Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz mocy 13,8V regulowany/35A

sq9cwd 05 Paź 2007 09:00 11625 63
    psooya
    Poziom 37  
    sa jeszcze dostępne tranzystory STP75NF75 chyba czy jakoś tak w każdym razie 75A i 75V. Pozdrawiam
  • PCBway
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Robiąc porządki w swoich zasobach nadziałem się na IRFP9140 - pMOSFETy 100V 21A DC, 84A impulsowo. I po policzeniu wychodzi, że bez problemów sobie poradzą. W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu tranzystory pracują z wypełnieniem po ok. 25% i nawet stosunkowo wysoka Rdson (0.2 om) nie przeszkadza. Na każdym tranzystorze, przy pełnym obciążeniu wydzielałoby się po ok. 10W - dla obudowy TO247 (duża powierzchnia styku i mała Rthj-c) nie trzeba by nawet dużego radiatora, żeby wydzielić te 20W strat. A to jednak znacznie mniej niż 200-300W dla liniowego.

Tranzystory są dostepne w TME w cenie znośnej: 3.79 PLN netto, na Alledrogo w tej chwili ich nie ma.

Przesunięcie poziomów do sterowania pMOSFETów wymagałoby użycia łącznie 6 tranzystorów NPN i paru elementów biernych. Potrzeba jeszcze dwóch diod Schottky 60V 20A i można powoli malować schemat.
  • PCBway
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Witam serdecznie. Trochę dziwnie cały czas pada słowo impulsowy. Osobiście świadczy to tylko o amatorce bo inaczej nie można tego nazwać. W sumie to nawet do zasilania amatorskiego radia CB 0,1W nie zastosowałbym zasilacza impulsowego a tfu. Również mam takie trafo które ma 630W i powiem że waży dobre 3 lub 4 kilo. Czy mam je po prostu wyrzucić na śmieci??? W sumie mieć 16PLn za kilogram a nie mieć, o to jest pytanie. Pytam się więc wszystkich wymiataczy na forum elektroda czy ktoś potrafi zrobić falownik po stronie pierwotnej ze sprzężeniem zwrotnym z wtórnego poprzez optoizolator??? Chciałbym żeby działał analogowo bo w sumie to po co cyfrówka nie ma co komplikować.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Zgoda - do CB o mocy 0.1W też nie wstawiałbym zasilacza impulsowego - nie warto. Ale my tu piszemy o zasilaczu o mocy wyjściowej 480W. Gdybyś był łaskaw przeczytać poprzednią stronę, wiedziałbyś dlaczego w tym wypadku zasilacz z liniowym stabilizatorem sensu nie ma.

ATSD: Twoim zdaniem falownik jest urządzeniem liniowym czy impulsowym?
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Co racja to racja falownik liniowy gubiłby moc na tranzystorach czy to na małym czy na dużym napięciu. A gdyby skwantować na pierwotnej stronie sygnał sinusoidalny z generatora sinusoidy na opampie? Pytanie tylko czy tak duży rdzeń transformatora nie magazynowałby tyle energii że tworzyłby za dużą histerezę i to jest moje pytanie do fachowców. Czy trzebaby stworzyć duże opóźnienie w pętli sprzężenia zwrotnego czy po prostu możnaby to skompensować jakoś może jakimś kondensatorem tworząc obwód LC??? Gdzie L to uzwojenie włącznie z rdzeniem. I druga sprawa czy ten szum kwantowania nie dałoby się po prostu zgubić na tak dużym urządzeniu magazynującym energię??? Można przecież zrobić modulację szerokości impulsów. Czy ten powolny transformatorek czasami nie przepuściłby częstotliwości 1kHz. Miałem już parę prób z tym transformatorem. Najpierw zrobiłem regulację mocy przy pomocy triaka tzw regulator fazowy mocy. Heh co się okazało że móje trafo zaczyna tańczyć na stole. Mój wniosek z tego że wzbudziło się na drugą i trzecią harmoniczną. Pytanie moje w związku z tym co działoby się gdybym puścił na nie piętnastą harmoniczną sygnału sieciowego ??? Czy moje trafo nie potraktowałoby go jakoś poczciwiej???
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Ale mógłbyś wyjaśnić, do czego dążysz? Bo jak na razie, to zaczynasz odkrywać zasady działania zasilaczy impulsowych.

