Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz warsztatowy LM317/337 z ograniczeniem prądu.

LuckyDj 25 Sep 2007 11:32 8744 8
 • #1
  LuckyDj
  Level 33  
  Witam serdecznie.

  Może (a nawet na pewno) temat był już wałkowany, ale szukając na google (i wszędzie indziej) znajduję tylko typowe aplikacje układów LM wymienionych w temacie.
  Powiem tak - Mam stabilizowany zasilacz warsztatowy z ograniczeniem prądu od 0,1 do 2A, ale nie dość że jest stary i (nie ma co oszukiwać) znudził mi się, to oferuje tylko pojedyncze napięce zasilające i to regulowane co 1V.
  Ja potrzebuję zasilacza (o płynnej regulacji), który dawał by - nie dość, że napięcie symetryczne, to jeszcze musi posiadać ograniczenie prądowe (nie wspomnę o wyjściu z samego kondensatora - do zasilania wiertarki, ale to akurat nie problem ;) )
  Przeglądając noty układów LM317/337 nie spotkałem się z jakimkolwiek schematem, który posiadałby zabezpieczenie nadmiarowe...

  Tu pytanie me:  Jak wykonać (regulowane) zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe do układu symetrycznego zasilacza na w/w układach?

  Może to być zwykły przekaźnik sterowany tranzystorem, który po wykryciu zwarcia na wyjściu po prostu odłączy napięcie z transformatora... i taki układ opracowałem (teoretyczne) bo czy układy LM wytrzymają to chwilowe zwarcie to nie wiem (biorąc pod uwagę, że trafo ma dużo więcej niż te "katalogowe" 1,5A, ale nawet jeśli tak, to jak regulować ten "progowy" prąd?

  Może ktoś z Was ma już taki zasilacz i zechce się podzielić jego schematem?

  Pozdrawiam.

  PS: Żeby zaraz nie było, że nie ma szczegułów - Napięcie regulowane od (jak zwykle) +/- 1,25V do (powiedzmy) +/-30V Prąd (oczywiście katalogowy) 2x1,5A Chyba nie wiele wymagam, co?? ;)
 • #3
  -RoMan-
  Level 42  
  Ja ze swojej strony tylko nieśmiało przypomnę, że w regulowanych zasilaczach ze stabilizatorem liniowym konieczne jest używanie potężnego radiatora.
  Największe straty występują przy najniższym napięciu na wyjściu. Zakładając, że na wejściu jest 35V a na wyjściu np. 1.5V, przy prądzie 1.5A mamy do wytracenia (35 - 1.5) * 1.5 = 50.25W a to wymaga solidnego radiatora z wentylatorem, jeśli nie chce się usmażyć stabilizatora. A i tak LM317 się wyłączy po kilku sekundach - zbyt duża Rthj-c na taką moc.
 • #4
  LuckyDj
  Level 33  
  Dziękuję Panowie za zainteresowanie.

  -RoMan- - Pamiętam o tym i pomyślałem, że można by podzielić napięcie podawane z transformatora na stabilizator, powiedzmy od 1,25-10V układ zasilany jest napięciem ~12V powyżej tej granicy przekaźnik przełącza napięcie na ~30V, tylko nadal pozostaje problem zabezpieczenia nadmiarowego :(
 • #5
  adams987
  Level 35  
  LuckyDj wrote:
  tylko nadal pozostaje problem zabezpieczenia nadmiarowego :(

  Najprościej mosfet i komparator:
  Zasilacz warsztatowy LM317/337 z ograniczeniem prądu.
 • #6
  -RoMan-
  Level 42  
  Ten układ nie ma prawa sensownie działać - ma dodatnie sprzężenie zwrotne - jakiekolwiek obciążenie wykazujące rezonans spowoduje oscylacje.

  Domyślam się idei - chodzi o pomiar spadku napięcia na Rdson i po przekroczeniu założonego progu - wyłączenie.
 • #7
  LuckyDj
  Level 33  
  Ja znów pomyślałem o rezystorze wpiętym między odbiornikiem a masą, powiedzmy wartości 1R i regulowanym komparatorze na jakimś OpAmpie. Pomiar napięcia na tym rezystorze w odniesieniu do ustalonego progu sterowałby tranzystor zwierający wejście Adj do masy, oczywiście po przekroczeniu tego progu ;)

  Czy to sensowny pomysł?

  Pozdrawiam
 • #8
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Jest już pełno opracowanych stabilizatorów liniowych z regulacją maksymalnego prądu, wystarczy poszukać. Jak chcesz na scalaku to zainteresuj się L200. Żeby zrobić zasilacz ujemny nie musisz stosować specjalnych scalaków na ujemne zasilanie.
 • #9
  ronwald
  Level 27  
  Użyj po dwa stabilizatory Lm317 i 337. Jeden 317 pracuje jako regulowane źródło prądowe z opornikiem drutowym 500 Ω a drugi jako regulowany stabilizator napięcia ( klasyczny aplikacja). To samo dotyczy LM337.