Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik SSB od 4kHz do 4MHz

20 Sep 2007 21:32 8065 13
  • Level 18  
    Witam,czy któryś z kolegów nabył na aukcji taki odbiornik SSB.Mniej więcej rozszyfrowałem schemat tego odbiornika,niestety ksera schematów dołączonych do niego są bardzo nieczytelne ale co gorsza okrojone co uniemożliwia połapanie się co do czego prowadzi.Chodzi mi o to gdzie ma być włączony zewnętrzny generator 16MHz i czy jest potrzebny drugi 8MHz-cowy(BFO) skoro(tak przypuszczam)jest dzielnik :2 na SN74LS73(J07) i z niego sygnał prowadzi na produkt detektor poprzez tr. L03.Czy ktoś uruchomił ten odbiornik w takim stanie jak jest fabrycznie podłączając zasilanie,antenę,słuchawki no i ten generator.
  • Level 11  
    To jest chyba lotniczny odbiornik radiolokacyjny NDB. Nie za bardzo sie nadaje do nasłuchu bo trzeba by niemal wszystko tam przerabiać. Sygnał BFO musisz podać na produkt detektor i zależy co chcesz odbierać CW, USB czy LSB musi być np. 500Hz odstrojony dla CW lub +1,5KHz (LSB) lub -1.5kHz (USB). 16 Mhz to chyba jest sygnał wzorcowy dla syntezy on musi dokładnie w częstotliwości wiec musza być dla niezależne generatory.
    No i problemem będzie też krok syntezy 4 KHz, być może tak pracuja radiolatarnie lotnicze, ale inne slużby juz nie.
    Nie widze schematu, wiec wiecej ci nie powiem.
  • Level 11  
    Kolega allahakhbar ma rację. Synteza daje krok 4 KHz. Generator dla niej to 16008000 Hz. Jeśli to podzielisz przez 2, wyjdzie 8004000.
    Czyli nie przydatna f. Potrzebny jest BFO dla filtra 8006, czyli +/- 1,5KHz. Synteza i dzielnik przez 2 praktycznie nie do wykorzystania. Nie sprawdzałem jeszcze działania tego odbiornika z powodu braku czasu. Zrobiłem w międzyczasie syntezę DDS i chcę ją wykorzystać jako VFO i BFO. Nie spodziewam się rewelacji po tym odbiorniku. Jednak pobawić się można. Nie udało mi się znaleźć danych tych filtrów. Jest 8006A i 8006B połączone szeregowo. Syntezę sprawdzałem z gen. kwarc. 16MHz. Działa bardzo ładnie, poziom sygnału na wyjściu o równej amplitudzie na skrajnych zakresach.
  • Level 11  
    Dane filtrów?
    Oto dane.

Moderated By c2h5oh:

Jeden z userów dopatrzył się, że po ośmiu latach link do tego pdf-a przestał działać...

• Level 18  
    Dzięki SP5HBT za dane filtrów.Jakby szło jeszcze gdzieś dorwać cały schemat tego odbiornika bo nie wszystko jest na skanach.Syntezę oczywiście trzeba by wymienić na np.DDS-a dołożyć BFO,dorobić jakieś ARW plus m.cz. i będzie z tego naprawdę dobry odbiornik.Starą syntezę też można użyć do czegoś wystarczy na wejście dać zamiast 16MHz,dać 20MHz trochę podstroić VCO i będzie 999 kanałów ze skokiem 5kHz.Wyszła by z tego synteza z częstotliwością 10-15MHz(5kHzx999).To już można do czegoś użyć choćby odbiornika CB.
  • Level 11  
    Generator dla syntezy dla kroku 5KHz musiałby mieć f=20010000. Pierwszy podział przez 3, następny 1334.
    Dane fitrów to cenna wiadomość.
    Co do odbiornika, to obawiam się, że mogą szumieć mieszacze na SQ42 i wzmacniacz na LM741. Czyli odbiornik nie najwyższej klasy.
    Nie zdąrzyłem uruchomić układu, stąd teoryzuję tylko.

