Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie autko dla starszej osoby - kłopoty z wsiadaniem ?

23 Wrz 2007 15:57 7569 14
  • Poziom 24  
    Witam!
    Mój dziadek jest jakiś czas po operacji stawów biodrowych i ma kłopoty z chodzeniem. Stara się być samodzielnym a do tego potrzebny jest mu samochód. Narazie (tak jak ja) jeździ poczciwym 126p, który sprawia mu coraz więcej kłopotów, nie tylko pod względem wsiadania i wysiadania ale i pedałów sprzęgła, hamulca oraz kierownicy, dlatego myśli po cichu o czymś nowszym.

I tu pojawia się problem: ciężko jest znaleźć zgrabny i zwrotny (mały) samochód osobowy, który będzie miał większe (a nawet takie same) drzwi, niskie progi, wysokie siedzisko fotela w jak najmniej odchylonej do tyłu pozycji jak 126p a ponadto wspomaganie hamulców, wspomaganie kierownicy, regulowane położenie kierownicy.

Przy wsiadaniu dziadek opiera się o auto, lewą ręką trzyma się rurki bagażnika dachowegona, prawą ręką wkłada prawą nogę pod kierownicę, opuszcza się na fotel i lewą ręką wkłada lewą nogę przez próg. Wtedy najbardziej kłopotliwe jest niskie położenie siedziska fotela, niskie drzwi - dodatkowo trzeba się schylić mocno oraz wysoki próg. Przy wysiadaniu to konieczność mocnego podgięcia nóg od pedałów (są głęboko względem drzwi) oraz wysoki próg.

Oto wymiary 126p:
    Jakie autko dla starszej osoby - kłopoty z wsiadaniem ?
    A - wysokość siedziska nad ziemią 45 cm (dziadek podkłada jeszcze poduszkę z zeszytej karimaty)
    B - szerokość drzwi do oparcia fotela 80 cm
    C - wysokość drzwi 90 cm
    D - przestrzeń między fotelem a drzwiami na wyjęcie stopy 30 cm
    E - wysokość progu w miejscu przekładania stopy 10 cm

Prosiłbym forumowiczów o podanie podobnych danych (fotki w takim ujęciu też mile widziane) takich autek jak:
    Opel corsa 3D
    Ford Fiesta 3D
    VW Golf II 3D
    Fiat Seicento
    Fiat Punto 3D
    Renault Twingo
    Suzuki Jimny
    Wartburg

Lub inne propozycje dostępne do ok 10 tyś zł (używane w stanie innym niż tragiczny).
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    witam ,miałem znajomego (św.pam.. przed 50) był strasznie otyły i jedynym modelem dostępnym z powodu wsiadania był polonez , był mu przykro ze to taka marka ale za to jedyny nie produkowany na zamówienie pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Polonez odpada - wielki i nie za bardzo zwrotny (ciężko nawet z garażu będzie nim wyjechać), ponadto ze względu na porę zimową autko napędzane na tylną oś, gdy dociążona silnikiem jest przednia ... Pozatym do obsługi Poloneza to trzeba kogoś dobrze sprawnego fizycznie, szczególnie w trudnym terenie Bieszczadów i samego niewielkiego podwórka (dużo kręcenia w miejscu).
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ja proponuję fiata UNO w wersji 3 drzwiowej. Praktycznie można do środka wskoczyć. Kierowanie nie przysparza żadnych kłopotów mimo iż auto jest bez wspomagania.
  • Poziom 25  
    Berlingo/Partner/Kangoo wysoko, wygodnie,szeroko, można po prostu usiąść i potem się obrócić, a przy nieprzesadnym wzroście przejść przez nie na stojąco :D, a przy tym są całkiem zwrotne.
  • Poziom 16  
    Z małych zwrotnych w takiej sytuacji to
    polecam Matiza
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Agila, jedynie cena zniechęca, komfort jazdy jak w maluchu
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Kilka uwag - na liście znalazł się Wartburg - miałem to auto i nie ma tam wspomagania niczego (nawet hamulców), siedzi się wysoko ale wsiada niewygodnie - ze dwa razy rozciąłem sobie głowę przy wysiadaniu.

