Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny aktywne.

18 Lis 2003 17:51 2717 9
  • Poziom 25  
    Mam zrobiony aktywny subwooferek do komputera i chciałbym zbudować do niego aktywne kolumny.Subwoofer jest na głośniku 8 calowym i wzmacniaczu LM3886 (55W) z filtrem regulowanym.Zaznaczam, że zakładam zasilenie OBU głośników w kolumnie osobnymi końcówkami mocy.Ma byc to zestaw do komputera, ale nie wykluczam słuchania na nim muzyki.
    Stawiam na małe wymiary kolumienek i dobrą jakość.Moc każdej drogi - ok.20W.Jeśli ktoś byłby uprzejmy doradzić mi, jakich głośników i jakich wzmacniaczy mógłbym użyć to byłbym bardzo wdzięczny.
    A może ktoś już coś takiego konstruował?
    Z góry dzięki i pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zaczalem juz pisac i ---cos mnie zerwalo...
    Sadze, ze kolumny powinny byc monitorkami - najlepiej na 16-tkach i kopulkach...Nie ma sensu ich zmuszac do schodzenie nieprzecietnie nisko - ale w swoim pasmie powinny byc w miare jak najefektywniejsze...Polecam Tonsila, chyba , ze masz wiecej pieniedzy...
    Wzmak....Tu moze byc problem - dla basu cos z mosfetkami byloby dobre...musialoby tez miec ladna srednice...Dla wysokich uklad tez musi byc nie byle jaki...
    A jakbys tak dal jeden wzmak do kazdej - i to juz posiadany przez Ciebie LM3886? on niezle sie sprawuje w calym pasmie....
  • Spec od akustyki
    Ja bym polecał teslę ARN 150/3/4 mało obudowa 5-10 litów.. moc koło 60 wat… do tego jakiś syczek tesli albo tonsila. Moduł wzmacniacza mocy 4 x 30W zbudowany jest w oparciu o specjalizowany układ scalony TDA8571J firmy Philips. Jest to układ wzmacniacza w wersji quadrofonicznej (cztery niezależne kanały) poszukaj w necie a znajdziesz można go kupić za 50 zł zmontowany i gotowy do pracy, tylko mostek prostowniczy kondensatory i trafo
  • Poziom 25  
    Dzięki za zainteresowanie.Myślę, że możnaby w kolumnach odciąć pasmo od dołu przy jakiś 100Hz.W związku z tym można dać głośnik nisko - średniotonowy mniejszy niż 16 cm...
    Co o tym myślicie?
    Oj...nie az tak wysoko!!!! odciac go od 30 w dol, nie wyzej - to go juz odciazy wystarczajaco skutecznie...ARN150 jest w istocie rewelacyjny...
  • Spec od akustyki
    To moim zdaniem najlepszy model tesli mały, bo mały, ale za to jaki dzielny:) i pięknie gra. Odetnij najwyżej przy 40 to i tak starczy przy takim odcięciu to on naprawdę wiele wytrzyma, ale zgadam się z Tomaszo koło 30 z niewielką tendencją w dół będzie optymalne. Odcinanie przy 100 to zbrodnia przy takim głośniku..
    I to jaka zbrodnia!!! - jednak zdecydowanie - ARN150 - za taka cene to promocja nieustanna!!!
    Przy odcietym zakresie najnizszego basu mozesz spokojnie wladowac LM3886 - i nie przeciazysz go, jestem pewien. kopulki Tesli nie sa zbyt wytrzymale, ale maja podobny charakter brzmienia - mysle, ze lepiej sie skomponuje to razem, niz z kopulka Tonsila.
  • Poziom 17  
    Też myślałem nad czymś takim do kompa. Konkretnie ARN150-03-4 i ARV104-04-8. Zwrotnica aktywna LR 24dB/okt przy 2500 Hz. Ponieważ ARV ma wiekszą efektywnść to stłumienie go do 84dB co ma ARN i stroma zwrotnica nie powinna spowodować przeciążenia wysokotona. Z drugiej strony ARN lepiej jeśli będzie pracował tylko do 2500Hz. Na wysokotonowy w grę wchodzi jeszcze GDWK 11/100 ale nie wiem przy jakiej częstotliwości ma rezonans i jeszcze ta efektywność 89 dB - może od 2,5 kHz nie pociągnąć i sfajczyć się. Teoria jest tutaj: www.linkwitzlab.com
    Arti
  • Poziom 10  
    kopolki Tesli nie polecam z calego serca. ma parszywy rezonans na 12kHz ktory wali po uszach niemilosiernie. jak na razie nie udalo mi sie go zlikwidowac. lepiej wydac 100 zl wiecej i kupic cos od Audaxa albo Vify. szkoda uszu.

150-ka tesli natomiast ma calkiem fajny dzwiek (jak na ta cene).
    obudowa do niej to najlepiej 10L, bass-reflex 5x20 cm. schodzi wtedy chyba do 60Hz (-3 dB).
  • Poziom 40  
    W danych katologowych (pdf) tda 2050 lub 2052 jest schemat prostej kolumny aktywnej z biernymi filtrami. Jesli chcesz filtry aktywne to musisz je policzyc 12dB/okt w zypelnosci wystarczy a linkwitza Rileya odradzam bo to dla zaawansowanych.
    Tesla ARN150 to dobry glosnik ale bardzo cichy jak ci zalezy na czyms glosniejszym to kupuj tonsila. ARN dobrze gra ale 50W to dla niego koniecznosc w praktyce zmusi cie to do zastosowania koncowki na tda7294.

pozdrawiam