Do czego próbujesz nas namówić? Do falownika generującego sinusoidę w klasie D, zasilającego klasyczny transformator z prostownikiem?
    I to Ty pisałeś coś o "amatorce"?
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    Kolego :arrow: Jezior2000 nie do tego celu wykorzystuje się falownik liniowy, który jest znacznie bardziej skomplikowany w swej konstrukcji od przetwornicy DC/DC, a problem transformatora na 50Hz nadal pozostaje, natomiast o wartościach pojemności filtru prostownika już nie wspomnę ... :cry:
    To chyba (propozycja z falownikiem) z profesjonalnym podejściem do zagadnienia nie ma nic wspólnego.

Pozdrawiam
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Panowie, chciałbym przypomnieć po co powstał ten temat: szukam schematu zasilacza stabilizowanego na 13,8V, o wydajności prądowej 30-35A z regulacją tegoż ograniczenia. Skupmy się na tym temacie. Do tej pory udało mi się znaleźć zasilacze o max. prądzie w granicach 25A, więc wcale nie jest daleko. W/g mnie powinna wystarczyć drobna modyfikacja i takie urządzenie powinno działać.
    Z dotychczasowej dyskusji wyłoniły się 2 rozwiązania:
    - zasilacz impulsowy step-down. Z racji tego, że trafo jest do przewinięcia mogę zaryzykować próbę z tym rozwiązaniem. Napięcie wyjściowe transformatora w granicach 40V gwarantuje poprawną pracę takiego układu. Nie dostałem schematu.
    - zasilacz liniowy na µA 723, sprawdzone rozwiązanie sprzed lat. Narazie rozwiązanie przeze mnie preferowane, ale z racji tego, że trafo nie przewinięte sprawa nadal otwarta. Tutaj również nikt nie odważył się zaprezentować swojego schematu.
    Są odważni?
    Pozdrawiam.
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    przeczytałem posty w tym temacie, ale nie znalazłem odpowiedzi na kilka istotnych (przynajmniej dla mnie) kwestii:
    1. Stabilność, czy inaczej, współczynnik stabilizacji napięcia wyjściowego od;
    a) zmian obciążenia (w jakim zakresie zmian prądu?),
    b) zmian napięcia zasilania (tu od standardowych zmian -10%, +5%, choć często energetyka tego nie dotrzymuje),
    c) zmian temperatury otoczenia (zakres).
    2. Zakres ograniczania prądu wyjściowego i jego stabilność.
    3. Odległość odbiornika energii od zasilacza (długość przewodów doprowadzających).
    4. Charakterystyka pracy przy pełnym obciążeniu - praca;
    a) ciągła,
    b) dorywcza,
    c) przerywana.

To tyle moich pytań, po uzyskaniu nań odpowiedzi postaram się przedstawić swoje propozycje.
    I jeszcze jedno istotne pytanie: wykonany ma być jeden egzemplarz tego zasilacza, czy też ma to być jakaś seria produkcyjna?

Pozdrawiam
    pukury
    Poziom 35  
    Witam !! O jakiej odwadze mówisz ? :D . Schemat na xx723 jest ogólnie znany i jest to raczej kwestia decyzji i konstrukcji mechanicznej . W końcu i trafo, kondensatory , wtyki/gniazda , zaciski ( na 35A ) zajmują miejsce . Obudowa i reszta - np wentylator ( ry ) . Wg. mnie nie o schemat - ten jest klasyczny - tylko decyzja - co robić . pozdrawiam !! dodaję - znalazłem taki oto schemat - zał . Z analizy wynika że jest to klasyka - ale warto się zapoznać . pozdrawiam !! Dodaję raz jeszcze - czyżby zainteresowanie tematem przygasło :D ?
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Ja tu już nie chcę się wypowiadać bo już raz wcisnąłem swoje parę groszy i ostro mi się za to dostało ale niestety po oglądnięciu schematu muszę się o coś spytać wymiataczy elektroda.pl . Ludzie czy Wy nie widzicie tego że zasilanie tego układu to 21V a spadek na fetach jest ogromny bo aż do 14 ? Więc moje pytanie brzmi "Czy jest uniwersalny >>układ<< (schemat) który po stronie pierwotnej regulowałby amplitudę ewentualnie częstotliwość lub wypełnienie impulsu lub jakieś inne coś (może pobierać informację przez optoizolator ze strony wtórnej) sterujący napięciem wyjściowym socjalistycznego transformatora produkcji polskiej nie wydzielając jego jednej czwartej mocy na ciepło? Tylko nie bijcie plis
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Ale PO CO? Żeby skomplikować konstrukcję? PROŚCIEJ jest zrobić to samo po stronie wtórnej, skoro już musisz koniecznie użyć tak niedopasowanego transformatora.

