostaje załączona pompa spustowa.
    czasem zdarza się że wypalają się styki 1,2 ponieważ idzie przez nie durzy prąd do grzałki (rozebranie hydrostatu i wyczyszczenie styków pomaga)
    Tak wiec jeżeli pralka przechodzi prawie cały program i nie zalewa przy okazji całego mieszkania i grzeje wodę to hydrostat jest raczej sprawny.

Ja bym na twoim miejscu skupił się na elektronice, chociaż bez schematu to ciężko a schematu raczej nie znajdziesz.
    jeszcze jedno czasem zdarza się ze nie kontaktują kabelki wiec podzespoły sprawdza się przy programatorze ma się w tedy pewność że obwód jest zamknięty bo wtyczki w tych pralkach są dupiane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME