Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

AndrzejR 07 Maj 2008 20:55 511651 1349
  • #571 07 Maj 2008 20:55
    PepeBin
    Poziom 9  

PepeBin napisał:
    Witam
    Mam pytanie posiadam HP nx6110 i w systemie pokazuje caly czas 100% naladowania baterii jestem zielony prosze o pomoc co moge z tym zrobic ?
    Program HP battery check pisze ze jedno kub wiecej ogniw uszkodzone, ale bateria nie trzyma az tak zle jak na ponad 2 lata system nie podaje tez czasu ktory pozostal do hibernacji lub wylaczenia
    Z gory dzieki i pozdro
    PS.
    W programach pokazuje kosmiczne liczby % naladowania baterii np. 70345,5%

Prosze o pomoc :)

• Texa Poland
  • #572 10 Maj 2008 18:58
    damian nowak
    Poziom 12  

Witam, obserwuje ten temat od kilku dni i zauważyłem spore grono zadowolonych forumowiczów cieszących sie poprawnie zaprogramowana pamięcią, próbowałem wiec wielu sztuczek z moją bateryjką (posilony wiedzą kolegów wtajemniczonych) jednak nie mogę sobie poradzić z poprawną edycją pamięci :cry:
    A teraz do rzeczy pamięć 24c02 układ sterujący BQ2060SS 4 ogniwa li jon 14.8V 4Ah pamięć wstępnie przeprogramowałem na podstawie noty bq2060 jednak nie pokazuje mi napięcia ogniw oraz rozłącza ładowanie po kilku minutach. załączam oryginalny wsad oraz moja modyfikację. [b]Proszę [/b]podpowiedzcie czego jeszcze nie poprawiłem lub co źle wpisałem? proszę jeszcze o info od osoby która by sie tego podjęła czy aku maja być naładowane czy rozładowane i jak podłączyć mam te przewody od + do - czy na odwrót

• #573 10 Maj 2008 23:05
    nicox
    Poziom 10  

witam...
    w baterii od laptopa gericom 14,8V 4000mAH widzę 4pakiety po 2ogniwa cgr18650a. Zmierzyłem każdy pakiet i na jednym jest dożo mniej V niż na pozostałych. Na allegro znalazłem ogniwa 2400mah 3,7V (model 18650)za ok 20zł szt ale nie wiem czy będą dobre do tej baterii(chodzi o pojemność 2400mah) i czy mogę wymienić tylko te dwa?

• #574 10 Maj 2008 23:50
    damian nowak
    Poziom 12  

Nie powinieneś wymieniać 2 jeśli bateria ma więcej niż rok to pojemność ogniw na pewno juz znacznie spadła, będziesz miał różnic napiec.
    Co może doprowadzić do niezadziałania tej bateryjki, (elektronika zgłupieje).

• Texa Poland
  • #575 11 Maj 2008 09:37
    tomaszko
    Poziom 16  

:arrow: Damian, a policzyłeś sumę kontrolną.
    Nie bawiłem się z Twoim sterownikiem, ale wydaje mi sie, że zawsze powinna być sprawdzana przez każdy sterownik.
    Jeśli suma się nie zgadza to bateria jest tylko cegłą.

• #576 11 Maj 2008 23:16
    damian nowak
    Poziom 12  

Suma kontrolna, a w jakich komórkach to jest zapisane?
    Poprawiłem pojemność licznik ładowań i zmieniłem kod baterii, nie wiem co powinno być w komórkach od 7a do 7d bo ja mam zera, a w nocie są jakieś dane, odnośnie właśnie poziomów napięć ale przedkładałem dane innych baterii i one też mają zera w tych kom. i może dlatego laptop nie widzi napięcia.
    Dzisiaj po rozładowaniu baterii wskazał mi pod Linuksem 98% baterii, ale napięcia nadal nie widział.

• #577 12 Maj 2008 09:48
    mrdok
    Poziom 12  

tomaszko "suma kontrolna"??? hmmm cos nowego...