• Level 31  
    Jak ma odbierać kilku KW radiolatarnie NDB to nie będzie najwyższej klasy :) bo i po co...

Marcin
  • Level 18  
    Z tego co wiem nikt do końca nie sprawdził tego odbiornika w całości lub w części,ale opinii nieprzychylnych mu jest mnóstwo.Pełno słów krytyki.Wypowiedzi typu:będzie szumieć,nie najwyższa klasa,pośrednia nieprzydatna itp. od razu skazują go na kosz.A czy popularna 5WW na UL1203 nie szumi i jest idealna,najwyższa półka a jednak ludzie robią na niej w dalszym ciągu urządzenia.Czy ktoś kto zbuduje filtr drabinkowy z przypadkowych kwarców lub choćby wyliczonych na kartce i włoży to do 5WW uzyska lepszy efekt.A czy odbiorniki Digitali są swietne a do dziś pracują na nich koledzy? Że w ostatnich latach pokazały się nowsze lepsze podzespoły to nie znaczy że stare jest już do kosza.Czy TRX za parę tysięcy ma idealny odbiornik jeżeli trzeba poprawić fabrykę ładując choćby diody PIN do niego.Czy te z górnej półki z wysoką p.cz. i szerokimi filtrami kwarcowymi na 1p.cz.,dławikowymi filtrami pasmowymi itp. są lepsze bo drogie i nie szumią w nich syntezy.Jest to świetny materiał do zbudowania niezłego odbiornika.To materiał dla tych którzy dłubią,konstruują i to im przynosi satysfakcję.Filtry kwarcowe są fabrycznie dopasowane co w warunkach amatorskich jest sporą zaletą bo nie każdy ma w domu laboratorium,a złe dopasowanie potrafi zniszczyć całą robotę.Tu po dołożeniu BFO cała pośrednia jest praktycznie zestrojona,na jednej płytce razem z filtrem akustycznym.Uważam że na bazie tego można zrobić świetny odbiornik.Ja widzę na razie to tak:dołożyć filtry pasmowe na wejściu na każde pasmo odłączając ten filtr dolnoprzepustowy,mieszacz SO42 bym zostawił,za filtrami kwarcowymi dać wzmacniacz na MC1350 sterowany napięciem ARW z tranzystora V05,"S-meter"sterować z tego samego punktu ,dołożyć m.cz. mocy po filtrze akustycznym(0,3-3,4kHz) na trzech 741 no i sterować to z DDS-a dokładając oczywiście BFO które też chyba wezmę z DDs-a.Przełączanie pasm wraz z DDS-em zrobił świetnie Jarek (SWJ) więc to zastosuję.To tak na początek,po uruchomieniu się zobaczy co by jeszcze zmienić i poprawić.Plusem jest też to że automatyka ARW będzie brana zza filtra akustycznego.Jeżeli komuś szumią 741 można wymienić na niskoszumne,co za problem.Do wywalenia jest synteza którą można z powodzeniem przerobić do innego projektu,a na samej płytce wylutować TR za filtrem akustycznym i przekaźnik.Dużo można zmienić ale baza na zrobienie czegoś bez zaplecza pomiarowego jest wielka.Trochę dziwi dlaczego nie ma w środku BFO,dlaczego nie ma generatora do syntezy 16MHz i brane to jest z zewnątrz,m.cz. nie do końca dorobiona no i ten skok 4kHz.Założyłem ten temat aby ci co kupili to "coś" podzielili się swoimi przemyśleniami,przeróbkami które doprowadzą do uruchomienia odbiornika,bo wiadomo było przy zakupie że to półprodukt ale jednak zrobiony na potrzeby służb profesjonalnych.Nikt chyba nie oczekiwał rewelacji,ale jak ktoś buduje sobie odbiornik na pasma amatorskie bez "szerokiego laboratorium" to może z tego coś "wykuć".

