Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

AndrzejR 15 Mar 2009 19:19 512566 1349
  • #1141 15 Mar 2009 19:19
    slimax
    Poziom 17  

W czasie ładowania są ciepłe a przy rozładowywaniu nagrzewają się znacznie bardziej.
    Wychodzi na to że rezystancja wewnętrzna jest już duża a elektronika baterii po stwierdzeniu dużego spadku napięcia na którejś z par ogniw - w panice pokazuje że to już koniec... Szkoda tylko że mimo wszystko potem jeszcze swobodnie laptop pracuje przez godzinę (powyłączane wszelakie alarmy w windows pt.: przy 3% energii hibernuj itd. Gdybym znał dokładną wartość napięć przy których ładowanie jest odłączane albo przy rozładowywaniu tryb "panic" ;P coś dałoby się z tym zrobić.
    Chciałbym np. podnieść napięcie ładowania z 4,15 do 4,20 a paniki z xx do np 3V :)

• TermoPasty.pl
  • #1142 15 Mar 2009 20:55
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że te wszystkie zabezpieczenia są po to, by nie doprowadzić do pożaru. Ogniwa, potrafią się tak nagrzać, że wybuchają i się zapalają.
    4,20 to normalne napięcie, przy którym bateria kończy łądowanie, a 3 V rozładowanie. Ważne natomiast jest jakie są różnice napięć pomiędzy sekcjami podczas ładowania i rozładowania. To na tej podstawie sterownik określa przydatność ogniw i często pokazuje ich duże zużycie.

Pozdrawiam, Jarek

• #1145 16 Mar 2009 14:10
    rudiksam
    Poziom 17  

coyotus napisał:
    mój pierwszy reset
    niech ktoś obeznany w temacie poprawi ewentualnie ale wydaje mi się że jest ok, licznik wyzerowany, data z dzisiaj, mA zmienione.

почти правильно. но FCC=44000 это не правильно.
    вот как должно быть:

Załączniki:
  • #1146 16 Mar 2009 14:20
    coyotus
    Poziom 14  

racja rudiksam, tu sie pomylilem, zle przeliczylem, ale poza tym wszystko dobrze,

ps. kolego rudiksam a wiesz ktory uklad w baterii evo n400/410c odpowiada za ladowanie baterii?? bateria jest wykrywana przez 2 komputery jednak na zadnym sie nie laduje.

• #1147 16 Mar 2009 14:33
    jarob

...a sprawdziłeś bezpieczniki w baterii?

Wszystkie sekcje ogniw mają takie same napięcia?

we właściwej kolejności podłączałeś ogniwa do elektroniki?

Zamieść plik tekstowy raportu odczytanego programem SBW.

• #1148 16 Mar 2009 14:44
    coyotus
    Poziom 14  

ogniw nie wyciagalem wcale, na 3 jest napiecie w okolicach 4,2v na jednym 0v. w programie compaq battery test utylity wyskakuje blad 203 ktory nie wiem co oznacza, a ktore to bezpieczniki w tej baterii?? eeprom programowalem ponyprogiem (bez wyciagania eeproma) programatorkiem ktory zamiescilem pare postow wyzej wiec nie moge zamiescic tego pliku z sbw bo nie mam jak odczytac jej (brak 74ls05/06 do zlozenia programatora do sbw) ;-(

• #1149 16 Mar 2009 14:49
    jarob

Jeżeli na jednej sekcji masz napięcie równe zero - to bateria nie rozpocznie ładowania. Musisz najpierw doprowadzić do pożądku ogniwa.

• TermoPasty.pl
  • #1150 16 Mar 2009 16:07
    coyotus
    Poziom 14  

sprawdzę dokładnie sekcje bo ja podałem napięcia poszczególnych ogniw. zatem wyjdzie że jedna sekcja będzie miała ok 8,4v a druga 4,2v ( w tej jedno ogniwo 0v) ale dziwi mnie to że niedawno (kiedyś było podobnie, nawet przed resetem) ładowało baterię, rozebrałem ją aby zobaczyć co jest w środku, potem złożyłem i nie ładowało , po jakimś czasie rozłożyłem i nie robiąc nic tylko wyjąłem elektronikę trochę i włożyłem z powrotem i zaczęło ładować, tak jak by coś tam nie łączyło ale nie wiem co to może być.

------------
    sekcje sprawdzone, jedna 8,4v druga 4,2v, czyli w tej drugiej jedno ogniwo padnięte.
    -------------

zauwazylem w batterymon ze po resecie wsadu unique id jest inny, ale nawet po wgraniu oryginalu dalej nie laduje, to jakies fizyczne uszkodzenie bo chyba te id niema wplywu na ladowanie aku??

