Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontroler Midi

23 Sep 2007 19:42 7034 16
  • Level 18  
    Witam. Poszukuję jak najprostszego schematu kontrolera midi. Na elce znalazłem zdjecia banalnego ukladu, w ktorym dodając jeden układ można było dołączyć kolejnych 8 potencjometrówm, lecz brak wsadu do procka a projekt jest z 2005. Ja potrzebuje ich w sume ok 20-25. Układ musi być banalny w budowie oraz wgranie programu do mikroprocesora powinno być jak najprostsze, bo z programowaniem nie miałem nigdy nic wspólnego.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Widziałem to. Na elektrodzie jest kilka projektów, ale tylko jeden był prosty. Postaram się poszukać i zalinkować. W sumie to liczyłem na coś co będę mógł w najbliżyszym czasie wykonać.
    Chodziło mi projekt, który pojawił się w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic397219.html
  • Level 41  
    Witam,
    wlasnie cos w tym rodzaju probujemy zrobic, na 16 potencjometrow na mikrokontrolerze z rodziny PIC, w sumie tylko on i pare drobnych elementow.
    Niestety w kazdym z tych projektow musisz miec wiedze podstawowa o mikorkontrolerach i ich programowaniu, co z tego ze to zlozysz musisz to jeszcze zaprogramowac.
    Pozdrawiam.
  • Level 18  
    Jeżeli będę miał gotowy wsad do procka i schemat to poszukam jakim progrmamatorem to zrobić i jaki programem. multum tego jest w internecie. Ja mam raczej problem z napisaniem samego programu bo z tym u mnie ni hu hu.
  • Level 14  
    kamil-91 wrote:
    Witam. Poszukuję jak najprostszego schematu kontrolera midi. Na elce znalazłem zdjecia banalnego ukladu, w ktorym dodając jeden układ można było dołączyć kolejnych 8 potencjometrówm, lecz brak wsadu do procka a projekt jest z 2005. Ja potrzebuje ich w sume ok 20-25

Zrobiłem już Muzykanta 8 wedle tego, co tu:
    http://as.elte-s.com/zrob/zrob.htm
  • Level 18  
    Jeśli mógłbyś jeszcze napisać gdzie się podpina te 32 potki to byłbym bardzo wdzięczny. No i oczywiście proszę o wysłanie wsada do procka oraz jaki model procka mam zaprogramować.
  • Helpful post
    Level 14  
    kamil-91 wrote:
    Jeśli mógłbyś jeszcze napisać gdzie się podpina te 32 potki to byłbym bardzo wdzięczny. No i oczywiście proszę o wysłanie wsada do procka oraz jaki model procka mam zaprogramować.

Suwaki podpinasz pod wejścia 0-31 - te w środku i po prawej tu:
    http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/muzykant8/m02top.png
    Zewnętrzne wyprowadzenia potencjometrów do masy i zasilania.
    Dodatkowo po lewej na p10-p17 i p32-p37 możesz wpiąć przyciski zwierające do com (port 3.0)
    Opieraj się o opis muzykanta 5 (rodzaj procesora itd, wszystko tam jest opisane. Oczywiście przetworniki są inne, to adc0816 albo adc0817).

Komunikaty potencjometrów - cc0 - cc31.
    Komunikaty przycisków jak w muzykańcie 5 wersja A

Wsad jest tu:
    http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/muzykant8/muzykant8a_beta.zip
    Jak sama nazwa wskazuje, to jest beta i będzie pewnie jeszcze optymalizowana, ale na pewno działa.
  • Level 41  
    Witam,
    jankomuzykant - bardzo ladne ukladziki i ladnie opisane.
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    Janko z nieba mi spadłeś. Powiedz jeszcze tylko czy można i jak połączyć 2 takie układy, aby uzyskać jeszcze więcej osi?
  • Level 19  
    Układ, który robie z viayner'em jest prostszy, ale ma mniej potków. trochę dużo Cię wyjdą same potki 3zł X 30 = 90zł. Też chciałem zrobić któregoś muzykanta, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego dla siebie.
  • Level 14  
    kamil-91 wrote:
    Janko z nieba mi spadłeś. Powiedz jeszcze tylko czy można i jak połączyć 2 takie układy, aby uzyskać jeszcze więcej osi?

