Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 wykopany ze strychu

25 Wrz 2007 10:03 2093 14
  • Poziom 12  
    Witam
    Jestem szczęśliwym posiadaczem Radmora 5102. Sprzęt wygrzebałem przypadkowo u ciociu na strychu. Sam amplituner działa bez problemów. W sobotę przestroiłem na "słuch" radio. Ale trzeba będzie udac się jednak do serwisu na dokładne dostrojenie. Mam problem tylko z przyciskami wyciszenie i arcz, bo nie zawsze chcą się załączyc. Brakuje też pokręteł o strojenia stacji i gałki przełącznika głośników. Obudowa drewniana zostanie zostanie odrestaurowana. Z panelem przednim będzie kłopot ale tragicznie nie wygląda. W planach mam dołożenie gniazda kolektora.
    Przytargałem ze strychu także kolumny Unitra - Tonsila, ale brak na nich jakiegokolwiek oznaczenia poza ZG. Brakuje też głośników średniotonowych i jakichkolwiek zwrotnic (chyba jakieś powinny byc). Czy ktoś pomógłby mi zidentyfikowac ten zestaw?
    Chciałbym reaktywować te kolumienki więc proszę o informacje na temat oryginalnych tonsilowskich głośników średniotonowych i zwrotnic (schemat lub jakie zwrotnice nabyć?).
    Głośniki w kolumnach:
    - wysokie - GDW5/40/5 8ohm (zostawić czy zmienic na inne?)
    - średnie - brak
    - niskie - GD20/25 8ohm
    Oto fotki sprzętu ze strychu i fotka kolumny pomocna przy identyfikacji.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc z tymi kolumienkami.
    Marcin
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam, tam zwrotnic nie było. Montowane były kondensatorki na wysokim i średnim. Jakie były środki to nie pamiętam:|

Dodano po 2 [minuty]:

a z resztą te kolumny nie są najlepsze ... lepiej wyjdziesz jak sobie kupisz Space 86 albo jakieś altuski np. 75
  • Poziom 41  
    No i to nie jest 5102 tylko 5102TE , który już ma gniazdko na korektor..
  • Poziom 12  
    Niestety nie ma gniazda kolektora...jest tylko gniazdo uniwersalne i magnetofon.
  • Poziom 15  
    W takim razie to nie jest model TE, tylko T.
  • Poziom 29  
    Takie kolumny mialem dawno dawno temu... to nie sa niskotonowki-tylko cos w rodzaju szerokopasmowki-zwykle GD,a srodki jak dobrze pamietam to byly 15W/8ohm o sr ok 80-100mm.... tak mi sie cos przypomina. Kondki byly tak jak poprzednik pisal-na srednim i wysokim.

Dodano po 1 [minuty]:

Cos innego sobie zalatw-jesli o kolumny chodzi
  • Poziom 33  
    Jak na ten wzmacniacz to te kolumny nie są najgorsze.Ja bym nic nie kupowaŁ poza niskotonowymi dopiero jak się rozlecą.(utlenienie resora)
    Natomiast tam chyba jest wyjście na tyŁ? Czyli drugi zestaw gŁośników?
  • Poziom 12  
    No właśnie podpięte są teraz jako przody i nawet bez średnich zagrały nieźle...oczywiście porównanie do mojego dotychczas używanego sprzętu;). Myślę, że po wstawieniu średnich będzie jeszcze lepiej. Jeżeli były tam GDW 9/15/6 to jaki kondensator dac do tych głośników?
    Bardziej chodzi mi o restaurację tych kolumn niż ich parametry. Takie stworzyli więc niech takie pozostaną. Na Altuski przyjdzie czas;). Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Kondensator 10µF blokowy szeregowo z gŁośnikiem i rezystorem ok 4-10Ω i kondensator 0.5-1 µF równolegle z gŁośnikem.
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze pytanka co do tych kolumn:
    1. Na wysokotonowcu GDW5/40/5 jest szeregowo dodany kondek 0.47mF - czy tak ma zostać?
    2. Głośnik GD 20/25 wymieniać membrany czy mogę wstawić tonsilowskiego GDN 20/40?
    3. W kolumnach brak jest wytłumienia, chcę dać na tył i boki: 2-3 cm gąbki z jakimś wypełnieniem - czy to dobry pomysł. To już ostatnie pytanie;)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To 1 -ok ,to 2-to bym sie zastanawial-bo parametry obudowy i niskotonowca musza sie w miare zgadzac, to 3 to mozesz ale czasem to pogarsza efekt..
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Mam słuchawki Tonsil SD-501 na dużym jacku. Chcę zmienić wtyk na stary DIN, ale gra i jedna słuchawka..czy muszę kombinować z dwoma wtyczkami?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Z pewnością wystarczy jedna wtyczka.Niestety nie podam przepisu jak mają być podłączone przewody tzn do którego bolca który przewód, jednak ja brałem się za to następująco:
    1 sprawdź czy obie słuchawki sprawne-każdy kanał odpowiada na podany sygnał
    2 sprawdź gdzie w gnieździe din jest masa
    3 sprawdź dowolną słuchawką gdzie wychodzi sygnał z gniazda din odpowiednio dla lewego i prawego kanału(między masą a resztą kołków)
    4 podłącz ekran przewodu słuchawek do masy din
    5 podłącz żyły gorące każdej słuchawki do odpowiednich kołków din odpowiednio dla L i P

Sprawdzaj din stosując blachy ekranujące od wtyczki bowiem odłączają one w niektórych sprzętach wyjścia głośnikowe.

W przypadku słuchawek niskoomowych należy zmostkować rezystory podające sygnał na din odpowiednio mniejszymi wartościami (ok 33Ω)
    jest to ingerencja w sprzęt.Niestety najczęściej konieczna jeśli chcesz mieć odpowiedni poziom sygnału dla słuchawek.Kiedyś miałem słuchawki 8
    Ω i panowie z serwisu rozłożyli bezradnie łapki.A ja po prostu zmostkowałem rezystory całkowicie i słuchawki hulały jak należy(przyp. autora)