• #578 12 Maj 2008 13:50
    enemyhilator
    Poziom 15  

Mam taką baterię A6-4222 i mam pytanie jak ją otworzyć za bardzo mi to nie wychodzi, a nie chce zniszczyć jej.
    Jak by ktoś mógł zamieścić jakąś instrukcje co i jak był bym bardzo wdzięczny.
    Czy to co podkreśliłem świadczy o tym, że elektronika w niej jest źle skalibrowana.
    Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• #579 13 Maj 2008 20:56
    tomaszko
    Poziom 16  

:arrow: mrdok - na forum zawsze czegoś ciekawego możesz się nauczyć.
    Mi trafiły się baterie od Della na m37515 i m37516 i w obu przypadkach suma kontrola znajduje się w ostatniej zapisanej komórce eepromu. Dlatego o tym napisałem bo sprawdziłem to na własnej skórze.
    Było to już także poruszone dużo wcześniej w tym wątku.
    Podejrzewam, że większość sterowników obsługuje taką sumę i bez niej nie działa.
    Ponadto szukając gotowych wsadów do swoich pamięci natknąłem się na niemałą ich ilość lecz niestety w żadnej z nich nie była policzona prawidłowo w/w suma kontrolna.
    A wszystkie te wsady były opisane jako poprawione i właściwie gotowe do wgrania.
    Wnioskuję, że zamieszczający te wsady byli lekko złośliwi, ponieważ SBW czyta je prawidłowo i pokazuje zaprogramowane wartości, ale bateria niestety nie działa.
    Ciekaw jestem ilu z forumowiczów z tego powodu poległo.
    Ja byłem uparty i naprawiłem swoje baterie zmieniając wartości w odpowiednich komórkach i licząc sumę kontrolną.
    Dla zainteresowanych: sumę tę liczy się bardzo łatwo przy pomocy SBW (np. 3.71demo).

• #580 14 Maj 2008 10:45
    maniacs
    Poziom 17  

Witam

Damian, a nie prościej zresetować za pomocą SBW demo??
    Z tego co pamiętam to pamięci dla 2040 i 2060 w wersji demo możesz resetować,

• #581 14 Maj 2008 13:05
    krzysiozak
    Poziom 36  

Użytkowanie laptopa tylko w domu wyłącznie z sieci energetycznej z ogniwami czy bez.

Wiem że istnieją podobne tematy na Elektrodzie ale szukając nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Koleżanka kupiła Laptopa Toshiby i chce go użytkować wyłącznie w domu. I czy ma go użytkować razem z ogniwami ciągle naładowanymi czy też je wyjąć i niech leżą spokojnie w domu obok laptopa, a może je co pewien czas rozładowywać i ładować, jak myślicie co będzie leprze. Moim zdaniem powinna laptopa używać razem z ogniwami, jest to wszak jakieś zabezpieczenie przed zanikami sieci energetycznej i utratą danych np: przy pisaniu długiego listu, inny jej znajomy jest zdania że powinny sobie spokojnie leżeć z dala od laptopa, jak się z nich nie korzysta.
    Doradzie coś nam proszę.

• #582 14 Maj 2008 13:28
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jakbyś poszukał, to znalazłbyś moją odpowiedź na to pytanie.

Bateria, jak jest wyjęta to też się starezeje i rozładowuje. Gdybyś ją trzymał poza lapkiem, to i tak musiałbyś ją ładować np. raz w miesiącu.

Według mnie najlepiej trzymać ją w lapku (robi wtedy za UPS-a, którego przecież nie wyłączasz podczas pracy :D ). Raz na jakiś czas należy baterię rozładować do wyłączenia lapka i ponownie naładować.

