Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

800zł na nagłośnienie - co wybrać?

KaNiOn 23 Sep 2007 15:05 2301 11
    KaNiOn
    Level 11  
    Posiadam Fiata Uno 1.0 94r. Postanowiłem zainstalować w nim system CA. Wybrałem taki zestaw:
    radio: Pioneer DEH-2900 ok.300zł
    przód: 2x głośniki Phonocar yellow line 100mm + tweetery Philips z jedwabną kopułką + zwrotnica (standardowe miejsce montażu) ok.140zł
    tył: 2x Phonocar yellow linie 165mm + tweetery Philips z jedwabną kopułką + zwrotnica. Wmontowane w tylną półkę (wytnę otwory). ok.160zł
    subwoofer: jeszcze nie wiem ale coś niedrogiego (mogę zrobić sam skrzynie i wzmacniacz niedużej mocy np. 70W) ok. 800zł

Ogólne założenia:
    - na cały zestaw chce wydać do max 800zł, będzie to ostateczna wersja, nic nie będę już dokupywać,
    - nie słucham muzyki na "full'a", słucham prawie wszystkiego od Metallicy poprzez Boba Marley'a do hip-hopu i techno
    - nie jestem strasznie wybredny jeśli chodzi o dźwięk- ma grać dobrze, ale nie spodziewam się cudów
    - nie chce mi się kombinować z panelami, po za tym nie stać mnie na nie
    - chcę mieć 4 głośniki + subwoofer
    Pytania:
    - Co sądzicie o zestawie? wszelkie sugestie mile widziane.
    - Czy ten Pioneer ma wbudowany filtr dolnoprzepustowy? Chciałbym do wyjścia RCA podłączyć bezpośrednio zwykły wzmacniacz i do niego subwoofer. Jak będę zgłaśniać radio to sub też będzie głośniej?
    - po co wymieniać przewody do głośników na OFC dużej średnicy skoro z radia i tak wychodzą cieniutkie i lipne? Tak samo zasilający. Myślałem zawsze, że łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo...
    - Myśle ze dobrze by było głośnikom w półce zafundować jakąś obudowę.. jaką? objętość i inne dane
    - jaki głośnik na subwoofer? jaka obudowa itp.. czy starczy wzmacniacz 50W THD 0,5%?

Z góry dzięki za pomoc..
    crazy_88
    Level 42  
    Przód 1x phonocar yline
    zamiast tyłu subik magnat xpress 10'' + soling sl 109 i na radio reszta :)
    VJARON
    Level 11  
    witaj.
    jeśli chodzi o radio to uważam że każde dobre aby nie najtańsze, nie wiem o jaki filtr ci chodzi, każdy normalny wzmacniacz do subufera ma wbudowany regulowany filtr dolnoprzepustowy (nie radio)
    po drugie głośniki 100mm można sobie wsadzić...
    po trzecie te zwrotnice to z tym zestawem ci szału nie zrobią, z tyłu ok. ale z przodu nie są konieczne.
    Albo wstawiasz głośniki w półkę albo robisz skrzynkę, najlepiej jedno i drugie, nie ma sensu dodatkowo zabudowywać głośników w półce.
    Jeśli chodzi o przewody to masz racje, warto w nie inwestować jeśli masz prawdziwy sprzęt, w twoim przypadku nie ma co pchać kasy w zajeextra przewody, bo to głupie
    KaNiOn
    Level 11  
    A co jeśli załozyłbym z przodu redukcję na 130mm i taki sam zestaw ale ze 130mm y-line?
    łowieca
    Level 30  
    Ja bym sie kierował tym co pisze crazy dodatkowo jeśli uda Ci sie założyć 13 na redukcji to oczywiście wyjdzie na plus.
    Jeśli chodzi o sterowanie subem z radia to półka średnia i wyższa (mniej więcej serie zaczynające sie na Deh-P4XXX) mają taką opcję, oczywiście robiąc głośniej radiem sub idzie za przodem, nie musisz osobno regulować głośności.

VJARON ja bym jednak nie dawał głośników w półkę, bo to bez sensu tylko psuje scene dżwiękową, chyba że ktos zamierza mieć dżwięk 5.1 (4.1) z DVD.
    Dodatkowi głośniki w półce a pod nimi sub to też nie jest dobre, bo cisnienie wytwarzane przez suba będzie miotało membranami głośników w półce, co dodatkowo zniekształca dżwięk :(
    KaNiOn
    Level 11  
    Hmm.. Ale moim zdaniem lepiej sie słucha jak są w aucie 2zestawy głośników p+t. Skoro mowisz ze sub bedzie negatywnie wplywac na glosniki w polce to moze jednak je obudowac? VJARON z tym filtrem chodzilo mi oto zeby bezposrednio w radiu odciac na wyjsciu RCA wyzsze czestotliwosci i taki sygnal poscic na zrobiony przezemnie wzmak (juz bez filtra HPF) i na głosnik subwoofera.
    VJARON
    Level 11  
    Aha.
    Ad. głośniki w półce - jestem za zestawem 4.1, ale faktycznie odseparowanie głośników od komory bagażnika jest ciekawym rozwiązaniem.
    Ale znam wiele takich systemów i tak naprawdę te zakłócenia są nieodczuwalne.
    Ad. filtr - to znaczy że chcesz sam sobie zamaka zrobić?? Już tego kiedyś próbowałem, niestety technologia tak poszła do przodu, że samoróbczy wzmacniacz to lipa w caraudio. No chyba że masz magistra w tej dziedzinie, ale jestem pewien że nie osiągniesz zamierzonego efektu. Ale to zdanie po własnych skromnych doświadczeniach. Jeżeli ci się uda to aktywny filtr dolnoprzepustowy jak najbardziej wskazany, czyli LPF, ale radia samochodowe takich rzeczy nie mają :|
    KaNiOn
    Level 11  
    "Ale znam wiele takich systemów i tak naprawdę te zakłócenia są nieodczuwalne."- zakłócenia wynikające z braku obudowy, czy ogólnie zakłócenia wynikające z posiadania tylnych głośników ("zepsuta scena")- możesz sprecyzować?
    denzi
    Level 19  
    Odpuść sobie Phonocary Y-line. Badziewie. Kolegę na nie namówiłem i teraz tego żałuję. Dołóż troszkę i kup coś lepszego na przód: Helix lub PB
    Rapcio
    Level 18  
    denzi wrote:
    Odpuść sobie Phonocary Y-line. Badziewie. Kolegę na nie namówiłem i teraz tego żałuję. Dołóż troszkę i kup coś lepszego na przód: Helix lub PB