• #1151 16 Mar 2009 18:45
    156488
    Użytkownik usunął konto  
  • #1152 16 Mar 2009 20:51
    coyotus
    Poziom 14  

jarob napisał:

we właściwej kolejności podłączałeś ogniwa do elektroniki?

hmm tego to raczej pewny nie jestem, mozliwe ze nie w tej kolejnosci wogole, odlutowane byly tylko chyba 2 przewody z calej elektroniki ale w jakiej kolejnosci to nie pamietam , po wgraniu wsadu przylutowane z powrotem tez nie wiadomo w jakiej kolejnosci. na drugiej bateri takiej samej juz nie odlutowane byly zadne przewody od elektroniki i tak zaprogramowany eeprom i dziala dobrze.

• #1153 16 Mar 2009 22:23
    jarob

[quote="coyotus"]
    ------------
    sekcje sprawdzone, jedna 8,4v druga 4,2v, czyli w tej drugiej jedno ogniwo padnięte.
    -------------
    quote]

kolega chyba za bardzo nie wie co to sekcje w baterii...

Z tego co się zorientowałem, to u kolegi są cztery sekcje i jedna jest uszkodzona. To jest fizyczne uszkodzenie - trzeba wymienić ogniwa - dopiero potem szukać innych usterek.

Dodano po 2 [minuty]:

prezessc napisał:
    Poszukuję wsadu do bateriiBP-8050 (S) z laptopa IQON 8050Q.

za mało danych, by cokolwiek podesłać... baterie mogą być na różnych sterownikach, o różnej pojemności i napięciu.

• #1154 17 Mar 2009 11:40
    coyotus
    Poziom 14  

a moze i 4 sekcje wychodzi, bo ja myslalem ze sekcje sa po 2 ogniwa, ale i na takiej jednej uszkodzonej dzialalo ladowanie bo wczesniej nic nie robilem, wiec najpierw zakupie ogniwa i wtedy sie okaze co dalej.

• #1155 17 Mar 2009 12:33
    jarob

czasami sekcja składa się z jednego lub dwóch, trzech a czasami czterech ogniw - ale zawsze połączonych ze sobą równolegle.

• #1156 17 Mar 2009 12:43
    coyotus
    Poziom 14  

kolego jarob:
    to ty pisales w tym temacie jak prawidlowo odlaczyc ogniwa od elektroniki?? gdzies to widzialem ale nie pamietam gdzie ;-)

• #1157 17 Mar 2009 13:38
    jarob

Nie tylko ja, ale odłączasz od plusa do minusa po kolei, a podłączasz od minusa do plusa po kolei.

• #1158 17 Mar 2009 14:03
    coyotus
    Poziom 14  

zapisze sobie bo odłącze jak w samochodzie, minus potem plus ;-)

• #1159 17 Mar 2009 15:55
    156488
    Użytkownik usunął konto  
  • #1160 17 Mar 2009 16:57
    rudiksam
    Poziom 17  

prezessc napisał:
    Dane baterii do IQON: napięcie 11,1V, pojemność 4400mAh, sterownik bq2040, pamięć 24c02. Dane bq2040 a więc zawartość standardową pamięci wg tabeli mogę wprowadzić. Problem tylko z ustawieniem zawartości dedykowanej do tego laptopa ( o ile taka była ). Oczywiście robię to czytając i zapisując bezpośrednio pamięć bo mam wersję SBW_demo. Przy okazji czy są jakieś łatwiej dostępne programy do edycji eepromu bez rozbierania baterii (oprócz SBW i AccPlus).
    Dzięki jarob za zainteresowanie i pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 36 [sekundy]:

Dodano po 8 [minuty]:

Załączam wsad, który zczytałem. Ogniwa wymieniłem. Działa na nim ale krótko, przy czym najpierw nie resetowłałem pamięci po wymianie ogniw. Po wyzerowaniu komórek 0E i 0F jest tak samo. Załącznik jest z zawartością pierwotną.

побуйте.но я думаю что прошивка еепром врядли поможет в вашем случае

Załączniki:
  • #1161 20 Mar 2009 09:22
    Adhelor
    Poziom 1  

Witam,
    Mam pytanie na które po przeczytaniu całego wątku odpowiedzi nie znalazłem:
    Czy jako ogniwo do regeneracji da się użyć czegoś takiego:
    Link
    Czy elektronika zaszyta w samym ogniwie nie będzie przeszkadzać tej z baterii? Czy ktoś może wie, czy elektronika z tych ogniw też obniża pojemność wraz z upływem czasu/ilością ładowań powodując niemożność poźniejszej regeneracji.