Pozdrawiam, Jarek

• #584 15 Maj 2008 15:36
    paruzel
    Poziom 2  

Witam.
    Także bawię się z baterią w moim laptopie, ale poza BQ2060 i pamięcią 24c02 siedzą w elektronice jeszcze dwa scalaki 1414f i cfa491.
    Oczywiście nie mam pojęcia co to są za scalaki. zmiana wsadu w 24c02 nie pomogła bateria dalel się nie ładuje.
    Prosze o pomoc mam Asusa seria a3l

• #585 15 Maj 2008 21:05
    nicox
    Poziom 10  

Witam....
    w elektronice od baterii mam BQ2060A i 24LC02B
    sczytałem przez programator jdm i zapisałem do pliku, ale chyba coś nie tak bo w programie bq2040.exe nie chce mi sie nic w tych zakładkach pokazać.
    Ustawienia icprog:
    JDM
    com1
    Win API
    I/O 10

Plik w załączniku ... acha przy lutowaniu do epromu (po odłączeniu elektroniki od ogniw) niechcący połączyłem piny na chwilę 5 z 6 i 7 z 8 chyba.
    Ma to jakiś wpływ?
    Jakby ktoś mógł zerknąć na plik ewentualnie może ktoś ma już gotowy wsad... bateria od gericom oznaczenie EMC31J 14.8V 4000mAh 8 ogniw

• #586 15 Maj 2008 21:31
    mrdok
    Poziom 12  

tomaszko ale nie w najprostszych sterownikach takich jak 2040 i 2060.

• #587 16 Maj 2008 06:56
    damian nowak
    Poziom 12  

To ja juz nie wiem, może tomaszko ma racje?
    Męczę sie z tym, a ta jak na złość nie daje za wygraną przypomnę zmieniłem:
    1)[07] było 34 dałem 00
    2)[0e 0f] dałem na 00 00 -tu kombinowałem juz róznie 01 02 itd
    3)[16 17] data dałem 38 21 czyli 30 01 2008
    4) [18 19] zmieniłem o 1 o 2 itd.
    5)[38 39] dałem tą samą pojemność co była [40 41]

I byłoby na tyle chyba. Co jeszcze istotnego nie poprawiłem?
    W ogóle mam objaw taki, ze nie mam komunikacji z bateria pod Windowsem na baterii mam czerwony krzyżyk.
    Zasysa mi pojemność znamionową rodzaj ogniw i producenta i typ sterownika jak wypnę zasilacz to działa, ale pokazuje, ze bateria nie naładowana (ogólnie cały czas mam 0%), po podpięciu próbuje ładować , ale tylko 1400mWi po paru sekundach przestaje.
    Podejrzewam, ze jakby odczytał sobie napięcie to by ruszyło

• #588 16 Maj 2008 14:05
    Daroook
    Poziom 11  

Witam.

Ja też próbuje zresetować elektronikę w IBM 570, lecz bez większych rezultatów. W baterii oprócz 24C04 siedzą jeszcze scalaki

AS342D oraz
    BH5740AFS.

Kilka postów wcześniej zck miał podobny problem po czym rudiksam załączył wsad z jakiejś rosyjskiej strony, jednak ten wsad nie działa,a moja bateria po wgraniu tego wsadu dalej wyłącza się po 5-ciu minutach pracy. A problem z baterią od IBM 570 z tamtego postu nie został rozwiązany. Więc pytanie brzmi czy elektronikę sterowana wyżej wymienionymi układami da się zresetować? Zamieszczam dwie zawartości kości 24C04 sczytane ICprog-iem z dwóch baterii dedykowanych dla IBM 570.

Jeżeli jest ktoś w stanie zresetować te wsady to byłbym wdzięczny. Wcześniej ogniwa miały pojemność 2800mAh, a teraz są włożone 2400mAh.

Jeszcze jedno, bo zrobiłem płytkę na układzie 74LS05 i złączu DB25, dam rade jakoś podłączyć ja pod baterię aby sczytać coś SBWorkshop? Bateria ma cztery piny +,- i jeszcze dwa środkowe, nie wiem jak to tam podłączyć by czegoś nie spalić.

Pozdrawiam Darek.

