Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukcja nasycenia rdzenia ferrytowego

24 Wrz 2007 20:18 3414 3
  • Poziom 15  
    Witam
    Mam rdzeń ferrytowy L-9 : F1001 : AL3000 jego indukcja nasycenia wynosi 270mT.
    Czy jak złożę dwa takie same rdzenie w jeden jego indukcja nasycenia wzrośnie?
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Czeslaw10 napisał:
    Witam
    Mam rdzeń ferrytowy L-9 : F1001 : AL3000 jego indukcja nasycenia wynosi 270mT.
    Czy jak złożę dwa takie same rdzenie w jeden jego indukcja nasycenia wzrośnie?
    Pozdrawiam

indukcja nasycenia rdzenia ferrytowego jest immanentną cechą materiału z którego wykony został rdzeń, a więc nie może zależeć od geometrii tego rdzenia.
    Choć w wyniku niewłaściwej konstrukcji danego rdzenia, można spodziewać się obszarów o różnych wartościach indukcji magnetycznej przy tej samej wartości strumienia magnetycznego, a wynika to z Praw rządzących Wielkościami Magnetycznymi.
    Jednak dla rdzeni fabrycznych nie należy spodziewać się przewężeń i operując parametrami zastępczymi dla danego rdzenia, można wartość indukcji przyjmować za jednorodną w całym rdzeniu.

Nie podałeś typu tego rdzenia (co widać, kiedy ma się ów rdzeń przed sobą), a tylko oznaczenia na nim napisane:
    L-9 - producent, były POLFER,
    F1001 - rodzaj materiału (i to jego własności wyznaczają wartość indukcji nasycenia),
    AL3000 - stała zwojowa, czyli wartość nanohenrów_na_zwój_do kwadratu, która pozwala wyznaczyć wartość indukcyjności L uzwojenia o z zwojach:
    L = AL•z²[nH], umieszczonego w tym rdzeniu.

Z wartości AL domyślam się, iż jest to rdzeń o zamkniętym magnetowodzie i chyba bez szczeliny powietrznej, ale nic tu o kształcie tego rdzenia, których jest kilkanaście form.

Pozdrawiam

.
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Jak już kol. Quarz napisał, indukcja nasycenia się nie zmieni.
    Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale składając ze sobą dwa rdzenie uzyskasz w sumie rdzeń o większej stałej (powiedzmy że stałej) AL, co przy tej samej co dla jednego rdzenia zakładanej indukcyjności pozwoli na zmniejszenie ilości zwojów. Mniej zwojów przy tym samym prądzie oznacza mniejszą indukcję.

Rozwiązanie średnio eleganckie, lepiej dać jeden większy rdzeń, no ale jak się nie ma co się lubi...
  • Poziom 15  
    Dziękuje za wypowiedzi o to mi chodziło.