• #1162 20 Mar 2009 22:39
    SonyVaio SZ
    Poziom 9  

Battery pack VGP-BPS2C, 6 akumulatorków Panasonic/Matsushita CGR18650E. Bateria w laptopie przestała nagle działać, laptop jej po prostu nie widzi, twierdząc, że jej nie ma. Po prostu martwa. Z drugą baterią działa normalnie. Rozebrałem pakiet baterii i w środku jest 6 akumulatorków.
    Czy ktoś wie jak je wymienić i gdzie można kupić? Akumulatory nie mają zwarcia, wydaje się, że są naładowane. Zmierzone napięcie bez obciążenia wynosi (dla całej paczki) 12,1 V (3 x 3,7V). Czy to możliwe, żeby elektronika baterii padła?

• #1163 21 Mar 2009 15:06
    ardnet
    Poziom 14  

troche pozno ale ale lepiej niz wcale mialem zajecia. problem w tym ze wsady nieposiadam i nawet niewiem jak go zczytac poniewaz niewiem jak podlaczyc baterie do i2c a jak wgralem sbw i inne programy to wyswietlaja bledy i niemozna zczytac wsadu.

• #1164 21 Mar 2009 19:55
    coyotus
    Poziom 14  

ardnet:
    najlepsze wyjscie to rozebrac baterie i bedziesz wiedzial co tam siedzi, bez tego to ani rusz , a i tak zczytac musisz uklad aby ktos ci go wogole wyresetowal

jarob:
    thnx za podpowiedz z tym odlaczaniem ogniw od elektroniki, brak ladowania bylo spowodowane wlasnie zlym odlaczeniem ogniw. problem rozwiazany z ladowaniem,
    obecnie wsadzilem ogniwa z laptopa ktory mi padl i z niego baterie rozlozylem. dzis pierwszy test wytrzymalosci (choc nie oczekuje sporego czasu pracy na ogniwach)

• #1165 21 Mar 2009 20:13
    ardnet
    Poziom 14  

rozebralem baterie i uklady w srodku to bq80201dbt i dwa bq29321pm a mozesz mi napisac jak podlaczyc baterie by zczytac wsad.
    dziwne zachowanie baterii po otworzeniu i zamknieciu.nic nieurwalem i wszystko jest tak jak poprezdnio a jest na 0 proent mimo tego ze jest podlaczona do ladowania i lapek na niej dziala

• #1166 22 Mar 2009 20:25
    555_1
    Poziom 2  

Witam wszystkich
    Proszę Fachowców aby ktoś poprawił zawartość pamięci 2404 (sczytana IC-Progiem) z baterii PA2487U z laptopa Toshiba 4090CDS. Bateria Li-ION, napięcie 10,8V, pojemność 4000mAh. Bardzo dziękuję.

• #1167 23 Mar 2009 22:48
    tronix_1
    Poziom 15  

Witam
    Od dłuższego czasu przymierzałem sie do regeneracji baterii w moim laptopie. Wczoraj rozebrałem baterie odczytałem oznaczenia układów na jakich została oparta konstrukcja elektroniki tej baterii, a następnie zabrałem sie za czytanie postu na naszym zacnym forum o regeneracji ogniw w laptopach. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytania.
    A więc do rzeczy: Model laptopa-Toshiba Satellite A100-220, Model baterii- PA3451U- 1BRS, Bateria została oparta o układy: BQ80201DBT, BQ29312PW, 5CK 29400. Bateria wykazuje klasyczne objawy zapełnienia licznika ładowania(szybkie ładowanie szybkie rozładowanie, mimo sprawnych ogniw).Dlatego chciał bym się dowiedzieć w jaki sposób mogę wykasować licznik ładowania i inne potrzebne parametry, w celu wydłużenie jej pracy.A mianowicie:
    -Czy w ogóle taka regeneracja jest możliwa(co do tej baterii).
    -W jakim podzespole tej baterii zawarta jest pamięć zapisująca informacje o jej stanie.
    -W jaki sposób mogę ją odczytać, edytować, zapisać.
    -Jakim programatorem, programem wykonać te operacje.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

• #1168 24 Mar 2009 16:11
    GOLECKI
    Poziom 15  

Podpisuję się pod powyższym postem. Prosiłem kilka razy ale kazano mi przeczytać wątek :| Nic nie znalazłem a większość wygooglowalem sam. Interesuje mnie jedynie sposób zapisu danych w eepromie - które komórki odpowiadają za datę prod. ilość cykli itp. oraz czym edytować wsad.

Pozdrawiam

• #1169 24 Mar 2009 17:52
    skaktus
    Poziom 37  

Adresy komórek i zawartość są opisane w dokumentacjach układów.

Ja natomiast mam takie pytanie-jak uzyskano takie pojemności i napięcia na baterii

Mam lapka Hasee Q540S który jest odpowiednikiem lapka Advent, FS i inne.

Posiada on baterię 14,4V 2200 , model U40-4S2200-G1L3, produkowana przez gallopwire na ogniwach LG.

