Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie chce się uruchomić.

holcer 24 Wrz 2007 18:12 3446 26
  • #1 24 Wrz 2007 18:12
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Złożyłem sobie nowy komputer. Wszystko podłączyłem wg instrukcji z internetu i tych dołączonych do podzespołów. Niestety po włączeniu komputer wydaje odgłos jakby "syreny alarmowej" i się sam wyłącza. Nie wiem jaka może być tego przyczyna. Moja konfiguracja:
    Procesor: Intel Pentium D 805
    Płyta gł: Abit IB9
    Pamięć: Patriot 1GB 800Mhz DDRII
    HDD1: 200 GB Samsung
    HDD2: 250 GB Samsung
    Napęd: DVD-RW Samsung
    Grafika: Leadtek PX6800 GS
    Zasilacz: Mustang 400W

Jeśli potrzeba będzie jakichś dodatkowych informacji, to piszcie. Wrzucam nagranie - może komuś to coś powie. Filmik pokazuje zachowanie komputera od włączenia, do momentu gdy sam się gasi. Pozdrawiam

0 26
    Załączniki:
  • Relpol
  • #2 24 Wrz 2007 18:23
    slawn1
    Poziom 15  

Odłącz wszystkie peryferia, zostaw tylko pamięć i grafikę i odpal, zobaczymy?

0
  • #4 24 Wrz 2007 18:32
    holcer

Nie pomaga - znów to samo. Ale mogę za to wejść do bios'u - przez to, że nie wykrywa żadnych peryferiów, to od razu przechodzi do tej części z bios'em. Dodam, że na dole - pod spisem peryferiów jest napis: :"CMOS checksum error - Defaults loaded". Resetowałem już bios 2 razy zworką i raz przez wyjęcie bateryjki.

0
  • Relpol
  • #5 24 Wrz 2007 18:41
    slawn1
    Poziom 15  

Czy to są nowe podzespoły, pewne? Czy bateria jest sprawna? Staram się wyeliminować proste przyczyny.

0
  • #6 24 Wrz 2007 19:05
    holcer

Tak - są na 100% pewnie. Sprawdze jeszcze czy pasta się dobrze na procesorze rozłożyła, bo wg. podanej wyżej strony może w tym być przyczyna.

Dodano po 17 [minuty]:

Okazało się,że nie cały radiator przylegał dobrze do procesora, więc nałożyłem troszkę więcej pasty. Niestety teraz nie wiem dlaczego, ale za chiny ludowe cooler nie chce się przypiąć do płyty :?. Tak jakby nagle procesor się "powiększył" i nie da się zatrzasnąć wszystkich zatrzasków. Przed chwilą siedział dobrze.przecież warstewka pasty tego nie spowodowała. Wizualnie też nic się niezmieniło :?. Nie wiem o co tym razem mu chodzi. Między radiatorem a CPU też nic nie ma, więc nie powinno być problemu.

0
  • #7 24 Wrz 2007 19:15
    beamer.kun
    Poziom 18  

Procesor dobrze wpięty? pamięć dobrze wpięta? czy wiatrak na procesor jest na pewno sprawny i podpięty w odpowiednie miejsce ?

0
  • #8 24 Wrz 2007 19:20
    slawn1
    Poziom 15  

Sprawdź jeszcze te wskazówkę:
    Why does my system not boot when i instal certain DDR2-800 memories with the "Load Optimized Default" settings?
    Most of the DDR2-800 specifications will need more than 1.8Volts. If you encountered this problem, please check the memory specification first and set the DRAM voltage to 1.9 or above as needed.

0
  • #9 24 Wrz 2007 19:28
    holcer

Gdy włącze komputer na leżąco, to działa sprawnie już teraz po nałożeniu pasty - nie piszczy i się nie gasi, ale tylko tak, bo ten radiator na nim po prostu leży i nie może zostać zaczepiony. Procek i pamięci wpięte dobrze. Wiatrak i sprawny i dobrze podpity, ale jakby nagle coś się pocharzniło z tymi zaczepami i zrobiły się krótsze.

0
  • #10 24 Wrz 2007 19:37
    slawn1
    Poziom 15  

Spokojnie, jak mnie coś nie idzie to ja idę na dłuższą herbatę a potem wszystko już samo się ułoży. Na pewno wszystko da się prawidłowo ułożyć tylko rozbierz to jeszcze raz dokładnie obejrzyj.

0
  • #11 24 Wrz 2007 19:52
    holcer

Najgorsze, że tu nie ma co "nie iść". Nigdzie się żaden kabel nie pałęta, zatrzaski działają, procesor jakiś "wybrzuszony" też nie jest, pasty w sam raz... No już nie wiem. Cooler się zachowuje jakby na procesor ktoś zapałkę przykleił. Nie będę pchał tych kołków, bo godzinę temu weszły bez oporu, mógłbym z resztą uszkodzić płytę lub proca. Sam coolerek też jest 100% sprawny technicznie.

0
  • #12 24 Wrz 2007 20:02
    slawn1
    Poziom 15  

Jak stwierdziłeś, że radiator wcześniej źle przylegał do proca skoro był dobrze przypięty do płyty?

0
  • #13 24 Wrz 2007 22:10
    chlo
    Poziom 17  

Prpopzycj: wyjmij radiator, dokładnie oczyść procek i radiator z pasty za pomocą bawelnianej szmatki.Dokladnie. Teraz na nieś na procek paste (najlepiej tę koloru szarego a nie białego) i rozsmaruj tak,żeby warstwa była jak najcięsza,ale zakrywała całą powierzchnie.Wcześniej sprawdź,jak przypiąc należy radiator,popróbuj ułożyć "sprężynę" zaczepu raz na jedną stronę,raz na drugą z większym oczkiem.Jak już dopasujesz,złóż wszystko i spróbuj czy działa.