• #589 16 Maj 2008 21:32
    mrdok
    Poziom 12  

Daroook Zbuduj sobie interface do sbw lub accplus, jeden pasuje do obu. Ja od tej pory jak zbudowałem interface do accplus to od tamtej pory tylko nim programuje kostki 24xx. Zresztą ten układzik jest bardzo dobry do sprawdzenia lini smbus baterii.

• #590 16 Maj 2008 21:42
    Daroook
    Poziom 11  

mrdok Już zrobiłem sobie ten interface do sbw ale nie wiem za bardzo jak go podłączyć do mojej baterii.
    I nie wiem czy sczytując pamięć mam mieć baterię w laptopie z wyprowadzonymi przewodami od odpowiednich pinów z elektroniki baterii czy tez nie.
    A z resztą chyba sbw nie obsługuje mojego scalaka AS342D więc co mi to da?
    Pamięć sczytałem prawidłowo po RS232, więc co mam dalej zrobić.

• #591 17 Maj 2008 00:00
    mrdok
    Poziom 12  

Hmmm coś mi się pokiełbasiło albo zmieniłeś posta :P heh:P Większość baterii komunikuje się z lapkiem po przez smbus. Skrajne piny to napięcia, środkowe to smbus i temperatura. Jak masz otwartą bat. to powinno Ci łatwo pójść, AccPlus jest lepszy od SBW. Aaaa już wiem to wcześniejsze powinno być do nicox , cóż zdarza się jak czyta się na wyrywki :P :)

• #592 17 Maj 2008 02:56
    jayo_20
    Poziom 11  

Witam ja mam troszkę inne pytanie, ale wiozące sie z tym tematem.
    Wrzuciłem nowy wsad z tego tematu do baterii dla IBM T2X i po włożeniu jej do laptopa miga dioda od ładowania cały czas (wcześniej tego nie robiła) po włożeniu innej baterii jest to samo.
    wsad był opisany do tego typu baterii i niby zresetowany.

Wcześniej laptop zachowywał sie normalnie czyli dioda od ładowania zamigała , po chwili zaświeciła.
    W tej chwili obojętnie jaka nie ruszana baterie włożę i tak ciągle miga ładowanie co mogło sie stać na MB w laptopie?
    Pozdrawiam.
    Poprawiłem TONI_2003

• #593 18 Maj 2008 18:37
    wojtek_r95
    Poziom 11  

Witam,

jestem posiadaczem ponizszego sprzetu:
    Rodzina produktów. DELL INSPIRON 6400
    Klasa procesora Dual Core
    Kod procesora T2450
    Predkosc procesora 2 GHz
    Czestotliwosc szyny FSB 533 MHz
    Pojemnosc pamieci podrecznej 2 MB
    Pojemnosc dysku 160 GB SATA
    Zainstalowana pamiec 2x1024 MB 667 MHz
    Rodzaj pamieci SODIMM DDR2
    Przekatna ekranu LCD 15,4 cali
    Typ ekranu TFT WXGA TrueLife
    Maksymalna rozdzielczosc LCD 1280x800
    Typ karty graficznej Intel GMA950 256MB
    Napedy wbudowane DVD±RW Super Multi Dual Layer
    Rodzaj baterii Li-Ion
    Zlacza zewn. • 15-stykowe D-Sub (wyjscie na monitor)
    • wejscie na mikrofon
    • wyjście na telewizor S-Video:7-pin mini-DIN connector
    • FireWire (IEEE 1394)
    • wejscie na mikrofon
    • wyjscie sluchawkowe
    • 4 x USB 2.0
    Bezprzewodowa karta sieciowa Tak
    Typ bezprzewodowej karty sieciowej IEEE 802.11g
    Bluetooth Tak
    Wyposazenie standardowe • 1x10/100BaseTX FastEthernet (RJ45)
    • Modem 56K V.92
    • glosniki stereo
    System WN XP SP2
    Zakupiony nowy grudzień 2007

Problem dotyczy baterii, tzn. gdy bateria zostanie naładowana i jeszcze przez jakis czas komp jest na kablu to nagle zaczyna migac kontrolka baterii na pomaranczowo (to oznacza jej chyba przegrzanie). Gdy odłącze kabel komp automatycznie gasnie z braku zasilania, nie jest mozliwe odrazu uruchomienie z baterii - albo po jakims czasie, albo po jej wyciagnieciu i ponownym włozeniu. Czy ktos miał podobny problem no i jak go sie pozbyc. Był raz oddany na gwarancjei tam po formacie było ok, ale w miare upływu czasu zaczeło sie to caraz czesciej powtarzac, a przeciez nie bede robił formata co 3 miesiace.