Ogniwa raczej standardowe, w baterii są zamontowane 4 sztuki, parametry jak wyżej 14,4 V i 2200 mAh. W baterii są miejsca jeszcze na 2 ogniwa - po co ? Piszą że 4 komorowe mają 2200 mAh a 6 komorowe mają 4400 mah - jakim cudem ? Rozumiem gdyby miały 8 komór, ale 6 ?

Może ktoś mi wytłumaczyć ?

• #1170 24 Mar 2009 20:12
    jarob

tronix_1 napisał:
    Witam
    Od dłuższego czasu przymierzałem sie do regeneracji baterii w moim laptopie. Wczoraj rozebrałem baterie odczytałem oznaczenia układów na jakich została oparta konstrukcja elektroniki tej baterii, a następnie zabrałem sie za czytanie postu na naszym zacnym forum o regeneracji ogniw w laptopach. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytania.
    A więc do rzeczy: Model laptopa-Toshiba Satellite A100-220, Model baterii- PA3451U- 1BRS, Bateria została oparta o układy: BQ80201DBT, BQ29312PW, 5CK 29400. Bateria wykazuje klasyczne objawy zapełnienia licznika ładowania(szybkie ładowanie szybkie rozładowanie, mimo sprawnych ogniw).Dlatego chciał bym się dowiedzieć w jaki sposób mogę wykasować licznik ładowania i inne potrzebne parametry, w celu wydłużenie jej pracy.A mianowicie:
    -Czy w ogóle taka regeneracja jest możliwa(co do tej baterii).
    -W jakim podzespole tej baterii zawarta jest pamięć zapisująca informacje o jej stanie.
    -W jaki sposób mogę ją odczytać, edytować, zapisać.
    -Jakim programatorem, programem wykonać te operacje.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Kolega musiał źle lub słabo szukać :/
    Sam kilkakrotnie już pisałem o sterowniku BQ80201, bo to on zawiera fleshrom. Czyta się to to po szynie SMBus. Interfejs standardowy. Programów masz kilka do wyboru - oczywiście wersje pełne.

Czy się uda zregenerować tą akurat baterię zależy w dużej mierze od tego w jaki sposób jest zaprogramowany sterownik. Jeżeli jako BQ2084/85 ze standardowym hasłem, to się uda. Jeżeli inaczej, to raczej się nie uda.
    Co do ogniw, to niebyłbym taki pewien czy są one sprawne - podaj jak je sprawdziłeś.

Dodano po 3 [minuty]:

skaktus napisał:

Ja natomiast mam takie pytanie-jak uzyskano takie pojemności i napięcia na baterii

Mam lapka Hasee Q540S który jest odpowiednikiem lapka Advent, FS i inne.

Posiada on baterię 14,4V 2200 , model U40-4S2200-G1L3, produkowana przez gallopwire na ogniwach LG.

Ogniwa raczej standardowe, w baterii są zamontowane 4 sztuki, parametry jak wyżej 14,4 V i 2200 mAh. W baterii są miejsca jeszcze na 2 ogniwa - po co ? Piszą że 4 komorowe mają 2200 mAh a 6 komorowe mają 4400 mah - jakim cudem ? Rozumiem gdyby miały 8 komór, ale 6 ?

Może ktoś mi wytłumaczyć ?

6 ogniw daje nam pakiet złożony z 3 sekcji, po 2 ogniwa równolegle. Daje to pojemność 4400 mAh ale przy napięciu 11,1 V lub 10,8 V

Dodano po 9 [minuty]:

GOLECKI napisał:
    Podpisuję się pod powyższym postem. Prosiłem kilka razy ale kazano mi przeczytać wątek :| Nic nie znalazłem a większość wygooglowalem sam. Interesuje mnie jedynie sposób zapisu danych w eepromie - które komórki odpowiadają za datę prod. ilość cykli itp. oraz czym edytować wsad.

Pozdrawiam

Bez urazy, ale nikt z uczestników nie jest zatrudniony tutaj na etacie, by udzielać w kółko tych samych odpowiedzi. Jeżeli ktoś pisze aby przeczytać wątek, to znaczy że taki problem lub podobny był już omawiany i najczęściej radzący tak, już o tym pisał lub sam o to pytał. Chodzi też o to, by niepotrzebnie nie wydłużać tego tematu.

No ale szukający albo niedokładnie czyta, albo w wyszukiwarce szuka tylko i wyłącznie konkretnego modelu baterii, a taka nie zawsze musi być znaleziona. Czasami trzeba szukać sterownika. Czasem nikt nie posiada wiedzy na temat konkretnego problemu.

Też nie zawsze znający się na temacie mają czas by udzielać któryś raz tej samej odpowiedzi.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w walce z bateriami :D