A tak przy okazji: jakakolwiek nowa konstrukcja zasilacza oparta na klasycznym transformatorze sieciowym miałaby obecnie duże problemy z uzyskaniem CE. Przy takiej mocy obowiązuje PFC a robienie tego po stronie wtórnej transformatora jest lekkim nieporozumieniem.

Dodano po 1 [minuty]:

A ten mostek Wiena co tutaj robi?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Co w tym układzie twórczego? Klasyczny półmostek zasilany z sieci.

Tu chodzi o wykorzystanie istniejącego, klasycznego transformatora sieciowego a nie budowanie kolejnej, marnej kopii PeCetowego zasilacza.
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Oczywiście przychylam się do poprzedniej wypowiedzi Pana Romana. Pytanie tylko kto mógłby powiedzieć coś co wniosłoby np. jakąś ideę??? Patrzę na transformator i piszę posty piszę i patrzę i płaczę... Marnuje się miedź? W tych czasach.
    sq9cwd
    Poziom 27  
    pukury napisał:
    Witam !! O jakiej odwadze mówisz ? :D . Schemat na xx723 jest ogólnie znany i jest to raczej kwestia decyzji i konstrukcji mechanicznej
    .
    .
    .
    Z analizy wynika że jest to klasyka - ale warto się zapoznać . pozdrawiam !! Dodaję raz jeszcze - czyżby zainteresowanie tematem przygasło :D ?

Hehehe. Musiałem trochę wjechać na ambicję, żeby się koledzy bardziej postarali i proszę-są efekty :).
    Właśnie z tego tytułu, że sprawa zaczęła przysychać postanowiłem użyć małej prowokacji. Bez obrazy. Myślę, że podstawa do dalszych działań z mojej strony już jest. Przerzuci się to na płytkę i zobaczymy jakie będzie sprawowanie przytoczonych przykładów.
    Chciałbym jeszcze spróbować z wykorzystaniem istniejącego uzwojenia na 40V w układzie przetwornicy(ukłon w stronę Romana). Da się jakiś gotowy schemat zamieścić?
    Pozdrawiam.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Nie da się. Nie zamieszczam schematów niesprawdzonych konstrukcji, które mogłyby zagrozić np. zasilanemu urządzeniu.
    A na zrobienie działającego prototypu nie mam czasu, chęci i wolnych środków.

Napisałem, jak to zrobić - chcesz eksperymentować - buduj. Na podpowiedzi możesz liczyć. Na gotowca za darmochę - na pewno nie.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam !! Prowokacja była na tyle oczywista że wypadało zareagować ::D .
    może by coś z tego było - chodzi o układ . Tylko trzeba naprawdę podjąć męską decyzję czy liniowy czy przetwornica . pozdrawiam !!
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Roman
    Ok, traktowałem tą sprawę jako eksperyment, zanim podłączyłbym urządzenie do takiego zasilacza również musiałbym być pewien co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania.
    Pokury
    Sugestie były już od pierwszych postów: jestem zwolennikiem zasilania liniowego ze względu na lepszą przewidywalność jeśli chodzi o zakłócenia.
    Jezior2000
    Ten schemat mi się bardzo podoba, kompletuję elementy.