Za wszelkie porady z góry dzieki.

Pozdrawiam

• #594 19 Maj 2008 01:35
    damian nowak
    Poziom 12  

Właśnie u mnie też tak jest jak opisuje jayo_20 dioda ładowania cały czas miga, na 2 rożnych bateriach jedna regenerowana, a druga nie, ale tez stara,

Czy po przeprogramowaniu pacnięci jest możliwość uszkodzenia laptopa lub zablokowania funkcji ładowania :?:

• #595 19 Maj 2008 01:51
    jayo_20
    Poziom 11  

Problem juz rozwiazany.
    Mianowicie bateria ze zlym wsadem uszkodzila zawartosc EEprom 24rf08, dlatego tez dioda od ladowania baterii migala ciagle i tym samym bateria sie nie ladowala.
    Aby usunac usterke nalezy wgrac nowy wsad do 24RF08 na plycie glownej laptopa.
    Pozdrawiam

• #596 19 Maj 2008 21:26
    wojtek_r95
    Poziom 11  

Jayo_20

Czy w moim przypadku jest tak samo? Jeśli tak, to co mam zrobic bo nie mam pojecia jak sie do tego zabrac.

• #597 19 Maj 2008 22:20
    jayo_20
    Poziom 11  

wojtek_r95 napisał:
    Jayo_20

Czy w moim przypadku jest tak samo? Jeśli tak, to co mam zrobic bo nie mam pojecia jak sie do tego zabrac.

sadze ze moze to nie byc problem z bateria lecz bedzie trzeba wymienic układ od ladowania baterii. Nie znam niestety budowy plyty glownej w tym laptopie wiec wiecej ci nie pomoge. Ale patrzac na inne laptopy jakie robie to stawiałbym na układ ładowania baterii.

• #598 19 Maj 2008 22:40
    wojtek_r95
    Poziom 11  

Jayo_20

a jakie moze miec konsekwencje jesli tak bede eksploatował, czy przez to moze sie cos uszkodzic, bo sprzet jest jeszcze na gwarancji, ale jak mam opróżniac dysk to jestem chory.

• #599 19 Maj 2008 23:01
    tomaszko
    Poziom 16  

A co ma format dysku do ładowania baterii? W Twoim przypadku można to sprawdzić podmieniając baterię na sprawną (bo podmiana MB raczej odpada). Jeśli bateria przegrzewałaby się to byłaby ciepła zaraz po wyjęciu. Nie wykluczam uszkodzenia płyty, ale stawiam na uszkodzenie baterii. Serwis mógł nie być rzetelny, a Tobie sprzedali jakąś ściemę.

• #600 19 Maj 2008 23:58
    jayo_20
    Poziom 11  

Powiem ci tak.

Mialem troszke laptopow acer ktore mialy uszkodzone układy ladowania baterii, niektore nie startowaly z zasilacza, niektore tak. ale ogolnie po odpaleniu dzialaly i nic sie z nimi nie dzialo (lecz nie ladowaly baterii)

i sadze w 99% ze jezeli ci startuje na samym zasilaczu to jezeli wyciagniesz baterie to nie powinno sie nic wiecej stac.

Ale tak czy tak, jezeli masz go na gwarancji to zrob obraz dysku (np. programem ghost, zgraj na plyty i daj na gware) w koncu po to jest gwarancja.

Pozdrawiam

Tomaszko - jezei bateria sie przegrzewa to padaja w niej termiki

w tym przypadku mozna podejrzewac uklad ladowania lub elektronike w baterii