Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NiMH do ładowarki (słuchawek bezprzewodowych) na NiCd

21 Wrz 2007 11:14 2285 7
  • Poziom 15  
    Witam.
    Wczoraj stałem się posiadaczem akumulatorków NiMH 1,2V 2600 mAh Philips'a.
    Posiadam też słuchawki bezprzewodowe RP-WF920. Były tam oryginalnie akumulatorki Panasonic 1000 mAh tyle że NiCd. Czy mogę te NiMH ładować w tej ładowarce ze słuchawek? Jeśli tak to jak długo? Na tych NiMH pisze 15x260mA. Ładowarka zmienia kolor lampki gdy są już naładowane. I jeszcze jedno-czy widział już ktoś ładowarkę na 8 akumulatorków AA/R6?-Potrzebuje ją do pilota zdalnego sterowania. Lub jaki zasilacz tam dać, ponieważ pilot posiada wejście-chyba na napięcie do ładowania. Model pilota to Ranger 2Z (27M)-z kolekcji Radio Controll.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 36  
    Witam.
    slodkie_ciacho napisał:
    ... Czy mogę te NiMH ładować w tej ładowarce ze słuchawek? Jeśli tak to jak długo? Na tych NiMH pisze 15x260mA...
    "15x260mA" to recepta na ladowanie pradem C/10 (2600mAh/10h) przez 15 h (roznica 5h idzie na straty cieplne).
    Ladowarka do Panasonic 1000mAh mozesz ladowac, a czas ladowania zalezy od pradu jakim ona laduje - jesli daje np. 100mA, potrzebowalbys 15x2,6h = 39h!
    W takim razie wskazana by byla mocniejsza ladowarka.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Nie znam jej parametrów jakimi ładuje, ale jest na zasilacz 12V 150mA-czy to o czymś świadczy? Wydaje mi się, że gdy się napięcie zmniejszy to wtedy zwiększa się prąd, ale tego nie wiem jeśli się mylę to proszę mnie poprawić... A gdybym zmierzył jak długo ładuje te NiCd 1000mAh to można by obliczyć jaki daje prąd?
  • Poziom 36  
    slodkie_ciacho napisał:
    ... A gdybym zmierzył jak długo ładuje te NiCd 1000mAh to można by obliczyć jaki daje prąd?
    Ladowarki NiCd/NiMH laduja (a przynajmniej powinny ladowac) stalym pradem (I=const). Do ladowania pojemnosci 2600mAh potrzebujesz zatem 2600/1000 = 2,6 raza tyle czasu.
  • Poziom 15  
    Z tego co pamiętam to gdy rano załączyłem to popołudniu były gotowe... Więc może dało by radę... Sprawdzę jak długo te 1000mAh się ładują. A czy gdyby okazało się że nie trzeba by zbyt długo ładować to czy ładowarka da znać kiedy akumulatorki są naładowane mimo iż ma większą pojemność?
  • Poziom 36  
    Ladowarki maja rozne kryteria przerwania ladowania: napiecie ogniwa, dU/dt lub czas. Wiec ta ladowarka moze pokazac poprawnie stan naladowania, ale nie musi.
    NB, czas ladowania zalezy od stopnia rozladowania.
  • Poziom 15  
    Ok dzięki.
    Popróbuje i napiszę.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 15  
    Witam ponownie.
    Więc tak:
    Ładowarka automatycznie się wyłącza-gdy skończyła ładować włożyłem ponownie akumulatorki i tylko migła lampka z ładowaniem. Rozładowałem je trochę i znowu ładowała-czyli nie ładuje chyba według czasu nie?
    Niestety zapomniałem zmierzyć dokładny czas, ale coś ok 4-5h.
    Gdy szeregowo z akumulatorkami podczas ładowania dałem amperomierz z miernika uniwersalnego nastawionego na 10A max to wskazywał 0,13 czyli 130mA nie? Ale jeśli dałem na 200mA(gdy stwierdziłem że prąd jest mniejszy) to wyskoczyło ok 37-40mA. Jak myślisz warto ładować te większe tą ładowarką? Na razie dałem je szwagrowi bo on ma ładowarkę, a nie chciałem żeby się zepsuły...
    Pozdrawiam!