Tymczasem dostałem 2 etat i nie wiem czy sobie palcem trafię.
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za udział w dyskusji.
    P.S.
    Jak się coś urodzi zaprezentuję wyniki.
    meteor77
    Poziom 16  
    Witam!
    Zasilacze na prąd do 50A to nic trudnego. Napięcie 13,8V to standard.
    Czy ma to być zasilacz z cyfrowym odczytem napięcia i prądu. Jakie rodzaje zabezpieczeń Pan preferuje?
    Czy spadek napięcia pod obciążeniem 50A rzędu 20mV zadowoli Pana wymagania?, Na jaka temperaturę ma być zabezpieczenie termiczne? Jakie tranzystory mocy ma Pan pod ręką i może wykorzystać do budowy zasilacza?
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński
    P.S. Na Elektrodzie, na Forum były już zasilacze na duże prądy. Przerobienie schematu na większy prąd to kosmetyka, praktycznie też niewiele jest do roboty!
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Dziękuję Bartku za odpowiedź. Temat dość mocno podstarzały, ale nic się nie zmieniło. Założenia projektowe są w pierwszej wiadomości tego wątku. 20mV jest z pewnością do zaakceptowania przez współczesne urządzenia radiokomunikacyjne. Mam woltomierz cyfrowy 4 + 1/2 cyfry 200mV czułości. W sumie po głębszej analizie pomyślałem o zasilaczu z allegro o prądzie 25A za 65zł. Koszty porównywalne z kosztami elementów, a do tego bez pracy.
    Jednakże zachęcam do przedstawienia własnej koncepcji, może będzie na tyle ciekawa, że się skuszę :). Temperaturę muszę dobrać doświadczalnie, więc pr'ek regulacyjny będzie w sam raz. Tranzystory dowolne, mam trochę KD502, ale są nowocześniejsze elementy, na większe prądy. Jak napisałem trafo jest 500W, więc 35A to chyba na niego za wiele, ale 30 jest jak najbardziej w zasięgu. Niestety przy toroidzie prawdopodobnie nie obejdzie się bez softstartu.
    Rozpisałem się trochę, ale dzięki za zwrócenie uwagi na ten temat.
    Pozdrawiam.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam !! Przepraszam ale - czy ty naprawdę wierzysz w te 25 A za 65 pln ? Moim zdaniem to raczej nie jest prawda ( nie Twoja wiara tylko prąd :D ) . Przez zasilacz 25A można rozumieć taki ( ja tak to pojmuję ) który może dać ten prąd " bez końca " - a nie 30sek ( do pierwszego dymu ) . Lepiej chyba zrobić samemu niż potem przeklinać naszych skośnookich pobratymców . pozdrawiam !!
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    Jest przetwornica zrobiona już dawno i uruchomiona. Co prawda tylko do 20A, ale zawsze można użyć mocniejszych elementów półprzewodnikowych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic577776.html
    Konstrukcja PCB raczej nie nadaje się do 35A, trzeba przeprojektować, ale schemat jest OK.
    sq9cwd
    Poziom 27  
    pukury napisał:
    Witam !! Przepraszam ale - czy ty naprawdę wierzysz w te 25 A za 65 pln ? Moim zdaniem to raczej nie jest prawda ( nie Twoja wiara tylko prąd :D ) . Przez zasilacz 25A można rozumieć taki ( ja tak to pojmuję ) który może dać ten prąd " bez końca " - a nie 30sek ( do pierwszego dymu ) . Lepiej chyba zrobić samemu niż potem przeklinać naszych skośnookich pobratymców . pozdrawiam !!

