Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniaczyk na kości tda2003

Krzychu_185 22 Wrz 2007 18:14 40821 65
  • Witam wszystkich
    Moja konstrukcja do najlepszych może nie należy ale założyłem się z kumplami z klasy ze zorbie mały wzmacniaczyk za free przez weekend, który będzie można podłączyć pod mp3 lub fon i słuchać głośniej muzyki na przerwie. Widziałem wiele podobnych konstrukcji typu mały głośniczek + szpula na płyty + wzmacniacz i do przodu......... Ja zrobiłem troszkę inaczej 2 głośniczki pierwszy nisko-średni daewoo 15W/8ohm 10cm pasma jego nie znam ale za szerokie to ono nie jest + wysoko tonowy do którego szeregowo włączyłem monolit 2,2uF. Obudowa od zasilacza atx + wzmacniacz tda2003 ma on moc 10W ale przy 4 omach a ze głośnik ma 8 więc idzie połowa mocy. Zasilane wszystko jest z baterii 9V planuje dorzucić druga dla zwiększenia czasu grania . Po do konaniu pomiarów wyszło mi ze bez sygnału wzmacniacz pobiera 40uA a przy max głośności 100uA . Niechcąc tracić czasu i pieniędzy na robienie płytek zmontowałem wszystko w pająka . Wstępnie zasilałem go z zasilacza by dokonać pomiarów co widać na zdjęciach dopiero później założyłem baterie
    trochę ubolewam nad tym że nie chciały mi sie głośniki idealnie zmieścić i maskownica od nisko-średniego troszkę wystaje poza obudowę

Niżej zamieszczam kilka zdjęć

Pomalowałem obudowę tylko z zewnątrz gdyż i tak tego co jest w środku nie widac
    Tu widać wysoko tonowy, zamontowałem go w otworze wentylatora . Pasował tam w sam raz, do nisko-średniego musiałem wycinać dziurę
    Tu widać wzmaka
    W otworach od gniazd zasilania zamontowałem włącznik, który pasował w sam raz i potencjometr w drugim otworze na kawałku laminatu

Co do odsłuchu, nie spodziewałem sie ze będzie jak na taka mała moc aż tak bardzo głośno grał, w szkole powinien w zupełności wystarczyć. Jeszcze jestem ciekaw ile czasu pogra na jednej baterii

Fajne!
  • #2 22 Wrz 2007 18:35
    bass
    Poziom 15  

Fajne takie składanie wzmaka na pająka ja tak robiłem z z tym samym układem tylko gdy przyszedł kuzyn z kolegą to mi go podgwizdneli raczej kolega kuzyna podgwizdną kretyn jakiś!A tak co do twojej konstrukcji fajna jest dosyć do słuchania muzy w sam raz a nie nadsłuchiwania z mp3 ze słuchawek!Pozdrawiam!Bass.

• #3 22 Wrz 2007 22:53
    dzetix
    Poziom 18  

Witam,fajna konstrukcja krzychu , myślę że lepiej daj akumulatorek 9v wtedy bedzie jak doładować,pozdro

• #4 23 Wrz 2007 08:45
    Krzychu_185
    Poziom 16  

dzetix napisał:
    lepiej daj akumulatorek 9v wtedy bedzie jak doładować

Też tak myślę, wtedy będę miał zasilanie z akumulatorka i z zasilania z sieci a w miedzy czasie akumulatorek sie będzie ładował i na pewno będzie dłuższy czas pracy na akumulatorku tylko żadnego nie mam i bym musiał kupić

• #5 24 Wrz 2007 19:51
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Dziś wziąłem wzmaka do szkoły :) . Bardzo głośno gra nawet przy dużym hałasie na przerwach, nie ukrywam ze wzbudzał dużą ciekawość innych uczniów mojej szkoły, nie było osoby która przechodząc obok nie spojrzała sie . Jutro też go biorę do sql :P

• #6 24 Wrz 2007 21:16
    mskojon
    Poziom 31  

Wrzuć tam jakieś trafo i podpinaj do kontaktu. Po co sie męczyć z bateryjkami :p A przynajmniej zrób to na paluszki - napewno dłużej pociągnie.

