Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywarka Plextor PX-W1610TA nie kręci płytą

macko13 08 Sep 2002 11:27 4887 13
 • #1
  macko13
  Level 11  
  Witajcie !!

  Kolejne pytanko o CD.

  Napęd nie kręci płytą (Plextor PX-W1610TA) mam wrażenie że padniety jest układ BT6668FM i tu jest problem czy można go podmienić z innym układem np BA5954FP ??? lub innym ???
 • #2
  macko13
  Level 11  
  Ewentualnie w jakich napędach jeszcze (CD-ROM) może się znajdowaćten układ
 • #3
  Pawelek12
  Level 2  
  Nie przypuszczam ze to uklad a raczej laser nie znajduje plyty i nie zakreci tez nia. Sprawdz ewentualnie czy wogole swieci i szuka plyty po zamknieciu kieszeni. :wink:
 • #4
  macko13
  Level 11  
  Laser chodzi i próbuje coś czytać. Soczewka jest OK niezmętniała bez rys
  niestety płyta się nie zakręci
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Miałem podobną sytuację: napęd w sumie był ok ale nie kręcił płytą (zazwyczaj). Wykrywał płytę i coś w nim zaczynało syczeć, jak w tym momencie zakręciło się płytką (ręczne ;) ) to zaczynał czytać i wszystko było ok dopóki jej znowu nie zatrzymał... Prawdopodobnie uszkodzony był sterownik silnika lub sam silnik (jedna z cewek) napędzający płytkę, niestety nie udało mi się tego ustalić.
 • #6
  Alan
  Level 27  
  tak to wskazuje na silnik zawiesza sie , opory , itd , ma pewnie swoj przebieg :wink:
 • #7
  DariuszM
  Level 15  
  Podłącz woltomierz do silnika i obserwuj czy przychodzi napięcie do niego tuż po wsunięciu płyty CD. Jeśli napięcie utrzymuje się przez kilka sekund a płyta nie kręci się to oznacza brak dobrego kontaktu na stykach komutatora. Nieznaczny obrót płytą (wirnikiem silnika) w czasie obecności napięcia zasilającego powinien wyprowadzić komutator z martwej strefy i wystartować silnik. Przy takim scenariuszu przeczyszczenie komutatora/styków powinno pomóc na jakiś czas. Jeśli to nie silnik, to spróbuj ustalić czy soczewka lasera próbuje się ogniskować (powinna podnieść się do góry i opaść 3 razy). W tym czasie powinno pojawić się napięcie na silniku.

  UWAGA: NIE WOLNO PATRZEĆ W SOCZEWKĘ LASERA ABY SPRAWDZIĆ CZY LASER EMITUJE!

  Jeśli soczewka lasera próbuje się wychylać jak opisałem powyżej, to oznacza to, że są kłopoty z ogniskowaniem lasera. Może być wadliwy laser (niewydolność prądowo/optyczna), układ zawieszenia soczewki lasera lub zanieczyszczenie WEWNĄTRZ układu optycznego lasera. Można próbować ratować układ laserowy albo go wymienić. Ale z opisu symptomów to raczej wynika, że silnik lub układ sterująco-rozruchowy (niewydolność prądowa układu sterującego silnika podczas startu). Skłaniam się raczej ku opcji z wadliwym stykiem na komutatorze a nie do elektroniki / lasera.
  Sprawdź również rezystancję na komutatorze - często pod wpływem intensywnego używania szczeliny w komutatorze zapychają się pyłem ścieranym ze szczotek/okładzin komutatora powodując częściowe lub nawet całkowite zwarcie segmentów, a wtedy przy starcie (i w czasie pracy też) następuje znacznie większy pobór prądu. Idealnie należałoby podłączyć miliamperomierz w szereg a voltomierz równolegle do silnika aby uzyskać pełen obraz tego co się dzieje pryz probie czytania/startu płyty CD. Jeśli brak przepływu prądu przy podanym napięciu - to oczywiście przerwa na stykach komutatora. I odwrotnie - nadmierny pobór prądu/zaniżone napięcie - przeciążenie/zwarty komutator/opory mechaniczne na łozyskach.

  Czyszcząc styki/komutator należy również oczyścić szczeliny komutatora aby uzyskać niezawodną pracę silnika.

  Pozdrawiam
 • #8
  tedd
  Level 25  
  zanim cokolwiek zaczniesz wymieniać -policz.Układ nie wylut 80-120 zł,
  głowica 180-260,silnik ? Nikt nie godzi się na naprawę CD powyżej 30zł.
  Silników mam dużo- przez 3 lata wymieniłem tylko w paru LG40.
  Stawiam na laser.To samo jest z Samsungami.
  powodzenia
 • #9
  Tygrys
  Level 18  
  Zobacz czy masz dory silnik albo jego układ lub też kabelek jakiś się mógł urwać
 • #10
  macko13
  Level 11  
  już sprawdzam ......
 • #11
  macko13
  Level 11  
  już sprawdzam ......
 • #12
  witel
  Level 12  
  Aktualnie mam ten sam model Plextora z układem 6668, wymienionym na 6664 (odzyskany ze spalonego TEACa, czy DVD samsunga 8x). Trafił mi się wadliwy egzemplarz, który często nie może sam rozkręcić płyty. W każdym razie nagrywarka nagrywa z prędkościami do 12x, przy 16x pojawia się jakiś błąd przy zamykaniu sesji. Nie wiem, czy jest to wina typu ukladu, czy jego częściowego uszkodzenia.
 • #13
  Alan
  Level 27  
  Mozecie w to wierzyc lub nie ale od kilku miesiecy naped chodzi ok.
  Poprostu mial chwilowe problemy ze startem ?.
 • #14
  witel
  Level 12  
  Wstawiłem inny układ BA6664FM i nagrywarka działa. Czyta i nagrywa z prędkością 16x. Układ trochę się grzeje, nie wiem, może tak samo, jak i BA6668FM? Acha, musiałem skorygować wyprowadzenia układu do cewek silnika. W układzie 6668 jedno z wyprowadzeń wychodzi z nóżki 5 a odpowiadające mu w układzie 6664 wychodzi z 4.