Spytam osoby, która będzie miała większe kompetencje. meteor77 czy uważasz, że ten zasilacz http://www.allegro.pl/item260184425_budujesz_zasilacz_13_8v_do_max_25a_gotowy_modul_.html spali się zaraz po osiągnięciu tego prądu? ;)
    pukury
    Poziom 35  
    Witam !! Prawdę powiedziawszy to nie jest tak do końca zasilacz. Trochę jak z Cyganem który robił zupę z gwoździa :D . Przecież musisz jeszcze dokupić - obudowę , mostek , miernik , kondensatory , wtyki , zaciski . itd - długo by to wymieniać . Co do samego " modułu " regulacji to nic nie można powiedzieć ( przynajmniej ja nie mogę ) - nie miałem i nie bawiłem się nim . pozdrawiam !!
    Quarz
    Poziom 43  
    sq9cwd napisał:
    pukury napisał:

Spytam osoby, która będzie miała większe kompetencje. meteor77 czy uważasz, że ten zasilacz http://www.allegro.pl/item260184425_budujesz_zasilacz_13_8v_do_max_25a_gotowy_modul_.html spali się zaraz po osiągnięciu tego prądu? ;)

Nie może być inaczej, ponieważ jeszcze musisz obowiązkowo dokupić do tego prockowego radiatora stosowny (a po b... u) wentyl... :D
    A jak go przeciążysz to i tak "pójdzie z dymem..." :cry:
    sq9cwd
    Poziom 27  
    pukury napisał:
    Witam !! Prawdę powiedziawszy to nie jest tak do końca zasilacz. Trochę jak z Cyganem który robił zupę z gwoździa :D . Przecież musisz jeszcze dokupić - obudowę , mostek , miernik , kondensatory , wtyki , zaciski . itd - długo by to wymieniać . Co do samego " modułu " regulacji to nic nie można powiedzieć ( przynajmniej ja nie mogę ) - nie miałem i nie bawiłem się nim . pozdrawiam !!

W zasadzie musiałbym przyznać rację-zasilacz to nie jest, ale chyba nie pomylę się twierdząc, że stabilizator to serce zasilacza. Jeśli śledzisz ten wątek od początku zapewne wiesz, że nie szukałem schematu zacisków, budowy transformatora, czy porad jak wykonać obudowę :)
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    Klient ma tyle negatywów że ja bym się nie odważył od niego kupować. Jak pamiętam to allegro nie daje odszkodowania gdy dokonuje się transakcji z takimi co mają dużo negatywów, ile dokładnie nie wiem ale ten już na pewno jest blisko.
    Robienie zasilacza liniowego na takie prądy to na zimę jak znalazł, ale w lato gdy jest 30°C i 95% wilgoci, to prawdziwe nieszczęście.
    Policzyłem dokładnie moją przetwornicę i wyszło że powinna wytrzymać nawet 40A, jest tylko jeden element który tego nie wytrzyma, rezystor pomiarowy prądu.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam !! Myślę sobie żę serce sercem ale - dopiero jak całość działa i się sprawdza to wiadomo na czym stoimy - chyba się nie mylę ? To trochę tak _ wybacz - jak bym żył w przeświadczeniu że posiadanie ( lub możliwość ) bardzo dobrego tranzystora mocy w.cz to gwarancja zrobienia świetnego wzmacniacza . Nie do końca jest to może trafne porównanie - tu i tam występują inne nieco problemy - ale dopiero całość to konkretne urządzenie . Nawet w zasilaczu tej mocy wystarczy źle podpiąć masy i można się zawieść itp . Możesz oczywiście próbować - to tylko 50pln :D . Jakiś czas temu napisałem że jeżeli układ liniowy to i tak musisz sobie zrobić konstrukcję mechaniczną , mostek , wentyle, itp - zapewne wiesz o tym :D . Decyzja - decyzja ! pozdrawiam !
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Tak się składa, że widziałem schemat tego stabilizatora (pokłony w Twoją stronę pokury ;) ). Myślę, że nie będę sobie pluć w brodę po tym zakupie. Niestety meteor nie ma "czystej" karty jeśli chodzi o komentarze, ale chciałbym dać mu szansę, wszak nie dostał negatywa od roku.
    Zgadzam się, że optymalne to ze względu na temp. nie jest, jednakże stabilizatory liniowe w 90% lepiej się zachowują niż impulsowe, ze względu na spektrum produktów ubocznych. Jedno woleć, albo wysoką sprawność i pogodzić się z możliwością zakłóceń, albo z mniejszą sprawnością, ale "czystym" wyjściem...
    pokury, oczywiście masz rację, ale nas jeszcze nie dotyczą problemy masy wewnątrz obudowy na tym etapie.