Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ściemniacz - samoczynne włączenie

20 Wrz 2007 21:52 906 3
 • Poziom 9  
  Dzień dobry,

  Nie wiem czy dobrze trafiłem z tym forum, ale przypuszczam, że ktoś będzie potrafił mi odpowiedzieć.

  Wróciłem dziś do domu i zobaczyłem, że w dwóch pokojach było zapalone światło. Kiedy rano wychodziłem do pracy, na pewno było zgaszone i nikt w międzyczasie do domu nie wchodził (przynajmniej mam taką nadzieję). Włączony był też telewizor.

  Skojarzyłem, że w tych dwóch pokojach światło włączane jest tzw. ściemniaczem. Czy możliwe jest, że światło włączyło się samoczynnie przez jakiś spadek w dostawie energii? Sprawdziłem, że po wyłączeniu i włączeniu korków światło samo się nie włącza, chociaż już telewizor faktycznie włączył się, mimo iż wcześniej był wyłączony.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  K.
 • Poziom 12  
  Niektóre "bardziej wypasione" ściemniacze (z µP) mają funkcję symulacji obecności domowników - w nocy włącza się samoczynnie oświetlenie co jakiś czas na parę minut. Aktywność tego trybu sygnalizowana jest np. mruganiem LED.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  To właśnie są takie ściemniacze z funkcją ,,antynapadową'', ale nie była ona włączona (włącza się ją przełącznikiem z boku, a potem jest sygnalizowana mruganiem diody w rogu włącznika).
 • Poziom 11  
  Pracuje w zakładzie gdzie się produkuje takie ściemniacze. Jest żeczywiście taka możliwość że same potrafią się włączyć. Szczególnie jeśli mieszka ktoś w wieżowcu na wyższym piętrze. Chodzi o gorsze uziemnienie ścian. Taki ściemniacz należy poprostu wyregulować.