Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak odczytujemy napiecie stałe i zmienne na oscyloskopie

dzioszek 25 Wrz 2007 16:48 1133 3
  • #1 25 Wrz 2007 16:48
    dzioszek
    Poziom 9  

mam pytanie dotyczace jak odczytujemy napiecie stałe i zmienne na oscyloskopie??? a także chciałbym wiedziec jak odczytujemy czestotliwości na oscyloskopie dzieki z góry za odp. :)

0 3
  • #2 25 Wrz 2007 16:58
    psooya
    Poziom 37  

Napięcie stałe tak samo jak i zmienne albo prawie tak samo: Stałe to ustawiasz pokrętłem ilość voltów na działkę porem dajesz napięcie na wejście i patrzysz o ile działek podniosła sie podstawa czasu (linia) choć te pomiary należałoby wykonać bez podstawy czasu czyli w trybie XY. Co do napięcia zmiennego tak samo np dla sinusa zależy czy chcesz wartość szczytową czy między szczytowa mnożysz ilość działek razy zakres i masz napięcie .jak liczysz działki od połowy sinusa to masz wartość szczytową maksymalną jak liczysz działki na wysokość całego sinusa to masz wartość między szczytową maksymalna

Aha częstotliwość jeszcze hmmm sprawa prosta. F = 1/T gdzie T jest okresem. Okres liczy się tak że na oscylu liczy sie ilość działek jakie zajmuje jeden okres przebiegu mnoży się przez czas ustawiony na pokrętle podstawy czasu i podstawia do mojego wzoru za okres

0
  • #3 25 Wrz 2007 17:00
    dzioszek
    Poziom 9  

dzięki wielki za odp :))

0
  • #4 25 Wrz 2007 17:11
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Otóż na lampie wyświetlajacej przebieg jest podziałka w formie kratek. W poziomie odczytujemy czas trwania (np. okresu), natomiast w pionie odczytujemy właśnie poziom napięcia. Wartość jest zależna od ustawienia pokrętła opisanego V/dzco oznacza wolty na jedną działkę. Np. jeżeli ustawimy pokretło V/dz na 1 a linia wyświetlana przesunie się do góry o dwie kratki to odczyt będzie 2 Volty. Oczywiście przed pomiarem ustawiamy lnię wyświetlaną na jednej z linii poziomych np. na środku. To był odczyt dla napięcia stałego. Natomiast dla napięcia zmiennego odczytujemy całą amplitudę przebiegu tzn. dół i górę przebiegu w stosunku do linii środkowej. Odczyt podaje się np.w mVss lub mVpp czyli napięcie szczytowe lub inaczej pik/pik nie jest to napiecie skuteczne.

0