0
  • #14 25 Wrz 2007 18:41
    holcer

Zrobiłem tak, ale dalej nie chce się ustawić jak powinien. Już mam dość - chrzanie te zaczepy. Urąbie je i zamontuje ten radiator na śrubach. Najwyżej kiedyś nowy kupię i zamontuje dobrze, bo teraz za bardzo potrzebuje komputera, aby się z tym bawić.

0
  • #15 25 Wrz 2007 20:43
    beamer.kun
    Poziom 18  

Skoro na leżąco komputer odpala to jasne jest że winne są zaczepy , albo sposób ich mocowania - może spróbuj odwrócić radiator o 180 stopni?

0
  • #16 25 Wrz 2007 21:26
    tzok
    Moderator Samochody

Nie wiem jak w tych nowych Intelach wygląda mocowanie radiatora, ale w starych P4 "koszyk" musiał zaskoczyć na wszystkie 4 zatrzaski i dopiero można było przesunąć zatrzaski - nierzadko powodowało to wyraźne odkształcenie płyty.

0
  • #17 25 Wrz 2007 21:57
    holcer

tzok napisał:
    Nie wiem jak w tych nowych Intelach wygląda mocowanie radiatora, ale w starych P4 "koszyk" musiał zaskoczyć na wszystkie 4 zatrzaski i dopiero można było przesunąć zatrzaski - nierzadko powodowało to wyraźne odkształcenie płyty.

W sokecie 755 wygląda to tak,że masz po prostu 4 dziurki w płycie i najpierw wkładasz takie "kołki" w nie a potem je dociskasz i się zatrzaskują. Ok - kołki dało się włożyć, ale jak po jednej stronie zatrzaski zatrzaskiwałem, to po drugiej nawet do połowy prawie na siłę nie wchodziły. Normalnie na poprzedniej płycie działały ok. Trudno - rozwiązałem problem za pomocą równania:
    szczypce + wkurzające zatrzaski = urąbane zatrzaski
    co zsumowane ze śrubami i paroma "pierdołami" daje uruchomiony komputer. Wygląda to dobrze, pod śruby dałem oczywiście podkładki gumowe. Procesor ma temperaturę 50 stopni. Nie wiem ile powinien mieć :?.

0
  • #18 25 Wrz 2007 23:23
    Damnian
    Poziom 34  

A tak na marginesie, postaraj się o inny zasilacz, dużo ryzykujesz w tym momencie.

0
  • #19 25 Wrz 2007 23:44
    holcer

Damnian napisał:
    A tak na marginesie, postaraj się o inny zasilacz, dużo ryzykujesz w tym momencie.

Wiem. Zakupię jakąś delte 400W tylko muszę dozbierać, bo oststnio resztka kasy poszła na RAM :?.

Ok. Winda zainstalowana. Mam tylko jeszcze jeden problem - mam pamięć Patriota 1GB 800 Mhz a w biosie widnieje jako 533 Mhz. Jak ustawić ją na 800?

0
  • #20 26 Wrz 2007 08:59
    tzok
    Moderator Samochody

...a na jakiej magistrali chodzi Twój procesor?

0
  • #21 26 Wrz 2007 11:29
    djlukas
    Poziom 27  

Witam

Dołącze się do postu. Kolega przyniósł mi komputer, który się niezałącza. gdy go włączam wydaje dłuższy dzwięk (ok 4sek). Dzwięk ten się powtarza co 5sek. Monitor niestartuje, pamięc jest 256Mb. Wentylator na procku chodzi. Niemam pojęcia jaki tam jest bios. płyta Shuttle AK31 v3.1 z VIA KT266A.

0
  • #22 26 Wrz 2007 11:49
    212673
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 26 Wrz 2007 13:33
    tzok
    Moderator Samochody

Alex2 napisał:
    :arrow: holcer, tak jak Ci pisze tzok, możesz nie mieć możliwości wyższego taktowania, jeśli dana płyta (chipset) tego nie obsługuje. Ja mam 512 RAM 400MHz a pracuje on jako 133Mhz, bo tak mam max na płycie. :)
    Masz RAM DDR-400 a chodzi Ci jako DDR-266, żeby być precyzyjnym.

0
  • #24 26 Wrz 2007 16:44
    holcer

Płyta mi obsługuje 800'ki - jest "nówka-sztuka" ;). Procesor niestety jak się okazuje - Pentium D 805 ma taktowanie FSB 533 :?. Za pół roku mam zamiar go zmienić na C2D, więc chyba wtedy już będą działały optymalnie (?). Czy oprócz tego, że procek je "zwalnia" to może jakoś jeszcze im zaszkodzić?

0
  • Pomocny post
    #25 26 Wrz 2007 18:54
    tzok
    Moderator Samochody

Nie, tak jak jest, jest dobrze...

0
  • #26 26 Wrz 2007 19:23
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 26 Wrz 2007 22:30
    holcer

Tak - rdzeń był miedziany, ale nie wyglądał na wysunięty - wyglądał... tak jak zwykle :D. Siedzi sobie ładnie na tych śrubach na razie. Żadnych alertów nie wywala. Poczekam z nim jeszcze te pół roku i kupie jakiś może lepszy z nowym procesorem.

0