Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pila elektryczna Black Decker (iskrzy na szczotkach)

AWJR1951 24 Sep 2007 14:06 24567 10
 • #1
  AWJR1951
  Level 20  
  Mam wyzej wymieniona pile i pila iskrzy na szczotkach a moc nadal ma,mozna uciac 2 sredniej grubosci klocki i zarac robi sie goracy kkumutator,po ostygnieciu kumutatora znowu mozna zciac pare klockow i itd.Czy mozna temu zaradzic, czy tylko kontener ja ratuje.
  Prosze o pomoc.

  Moderated By skryn:

  Przeniosłem z AGD.

 • #2
  kacper62
  Level 12  
  Są dwie najczęściej występujące przyczyny. Jedna to zbyt krótkie (zużyte szczotki) - wymienić. Druga to spalone uzwojenie wirnika - wymienić.
 • #3
  waldekg
  Level 28  
  Witam.Takie problemy są typowe dla przeciążonego silnika elektrycznego.Chyba będzie wymagana wymiana wirnika i szczotek.W instrukcji jest podane jak długie przerwy trzeba robić w pracy tą piłą.
 • #4
  AWJR1951
  Level 20  
  No tak to byl moj blad, cialem grube klocki a nie dalem jej odpoczac mimo to, wytrzymala 7 lat. Jak myslicie jest sens dawac do przewiniecia,czy kupic nowa.
 • #5
  bodek106
  Level 14  
  Nowy wirnik może kosztować około 150 zł w markecie za tą kwote kupisz nową firmy TOYA albo TOPEX itp mają przeważnie rok gwarancji jak nie bieżesz faktury .Wybór należy do ciebie
 • #6
  bogdan-pe
  Level 21  
  Przyczyn przegrzewania się uzwojeń może być kilka. Jeśli, jak piszesz grzeje sie komutator, to tego przyczyną może być właśnie iskrzenie. to iskrzenie powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła. Zanim zdecydujesz się na wymianę wirnika lub jego przewijanie najpierw zrób porządek z wirnikiem. Wyjmij wirnik, przetocz komutator na tokarni i złóż całość z powrotem. Powinien przestać iskrzyć po dotarciu szczotek. Jeśli ktoś ma smykałkę modelarską może przetoczyć i przeszlifować komutator, nie wyjmując wirnika z silnika. Iskrzący komutator zagrzeje Ci w krótkim czasie każde uzwojenie, nawet nowo nawinięte. Najpierw zlikwiduj iskrzenie, powoduje je nie zły stan uzwojeń a zniszczona powierzchnia działek komutatora (od tarcia szczotkami i iskrzenia-podobnie jak zużywają się tarcze hamulcowe w samochodach). Pozdr.
 • #7
  AWJR1951
  Level 20  
  Po twojej odpowiedzi jestem w lepszym humorze. A zadajac pytanie sugerowalem sie tym, ze moja szlifierka katowa tez Black Decker zaczela iskrzyc na szczotkach ale moc i obroty spadaly prawie do zera.A co do tej pily zrobie ja doradzasz, i dam odpowiedz.
 • #9
  bogdan-pe
  Level 21  
  Dopuszczenie do iskrzenia może skutkowac również wypalaniem się działek komutatora od wysokiej temperatury łuku ciągnącego się za szczotką. Jest to przypadek najgorszy, często też daje sie naprawic, w najgorszym przypadku można również wymienić sam komutator (co nie jest specjalnie zbyt trudne). Tak czy tak musisz obejrzeć stan komutatora wirnika. Aha, jeszcze przypadek ze spalonymi uzwojeniami-jeśli są przegrzane (zwarcia( możesz sprawdzić na przebicia przy pomocy dławika i żyletki( poszukaj wyszukiwarką, wydaje mi się, że ktoś już o tym pisał, więc nie będę "truł" kolejny raz).W przypadku zwarć międzyzwojowych, dopiero wówczas trzeba wirnik przewijać, co również nie jest trudne, tylko trzeba wiedzieć jak (swój pierwszy wirnik przewijałem odwijając uważnie spalone uzwojenia, zapisywałem ilości zwojów i sposoby połączenia i udało się za pierwszym razem). Pozdr.
 • #10
  maxim.1
  Level 18  
  Witam.
  Iskrzenie na komutatorze może mieć kilka przyczyn:
  1. cienka niebieska iskra (lub wiele iskier) zataczających koła po komutatorze -> przerwa w uzwojeniu , krótkie szczotki , nierówny komutator.
  Moc lekko spada silnik pracuje . Długotrwała praca prowadzi do uszkodzenia
  komutatora nieodwracalnego (przepalenie ,zwęglenie przekładek między działkami)

  2. Gruba krótka bardzo jasna (biało różowo żółta) iskra tylko przy szczotko trzymaczu . Zwarcie między zwojowe , zwarte działki komutatora .
  (następstwo pracy z punktu 1). Silnik ledwo kręci .Tu ratuje tylko przewinięcie lub wymiana wirnika.

  W przypadku punktu 1 można , sprawdzić ciągłość uzwojenia miernikiem , między działkami sąsiednimi , powinny być równe rezystancje . Gdy odbiegają od normy poszukać przerwy dolutować , zalać żywicą epoksydową.

  NIGDY NIE WOLNO PRZETACZAĆ KOMUTATORA !!!!! JAK RADZI bogdan-pe.(chyba że po toczeniu przeszlifuje ale poco przepłacać .... hihi)
  można uszkodzić komutator bezpowrotnie np. przez wyrwanie działek itp.
  TYLKO I WYŁĄCZNIE szlifować na okrągło w specjalistycznej szlifierce.
  Toczenie nawet przy ustawieniu na kłach i na czujnik nie przynosi oczekiwanych efektów ( przy biciu 0,02 mm i przy obrotach 20- 30 tys wirnika) iskra jest duża.
  Przewinąłem setki wirników(jak nie tysiące) a uwagi zamieściłem w tym poście , może się przydadzą.
  Pozdrawiam.
 • #11
  AWJR1951
  Level 20  
  Witam,w moim przypadku iskrzenie na wirniku bylo spowodowane nierownomiernym wytarciu sie kumutatora.Kumutator zostal przeszlifowany i pila pracuje prawidlowo.
  Wielkie dzieki za pomoc.
  Pozdrawiam.