w sumie to cokolwiek byle nie y-line :D grają fatalnie :D

np. w porównaniu do niewiele droższych signatów L13 czy L16 po prostu przepaść :ok:

Dodano po 5 [minuty]:

KaNiOn wrote:
    Posiadam Fiata Uno 1.0 94r. Postanowiłem zainstalować w nim system CA. Wybrałem taki zestaw:
    radio: Pioneer DEH-2900 ok.300zł
    przód: 2x głośniki Phonocar yellow line 100mm + tweetery Philips z jedwabną kopułką + zwrotnica (standardowe miejsce montażu) ok.140zł
    tył: 2x Phonocar yellow linie 165mm + tweetery Philips z jedwabną kopułką + zwrotnica. Wmontowane w tylną półkę (wytnę otwory). ok.160zł
    subwoofer: jeszcze nie wiem ale coś niedrogiego (mogę zrobić sam skrzynie i wzmacniacz niedużej mocy np. 70W) ok. 800zł

Ogólne założenia:
    - na cały zestaw chce wydać do max 800zł, będzie to ostateczna wersja, nic nie będę już dokupywać,
    - nie słucham muzyki na "full'a", słucham prawie wszystkiego od Metallicy poprzez Boba Marley'a do hip-hopu i techno
    - nie jestem strasznie wybredny jeśli chodzi o dźwięk- ma grać dobrze, ale nie spodziewam się cudów
    - nie chce mi się kombinować z panelami, po za tym nie stać mnie na nie
    - chcę mieć 4 głośniki + subwoofer
    Pytania:
    - Co sądzicie o zestawie? wszelkie sugestie mile widziane.
    - Czy ten Pioneer ma wbudowany filtr dolnoprzepustowy? Chciałbym do wyjścia RCA podłączyć bezpośrednio zwykły wzmacniacz i do niego subwoofer. Jak będę zgłaśniać radio to sub też będzie głośniej?
    - po co wymieniać przewody do głośników na OFC dużej średnicy skoro z radia i tak wychodzą cieniutkie i lipne? Tak samo zasilający. Myślałem zawsze, że łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo...
    - Myśle ze dobrze by było głośnikom w półce zafundować jakąś obudowę.. jaką? objętość i inne dane
    - jaki głośnik na subwoofer? jaka obudowa itp.. czy starczy wzmacniacz 50W THD 0,5%?

Z góry dzięki za pomoc..

moim zdaniem lepiej zrobić tak:

panel do montażu głośników 165mm na przód
    wytłumienie drzwi
    jakiś sprawdzony system 165mm

budżet powinien wytrzymać a będzie naprawdę fajnie, a potem w przyszlości niewielki wzmacniaczyk i mały subik dopełnią linię basową :ok:
    KaNiOn
    Level 11  
    ...Już dostaje oczo-pląsu... xD Czyli tak:
    radio:
    -może być DEH-2900?
    głośniki:
    -tweeter?
    -panele+ 165mm Signat L + wygłuszenie drzwi
    -zwrotnice?
    subwoofer:
    -myślałem o 2xLW800 Alphard (obudowa 17l strojone na 39Hz) + wzmacniacz TDA 1662Q (70W THD10%)- wyjdzie mnie ok. 150zł
    W aucie raczej nie zależy mi na audiofilskim dźwięku- ma grać TYLKO fajnie xD.. Czy ktoś słyszał o tych Signat'ach? o Phonocarach czytałem same dobre rzeczy - ponoć najlepszy głośnik do 200zł...

Właśnie przeczytałem wszystkie dostępne na elektrodzie poradniki car audio (dzięki za punkty kondzio1717 xD) i jestem bliski obłędu.. Jedni piszą, że głośniki w półce to ZŁO, a ani, że bardzo dobre rozwiązanie, wrażenie przestrzenności itp. itd...
    POMOCY!!! ;P (już i tak mi dużo pomagacie - dzięki bardzo!)
    Co do tych tylnich głośników- nie da się tego jakoś ostatecznie rozstrzygnąć? dobre czy złe? opinie są..skrajne..
    ron diablo
    Level 14  
    napisałeś że niewiesz jaki tweeter i zwtotnica, w twoim przypdaku szukałbym tylko i wyłącznie zestawów ! ! ! woofer 165 + tweeter + zwrotnica, np: Powerbass, Helix itp.

Powiem tak bo znam z autopsji Uno (kolegi) miał głośńiki na tylniej półce to grało dobrze z lekkim basem ale taki zestaw ginie do subwoffera.

Powiem tak, aby całośc z subwooferem w bagażniq dobrze zagrała trzeba mieć porządny przód ze wzmakiem, dlatego teraz porponuje kup porządny przód ze wzmakiem, wytłum drzwi a póżniej z czasem dozbierasz na bass w bagażniq :)

NaQ