Można pod warunkiem, że nie będziesz jednocześnie kręcił potencjometrami z obu układów (w praktyce nie jest to problem, bo zwykle grupuje się je w zestawy, które używa się rozłącznie). Musisz sobie zrobić sumator wyjść z diod albo elegancko, dorobić linię busy zapobiegającą nadawaniu z dwóch procesorów równocześnie (gdyby się tak stało to wychodzą niewiarygodne sprawy łącznie ze zwieszeniem sprzętu). Można tak połączyć dowolną ilość układów, tylko wkłady do procesora trzeba by zróżnicować po kanale midi czy przesunąć o 32 cc dla każdej grupy, żeby się nie powielały.

Można też dorobić jeszcze przetworników i kręcić to jednym procesorem (wtedy nie ma ograniczeń wymienionych wyżej), ale nie za wiele, bo pamięci braknie (potrzeba dwa bajty ramu na gałkę, w sumie wyjdzie 64 gałki, jak się uprzesz to 96). W każdym razie ja większych robić już nie będę, ale jak chcesz to sobie przerób układ, źródła mogę udostępnić.

Dodano po 4 [minuty]:

Madman07 wrote:
    Układ, który robie z viayner'em jest prostszy, ale ma mniej potków. trochę dużo Cię wyjdą same potki 3zł X 30 = 90zł.

Znajdziesz taniej, ja ostanio brałem ze sklepu całkiem fajne, detalicznie i po 2 zł.
    Madman07 wrote:
    Też chciałem zrobić któregoś muzykanta, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego dla siebie.

Takie jest założenie - programowalne sprawy z wieloma możliwościami są po sieci, ja mam gotowce dla tych, co midi ledwo co znają, a wiadomo, że gotowców na każdą okazję nie zrobisz.
  • Level 18  
    Ja potrzebuje w granicach 60. Chce zrobić sobie sterownik do Ableton. Coś na wzór mikserów Korg serii zero 8. Potrzebuje 8-10 kanałów. Na każdym musi być volume, bass, mid, hight, pan. Czyli 32 przekrocze napewno. Do tego jeszcze kilka do innych parametrów z boku.
  • Level 14  
    kamil-91 wrote:
    Ja potrzebuje w granicach 60. Chce zrobić sobie sterownik do Ableton. Coś na wzór mikserów Korg serii zero 8. Potrzebuje 8-10 kanałów. Na każdym musi być volume, bass, mid, hight, pan. Czyli 32 przekrocze napewno. Do tego jeszcze kilka do innych parametrów z boku.

Poukładaj to w dwie grupy, którymi nie będziesz kręcił jednocześnie - w mikserze to praktycznie żaden problem. Zrobię dwa wsady, jeden na cc0-cc31, drugi cc32-cc63. Nie wiem, czy ableton ma learna, ale nawet jeśli nie, to możesz przepatchować komunikaty jakimś programowym midi crosserem. Jak chcesz możesz sobie pogrzebać w źródłach, żeby porobić własne komunikaty - może zresztą zrobię coś takiego sam.
    Napisz, jakie cc defaultowo są do poszczególnych korekcji (zakładam, że vol to 7, a pan 10)
  • Level 18  
    Ableton pod względem komfiguracji midi i klawiszy jest banalny. Pełne midi learn.
  • Level 18  
    No i jednak pozostane na początku przy jednym układzie. Zawsze można dorobić jeszcze durgi klocek. Chciałbym abyś napisał jeszcze potencjomtery o jakies wartości należy zastosować. W przyszłym tygondiu możliwe, że będę składał.
pcbway logo