• #7 24 Wrz 2007 21:53
    Krzychu_185
    Poziom 16  

To ma być wznak którego można używać gdzie jest właśnie brak dostępu do gniazdek. Co do paluszków to bardzo poroniony pomysł bo ten wznak ma minimalne napięcie 6V wiec i tak bym musiał dawać minimum 4 paluszki a żeby zwiększyć czas grania to jeszcze więcej , na tych małych to długo by nie pograł a te większe są dosyć duże i był by problem z ich umiejscowieniem . Przy obecnym rozwiązaniu grałem około 4H na ful i niewidac po baterii żeby była rozładowana jutro pogram i zobaczę kiedy padnie. Nauczyciel gdy zobaczył moja konstrukcje obiecał mi akumulatorek 12V wiec coś rozkminie i będzie zarówno sieciowe i z akumulatora oczywiście w trakcie zasilania z sieci akumulatorek by się ładował

• #8 25 Wrz 2007 18:06
    Tomek_18
    Poziom 18  

Bardzo pomysłowe DIY :)

9/10

• #9 25 Wrz 2007 18:38
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Ale zauważyłem pewien feler musi mieć baterie 9V ale alkaliczne inne nie dają rady nawet z kondem. Obecnie jest alkaliczna zdazyło mi sie zapomnieć wyłączyć go z 4 razy był włączony przez około 30minut i gra dobrze nawet na ful. I cały czas jadę na jednej od soboty i dość często gram

• #10 30 Wrz 2007 20:26
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Nie no, OK. Pochwalę Cię za dzieło ale wrzucę parę uwag. Po pierwsze bateria 9V alkaiczna jest dosyć droga a kondensator nie pomoże jej w żywotności (tak jak chyba zasugerowałeś wyżej). Baterie R6 wcale nie są głupim pomysłem - pojadą o wiele dłużej i można dość tanio założyć aku.
    Jest jeszcze jedna fajna możliwość - idź do serwisu GSM i poproś o kilka zużytych baterii do nokii - najlepiej jakaś 3310 lub 8210. Połączysz 2 szeregowo i będziesz miał z nich ok 7,2V - darmocha a jak na taki wzmak jeszcze Ci starczą - no i da się doładować.
    Poza tym, użył bym mniejszego głośniczka. Najlepiej 16 lub więcej ohm (mniej będzie zużywał mocy) i zamknął to w jakiejś mniejszej obudowie - skoro nosisz to do szkoły. Taki metalowy klocek chyba trochę kłóci się z książkami, co? :)
    Poza tym, chyba pomyliłeś mikroampery z miliamperami... Tak mi się wydaje.

• #11 30 Wrz 2007 20:52
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Przemyslaw napisał:
    Nie no, OK. Pochwalę Cię za dzieło ale wrzucę parę uwag. Po pierwsze bateria 9V alkaiczna jest dosyć droga a kondensator nie pomoże jej w żywotności (tak jak chyba zasugerowałeś wyżej). Baterie R6 wcale nie są głupim pomysłem - pojadą o wiele dłużej i można dość tanio założyć aku.
    Jest jeszcze jedna fajna możliwość - idź do serwisu GSM i poproś o kilka zużytych baterii do nokii - najlepiej jakaś 3310 lub 8210. Połączysz 2 szeregowo i będziesz miał z nich ok 7,2V - darmocha a jak na taki wzmak jeszcze Ci starczą - no i da się doładować.
    Poza tym, użył bym mniejszego głośniczka. Najlepiej 16 lub więcej ohm (mniej będzie zużywał mocy) i zamknął to w jakiejś mniejszej obudowie - skoro nosisz to do szkoły. Taki metalowy klocek chyba trochę kłóci się z książkami, co? :)
    Poza tym, chyba pomyliłeś mikroampery z miliamperami... Tak mi się wydaje.

Co do akumulatora nie ma problemu gdyż jak pokazałem moja konstrukcje nauczycielowi od elektroniki obiecał mi aku 12V za free. Całość może jest duża, ale "nie kłóci mi sie" z książkami akurat na styk wchodzi obok zeszytów :P Tak jak napisałem wyżej miało być za free a tylko takie elementy miałem pod ręką. Najpierw miało być bez konda ale pomyślałem ze skoro w samochodach gdzie zasilanie wzmacniaczy idzie z akumulatora są dawane kondy (przez tych co bardziej sie znają, kumpel nie dał i sobie zniszczył akumulator w bmw :) ) to ja też dam

• #12 30 Wrz 2007 21:31
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Ten kond jest po to aby zmagazynować energię, która jest pobierana chwilowo podczas oddawania dużej mocy. Inaczej w takich krótkich chwilach duże napięcie odłoży się na kablu zasilającym i wzmak może "przysiadać". A najlepiej to jeszcze dławik przed kondem, wtedy zakłócenia ze wzmacniacza mniej przedostają się do instalacji i odwrotnie: szumy instalacji (alternator, etc) mniej wpływają na pracę wzmacniacza.
    Czy kumpel mógł zniszczyć akumulator nie montując konda... śmię wątpić.

• #13 01 Paź 2007 08:31
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Przemyslaw napisał:

Poza tym, użył bym mniejszego głośniczka. Najlepiej 16 lub więcej ohm (mniej będzie zużywał mocy)

Układ TDA 2003 nie nadaje się do napędzania głośników o impedancji większej niż 4Ω, gdyż dźwięk jest zniekształcony. Do tego celu nadają się inne układy scalone o mniejszym poborze mocy np: UL1482, UL1497, TDA 7056, LM386.