Na pewno Punto I w wersji ELX ma regulację wysokości siedzenia i kierownicy, siedzi się bardzo wysoko, w wersji 3D drzwi są szerokie ale i w 5D nie powinno być problemów z zajęciem miejsca za kierownicą. Opcjonalnie jest wspomaganie kierownicy i ABS, wspomaganie hamulców - w serii.

W Corsie B siedzi się dość nisko, podobnie w Astrze F, czy Golfie II.

Poza Puntem z tej listy zapewne pasowałoby Twingo, ale przynajmniej mi jego stylistyka zupełnie nie pasuje.

Próg przy drzwiach ma każde auto o konstrukcji samonośnej (czyli wszystkie wymienione, poza... Wartburgiem, tam ma płaską podłogę i żadnych progów ale prowadzi się jak ciężarówka no i wpada w straszne wibracje, nawet ten z silnikiem 1.3 z Golfa II/Polo, zresztą sam Golf z tym silnikiem też jest głośny i też siedzi się jak wielkiej rezonującej puszce).
  • Poziom 24  
    Dzięki za konkretne info. Z tym wysokim progiem to będzie i jest trochę problem. Dziadek dawno temu miał syrenkę dlatego na liście znalazł się wartburg, myślałem, że jest lżejszy w obsłudze. Dlatego oprócz "polecam xxx" prosiłbym bardzo o fotkę w takim ujęciu jak w pierwszym poście, zawsze to coś do czego można się odnieść (Punto I, UNO, Twingo, Berlingo, Partner,Kangoo). Będzie to dla mnie bardzo pomocne.

PS
    Proszę się nie wstydzić "porządku" w autku. Tu chodzi o walory użytkowe a nie estetykę:).
  • Poziom 32  
    Niestety nie mam jak zrobić fotki, ale jestem właścicielem Punto I 5 drzwiowy i jest miejsca aż nadto. Siedzenie kierowcy posiada regulacje oparcia, regulacje lędźwiową, regulacje wysokości, no i przód - tył. Kierownice tez można góra - dół regulować. Mam 189 cm wzrostu, a moge odsunąć fotel tak, że ledwo sięgam do pedałów, więc miejsca jest dużo.

Są wersje ze wspomaganiem kierownicy, ja mam bez i też nie narzekam, podczas jazdy leciutko wszystko idzie, kręcenie w miejscu trochę gorzej ale to tez zależy od opon i od podłoża...

Auto też nie jest jakoś strasznie wysoko zawieszone.

W wersji 3 drzwiowej pewnie jest jeszcze więcej miejsca, ale na 100% nie powiem :)

Zdjęć pełno znajdziesz na necie :)
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
  • Poziom 24  
    Po prostu miodzio - oto mi chodziło. Zdjęć jest owszem sporo, ale niewiele materiałów reklamowych podaje takie szczegółowe dane. Uznają, że jak człowiek jest "gibki" to sobie poradzi.
    Wydaje mi się, że temat jest ciekawy i zachęcam do podzielenia się danymi innych autek.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    witam mam punto 1 3 drzwi i mysle ze spelnialo by twoje wymagania drzwi szeroko sie otwieraja siedzi sie wysoko nie ma klopotow z miejscem na nogi jezdzi czesto ze mna moja babcia za gibka nie jest ;)a radzi sobie calkiem nie zle pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Padło na VW Polo 99r 3D 1.0.
    Z pierwszych wrażeń to "hamulce jak noże, nie czuć pedału pod nogą i lekutko wszystko chodzi" - przesiadka z malucha, szeroko otwierają mu sie drzwi, jest dosyć sporo miejsca na wyjęcie nóg.
    Z pierwszych przeróbek to twarda poduszka na fotel.
    Zobaczymy co z tego będzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Gratulujemy zakupu :)

Mam nadzieje, ze bedzie sluzyl dlugo wlascicielowi :)