Proszę po kropkach i przecinkach wstawiać spacje. Post stanie się o wiele czytelniejszy. /c2h5oh/
  • Level 25  
    Dzięki za info. Ja również skusiłem się na ten odbiornik z myślą przerobienia go na nasłuchowca SSB. W pracy dysponuję niezłym generatorem więc podałem mu częstotliwości dla syntezera i BFO. Niestety nic z tego nie wyszło. Na kawałku druty +- 2m nad ziemią nie udało się nic złapać. Nie wiem czy dawałem dobre częstotliwości. Ze schematu wynika, że BFO musze podać jakeś 16,016MHz żeby po podziale przez dwa uzyskać 8,008 na 'boczną' ściankę filtra w celu odzysku wstęgi. Może coś źle zrobiłem? Chętnie usłyszę opinię innych o tym ustrojstwie.
  • Level 18  
    Witam mosfet, pewnie masz schemat to wylutuj przewody idące do obu mieszaczy (układy SO42)
    Do JO1(pierwszy mieszacz) trzeba podać od 8,004 do ponad 12MHz (VFO).
    Do mieszacza drugiego JO2 (BFO) 8,004 lub 8,008 MHz.
    Przy częstotliwości VFO od ok.11,5 do 11,8 musisz odbierać pasmo 80-metrowe.
    Ja zrobiłem osobne podwójne BFO z kwarców 8MHz a do sterowania używam DDS-a.
    Za filtrami kwarcowymi a drugim mieszczem mam MC1350 z pętlą ARW.
    Całą syntezę i dzielniki do BFO odłączyłem.
    Dobrze podłączyłeś tę antenę(przewód) , ostatecznie podłącz antenę do punktu MP1 na płytce.

Przypomniałeś mi że takie coś mam, dawno tego nie włączałem.
  • Level 25  
    Oryginalny syntezer to piękna rzeźba :) Chyba z niego nie zrezygnuję, najwyżej zmienię sterowanie na jakieś FPGA, żeby zmniejszyć krok.

Rzeczywiście podanie sygnałów z generatora bezpośrednio do płytki odbiornika to najlepszy sposób na testy.

Czy kolega mógłby sie podzielić w jaki sposób zbudował generator BFO?
  • Level 18  
    BFO jest na 2xBF245(BF256). Konstrukcja identyczna jaką zastosował SP5WW. Robię każde BFO na tej sprawdzonej konstrukcji bo mnie jeszcze nie zawiodła. PCB również jest prawie takie same.
    Dodaję zawsze w szereg z kwarcem oprócz trymera, jeszcze cewkę z rdzeniem na korpusie 5mm(ok.30zw) , także kwarc można przeciągnąć również w dół. Z kwarcu 27,125MHz zrobiłem kiedyś BFO nawet na 8,9970 bo takie potrzebowałem. Oczywiście 27,125MHz to kwarc owertonowy, więc podstawową ma trzy razy mniejszą.
  • Level 25  
    Wykonałem BFO według SP5WW. VFO zostawiłem oryginalne, ale nie korzystam z PLL'ki tylko podłączam się z potencjometrem do VCO. (napięcie z potencjometru odstraja warikapy, jak tak w Taurusie ) Udało mi się odebrać kilka transmisji telegraficznych :) Niestety fonia brzmi niezrozumiale, coś a'la Lord Vader, zawsze w towarzystwie bardzo głośnego pisku. Zdaję sobie sprawę, że korzystam z bardzo kiepskiej (bo bardzo nisko zawieszonej) anteny, ale chyba powinna być w paśmie chociaż jedna mocna stacja. Czy filtry z tego odbiornika to filtry foniczne, czy jedynie CW ? Czy na antenie w postaci 10m przewodu 1m nad ziemią mam szanse coś odebrać?
  • Level 10  
    Witam, poszukuję wszelkich schematów w temacie tego odbiornika..
    Mile widziane będą zarówno uwagi odręczne jak i "fabryczne".
    Po datach postów orientuję się, iż moja prośba jest chyba mocno spóźniona.
    ale może ktoś "odgrzeje" mi tego "kotleta"??
    73 Marek SP5LXX.

Moderated By kriss51:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.