• #14 01 Paź 2007 16:10
    Krzychu_185
    Poziom 16  

żarówka rtęciowa napisał:

Układ TDA 2003 nie nadaje się do napędzania głośników o impedancji większej niż 4Ω, gdyż dźwięk jest zniekształcony. Do tego celu nadają się inne układy scalone o mniejszym poborze mocy np: UL1482, UL1497, TDA 7056, LM386.

Ja mam głośnik 8ohm i cały czas nie gram na max i dopóki w dźwięku nie ma niskich częstotliwości poniżej około 300Hz zniekształceń nie ma lub są tak małe ze wręcz nie zauważalne
    UL1482 - 2W
    TDA 7056- 3W
    LM386 - 1W
    To ma miało mieć mała moc ale bez przesady. 5W wystarczy w zupełności .

• #15 01 Paź 2007 18:46
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

żarówka rtęciowa napisał:
    Przemyslaw napisał:

Poza tym, użył bym mniejszego głośniczka. Najlepiej 16 lub więcej ohm (mniej będzie zużywał mocy)

Hmmmm.... Bardzo ciekawe stwierdzenie, to powiedz mi co sie stanie jak podłącze do TDA2003 słuchawki 32Ω i do tego szeregowo rezystor 100Ω :?:
    tylko nie mów mi że będe słyszał zniekształcenia, nie ma czegoś takiego że jak wzmacniacz jest 4Ω a głośnik 16Ω to będą zniekształcenia i kropka po prostu wzmacniacz nie odda pełnej mocy i zamiast 10W będzie około 2,5W ale dla 1W dźwięk będzie czyściutki, co do użądzonka przyznam że bardzo fajna sprawa na wycieczkach w szkole na boisku i wszędzie tam gdzie nie ma prądu np. jakaś działka świetnie się sprawdza, sam wykonałem coś podobnego z tym że na dwóch głośnikach od golfa3 rurze PCV o średnicy 10cm aku od wkrętarki wzmacniacza na TDA1554 (2*22W naprawdę głośno to gra :D ) no i przedwzmacniacza na TDA1524 (żeby wzmocnić słaby sygnał z mp3), też bym ci polecił żebyś dorobił jakiś akumulatorek i nie musisz koniecznie robić trafa w środku po co dodatkowy ciężar wystarczy że zrobisz sobie oddzielną ładowarkę

• #16 02 Paź 2007 08:02
    lisek1988
    Poziom 14  

Ja bym zrobił tak ze pozostawił bym tak jak mowiles na bateryjkach aby dzialal w miejscach gdzie nie ma gniazdek... Ale tez bym dodal trafo i jak bym byl w miejscu w ktorym moge zasilic wzmaka to bym nie marnowal baterii...Ogolnie konstrukcja typowo do mp3/fon :) Podoba mi sie

• #17 02 Paź 2007 13:31
    Joincik
    Poziom 17  

Pomysł ciekawy, ale moim zdaniem w szkole na przerwie niezbyt dobrze się słucha ze względu na hałas, który zakłuca muzykę ale słuchanie w miejscach gdzie jest w miarę cisza (wycieczka, czy nawet z ziomkami na ławce) to naprawdę ciekawy pomysł. Przykładowo telefon, który ma dobra jakość dźwięku i gra bardzo głosno jak na telegon (bodajrze Motorola E1000) kosztuje conajmniej 300zł, a to coś lepszego można zrobić za kilkadziesiąt złotych, chociaż telefon ma też zalete, ma dużo innych funkcji i jest bardziej mobilny, ale DIY ma największą zalete, SAM zrobiłeś:D

• #18 02 Paź 2007 18:47
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Joincik napisał:
    Pomysł ciekawy, ale moim zdaniem w szkole na przerwie niezbyt dobrze się słucha ze względu na hałas, który zakłuca muzykę ale słuchanie w miejscach gdzie jest w miarę cisza (wycieczka, czy nawet z ziomkami na ławce) to naprawdę ciekawy pomysł. Przykładowo telefon, który ma dobra jakość dźwięku i gra bardzo głosno jak na telegon (bodajrze Motorola E1000) kosztuje conajmniej 300zł, a to coś lepszego można zrobić za kilkadziesiąt złotych, chociaż telefon ma też zalete, ma dużo innych funkcji i jest bardziej mobilny, ale DIY ma największą zalete, SAM zrobiłeś:D

Piszesz ze może sie nie za dobrze słucha ze względu na hałas, a ja powiem ze daje tak głośno ze go bardzo dobrze słychać przez co wzbudza zainteresowanie w szkole, telefon mam taki jak widać na zdjęciach czyli samsunga e250 + karta pamięci 1giga . Uzywam go również jak nagłaśniam apele na sali gimnastycznej. Dźwięk jest bardzo czysty . Nówka kosztuje 500zł. Jestem z niego bardzo zadowolony

• #19 03 Paź 2007 16:56
    waldek_x
    Poziom 10  

Krzychu_185 A możesz mi powiedziec gdzie dokładnie weług schematu podłącza sie te + i - z wyjścia np z odtwarzacza?? Nie za bardzo wiem, a w sumie mam cała płytkę z radia, tylko nie wiem gdzie się podłącza to źródło dźwieku :) Troche słabo widać na tych zdęciach, ale to radio tak od środka wygląda.Prosty wzmacniaczyk na kości tda2003 Prosty wzmacniaczyk na kości tda2003

• #20 03 Paź 2007 17:03
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Źródło dźwięku podłącza się do przewodu od potencjometru. Możesz też odpalić ten wzmacniacz i palcem poszukać wejścia sygnałowego.

• #21 03 Paź 2007 17:52
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Otóż scalak ma 5 nóżek , na schemacie przy wyprowadzeniach salaka masz cyfry od 1 do 5. Pierwsza nóżka od lewej to 1 i tak po kolei aż do 5 . 1 masz + sygnału z odtwarzacza
    - sygnału odtwarzacza idzie do masy w tym przypadku będzie to środkowa nóżka

• #22 07 Paź 2007 18:22
    dzetix
    Poziom 18  

Witam,waldek co pisze na tej kostce? pozdrawiam

• #23 07 Paź 2007 19:13
    HakuS492
    Poziom 12  

Bardzo fajna konstrukcja i chyba sam się wezmę do budowy takiego wzmaka!! Tak sie składa że mam w domu akumlatorek na 12 V.
    Jak zrobie to wrzucę. Moja ocena 9/10 :)
    Pozdrawiam

• #24 07 Paź 2007 20:36
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Kolego HakuS492 opisze ci wszystko
    Na początek fota z kopiowana z katalogu tegoż scalaka.......
    Nóżka 1 to jest + wejściowego sygnału , - wejściowego sygnału idzie do masy czyli 3 nóżka ,
    zasilanie + pod 5 nóżkę, - zasilania do masy ,
    sygnał wyjściowy do głośnika + jest pod 4 nóżką , a - sygnału wyjściowego idzie pod masę.

Co do potencjometru jest on na wejściu
    możesz dać 22kOHM albo 50kOHM (te są najczęściej stosowane) ja dałem 50kOHM bo mam ich trochę...........

Jeśli jeszcze cię interesuje jak zsumowałem sygnał stereo na mono też mogę pokazać
    We L i We P to są sygnały stereo , wyjście dajesz do wejścia wzmaka jak na schemacie wyżej pod potencjometr

• #25 15 Paź 2007 18:16
    rybarczykw
    Poziom 11  

Witam
    Jakiej mocy najlepiej by trzeba zastosować głośniki??

• #26 15 Paź 2007 18:36
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Najlepiej większej nic moc wzmacniacza . Mozna dać głośnik o dwa razy większej mocy max niż wzmacniacz i będzie dobrze :) mój ma 3 razy większa bo ma 15Wa z wzmaka idzie tylko 5W

• #27 18 Paź 2007 18:51
    mskojon
    Poziom 31  

Nieprawda. Przy tak niskich mocach lepiej nie dawać głośnika mocniejszego niż wzmacniacz, ponieważ szybko on nie wyrobi i w głośniku pojawi się pyr.. pyr... Dobrze jak głośniki są mniej wiecej takiej samej mocy jak końcówka. Dla przykładu: jakieś stare tonsilowskie GD szerokopasmowe, podpiąłem do 60W wieży i dałem na max. Decybeli było tyle że nie dało się tego znieść (oczywiście obciąłem dolne pasmo), ale średnimi i wysokimi wręcz miażdżyło uszy. Głośniki miały po... 1,5W :)

• #28 20 Paź 2007 18:39
    Malas1984
    Poziom 29  

Ciekawy pomysl ;-) heheh i co na to kumple?

• #29 20 Paź 2007 21:53
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Tak im sie to podobna że na początku ciągle pytali mnie sie jak to zrobić (chodzi o zbudowanie wzmacniacza), teraz tylko mi głowę trują żebym dzień dnia nosił, a wiec zostawiam w szkole u mojego nauczyciela i jest dobrze. Musze baterie nowa kupić bo już 3 tydzień na jednej jadę :)

• #30 20 Paź 2007 21:58
    Malas1984
    Poziom 29  

Niech sie kumple z Toba zloza na baterie lub kupcie akumulatorki i ladowarke-lepiej na tym wyjdziecie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME